ARBORETUM NOVÝ DVŮR STĚBOŘICE - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

MUZEA, ZÁMKY, HRADY > SLEZSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM
ARBORETUM NOVÝ DVŮR STĚBOŘICE

Stěbořice - Nový Dvůr, 746 01, Opava, tel.: +420 553 661 975
www.szm.cz
e-mail:
arboretum@szm.cz


otevřeno:  
leden - únor: zavřeno

březen: po - ne 8.00 - 16.00 hod.
duben - září: po - ne 8.00 - 18.00 hod.
říjen - listopad: po - ne 8.00 - 16.00 hod.

prosinec: zavřenoArboretum Nový Dvůr bylo založeno v roce 1958 na místě jednoho z dendrologicky nejcennějších parkových objektů ve Slezsku. V současné době je pracoviště organizačně začleněno do Slezského zemského muzea, jehož zřizovatelem je Ministerstvo kultury ČR. Jedná se prakticky o botanickou zahradu se speciálním zájmem o dendrologii, tedy vědu o dřevinách.

Dendrologická expozice se rozkládá na ploše 23 ha a v současné době je zde evidováno bezmála 7000 druhů a kultivarů domácích i cizokrajných rostlin. Arboretum je známo bohatými sbírkami vybraných rodů dřevin, zvláště pak javorů (Acer), kalin (Viburnum), pustorylů (Philadelphus), bříz (Betula) či vilínů (Hamamelis). Arboretum proslavila velká sbírka rodu Rhododendron, která patří k nejbohatším sbírkám v ČR. V expozici se také nacházejí zástupci obřích „mamutích stromů“ sekvojí, borovice osinaté z Arizony, přesahující ve své domovině stáří 4000 let i vývojově prastarého, posvátného a léčivého jinanu, pamětníka dinosaurů.
V expozici tropických a subtropických rostlin je soustředěno bezmála 280 druhů rostlin ze 70 čeledí. Na nevelké ploše čítající zhruba 220 m2 lze vedle sebe zhlédnout geograficky svébytné rostlinné formace americké, africké, australské a asijské flóry tropických deštných, tropických polo-opadavých a opadavých lesů.

Expozice:
DŘEVINY PĚTI SVĚTADÍLŮ
SKLENÍKOVÉ TROPICKÉ A SUBTROPICKÉ ROSTLINY


Výstava:

9.6.2021 - 31.12.2024
HISTORIE ARBORETA NOVÝ DVŮR NA DOBOVÝCH FOTOGRAFIÍCH
Exteriérová výstava.
Historie Arboreta v Novém Dvoře sahá až do roku 1906, kdy získal novodvorské panství Quido Riedel a na nevelké ploše 1,8 ha postupně vytvořil přírodně-krajinářský park. Po druhé světové válce se však park dostal do správy řady institucí, pozbyl odborného dohledu a rychle pustl. V roce 1958 byl postoupen Slezskému muzeu, které zde zřídilo arboretum.
Prostřednictvím dobových fotografií vás provedeme jednotlivými částmi parku, které mapují jeho proměny. Naleznete zde fotografie zámku, skleníkového komplexu, alpina, parku, drobných staveb a mnoho dalšího. Exteriérová výstava probíhá v parku Arboreta Nový Dvůr. Panely naleznete u pěstebního skleníku, u zámku, před výstavním pavilonem a u chaty nad alpinem.


sobota 17.8. - neděle 18.8. / 10.00 - 18.00 hod.
INDIÁNSKÉ LÉTO
Přijďte si k nám vyzkoušet, jaké je to být indiánem! Dozvíte se, jak žili indiáni, v čem bydleli nebo jaké používali zbraně. Atmosféra Divokého západu bude prostupovat všemi kouty botanického parku. Těšit se můžete na ukázky indiánského teepe, výrobu originálních indiánských ozdob, tábor lovců kožešin, dobové zbraně, komentované prohlídky parku, soutěže pro děti a mnoho dalšího.
Děti v indiánském oblečení mají vstup zdarma!
Program:
- stanoviště s úkoly pro děti (výroba indiánských ozdob, střelba z luku, křesadlo a další)
- odměny pro děti
- bohaté občerstvení
- komentované prohlídky parku a zámku
- hudební vystoupení
- a další (budeme postupně doplňovat)sobota 5.10. - neděle 6.10. / 14.00 - 18.00 hod.
VYŘEŽ/Š SI SVOU DÝNI
Podzim je v Arboretu Nový Dvůr již tradičně věnován dýním. Ani letos tomu nebude jinak, a tak se návštěvníci z řad široké veřejnosti mohou těšit na oblíbenou akci s názvem Vyřež/š si svou dýni. Během víkendu můžete zapojit svou fantazii a vyrobit si netradiční či originální výzdobu na vaši zahradu. Zájemci o přírodu by si neměli nechat ujít komentované prohlídky parku, které začínají vždy v 15.00 hodin u pokladny. Historii novodvorského panství a arboreta přiblížíme návštěvníkům při komentovaných prohlídkách zámku, které začínají v 16.00 hodin před vstupem do objektu.
Nebude chybět ani lampionový průvod, bohaté občerstvení a spousta zábavy! 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky