SLEZSKÁ UNIVERZITA V OPAVĚ - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

KURZY, PŘEDNÁŠKY, BESEDY
SLEZSKÁ UNIVERTIZA V OPAVĚ

Na Rybníčku 626/1, 746 01, Opava, tel.: +420 553 684 647
www.slu.cz
e-mail:
rektorat@slu.cz8.12.2022 - 4.1.2023 / UniPoint OC Breda & Weinstein Opava

MAPA MILOSTNÝCH PŘÍBĚHŮ ČR
Výstava.
Výstava zmapuje milostné příběhy napříč historií. Na prosinec připravila Fakulta veřejných politik zajímavou výstavu s názvem Mapa milostných příběhů ČR. Vernisáž proběhne 8. prosince v 17.00 hodin v UniPointu v OC Breda & Weinstein a výstava bude veřejnosti volně přístupná až do začátku ledna, vždy po dobu provozu obchodního centra.
Téměř za každým druhým rohem můžeme v České republice spatřit hrad, zříceninu, zámek, nějakou vyhlídku, památný strom nebo pouhá boží muka. Jak to již řekla celá řada lidí, kromě moře máme opravdu vše, na co si člověk vzpomene. Přitom každý z nás má své místo, které mu evokuje hezké vzpomínky na první rande, procházky a jiné pěkné zážitky. Existují také místa, která jsou spojená s milostnými příběhy významných či slavných osobností. K některým se vztahují zajímavé legendy, pověsti, příběhy o šťastné či mnohdy také nešťastné lásce, vášni, ale také o nenávisti a zradě.
Některé příběhy mají svůj historický podtext, jindy se jedná o pouhou spekulaci. Na některé existuje i několik pohledů a možných výkladů. Víte například, kde poznal český kníže Břetislav svou milou Boženu nebo kde došlo k prvnímu případu odhalení čarodějnic u nás?
Zpříjemněte si předvánoční čas či nakupování v OC Breda & Weinstein návštěvou výstavy, která bude ke zhlédnutí až do 4. ledna 2023. Autorem výstavy je doc. PhDr. PaedDr. Kamil Janiš, CSc. z Ústavu pedagogických a psychologických věd Fakulty veřejných politik ve Opavě.11.1. - 18.2. / UniPoint OC Breda & Weinstein Opava
SANDARMOCH - KDE STROMY MAJÍ TVÁŘE
Výstava.
Ve středu 11. ledna 2023 proběhne slavnostní zahájení výstavy Sandarmoch - kde stromy mají tváře v galerii UniPoint v OC Breda & Weinstein. Výstava je věnována pamětnímu místu Sandarmoch v ruské Karélii, popravišti z dob stalinského teroru v letech 1937-1938 a jeho objeviteli Juriji Dmitrijevovi, vězněnému dnešním ruským režimem.
Program zahájí v 17.00 hodin úvodním slovem Štěpán Černoušek, předseda organizace Gulag.cz a české pobočky Memorialu. Čestnými hosty vernisáže budou spisovatelka Karin Lednická, Boris Bělenkin, ředitel knihovny Memorialu, a prof. Rudolf Žáček, děkan Fakulty veřejných politik v Opavě. Po úvodních slovech bude následovat komentovaná prohlídka výstavy.
Součástí výstavy budou také umělecká díla převážně ruských autorů reflektující tragické důsledky nedořešené ruské minulosti do současnosti. Představeny budou také osobní předměty Jurije Dmitrijeva, které používal během svých badatelských expedic, a také jeho nálezy z odhalených masových hrobů. Návštěvníci se dozvědí podrobnosti o historii Sandarmochu, včetně výrazné české stopy (zemřelo zde šest Čechů). Na výstavě jsou také zveřejněny dokumenty o Ukrajincích působících v Československu ve 20. letech 20. století, kteří se později vrátili do vlasti, byli zatčeni a popraveni právě v Sandarmochu. Opava je po Praze, Brně a Liberci již čtvrtým zastavením výstavy.
Výstavu je možné zhlédnout v galerii UniPoint v OC Breda & Weinstein (1. patro vedle Krevního centra) od 11. 1. 2023 do 18. 2. 2023. Výstava bude tevřena od pondělí do soboty v čase 10.00 až 18.00 hodin. V rámci doprovodného programu k výstavě proběhne v úterý 7. 2. 2023 od 11.00 hodin na Fakultě veřejných politik, v rámci cyklu Moderní výzvy lidstva, debata spojená s projekcí dokumentu Strážci paměti, který se věnuje organizaci Memorial a její současné situaci.
MODERNÍ VÝZVY LIDSTVA
Soubor přednášek špičkových českých odborníků, s cílem poskytnout studentům, ale také veřejnosti základní vhled do geopolitických, klimatických a především etických problémů, které vznikají v souvislosti s exponenciálním technologickým rozvojem. Společný přednáškový cyklus Mendelova gymnázia a Slezské univerzity v Opavě. Každý měsíc jedna přednáška. Vstupné zdarma. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky