ÚVOD - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

ÚVOD

Opavský svět kultury není novým produktem, již v letech 1999 - 2000 vycházel jako měsíčník „nejen pro opavskou kulturu“ v tištěné podobě. Z ekonomických důvodů a z tehdejší celkové novinářské situace v okrese Opava (vycházely tehdy 4 týdeníky) bylo vydávání měsíčníku Opavský svět kultury ukončeno. Do dnešních dnů, do ledna 2016, se nenašel žádný pokračovatel v myšlence shromáždit opavskou kulturu a kulturu celého opavského okresu na jednom místě. Proto se k této myšlence vracíme a to prostřednictvím webových stránek propojených se sociální sítí Facebook.

Okres Opava, kterého se Opavský svět kultury týká, se nachází ve středu severní části Moravskoslezského kraje. Jeho hranice tvoří na severu státní hranice mezi Českou republikou a Polskem, východní částí sousedí s městem Ostravou a malou částí okresu Karviná, jižní hranice probíhá v sousedství okresů Nový Jičín a Olomouc a na západní straně hraničí s obcemi okresu Bruntál a Olomouc.
Okres Opava se svojí současnou rozlohou 1 113 km2 je v pořadí třetím největším okresem Moravskoslezského kraje.
Okres Opava tvoří 77 obcí, které se člení na 149 částí obcí a 139 katastrálních území. Sedm z nich má statut města - Opava, Hlučín, Kravaře, Vítkov, Hradec nad Moravicí, Dolní Benešov a Budišov nad Budišovkou a jeden statut městyse - Litultovice. V nejlidnatějším městě - Statutárním městě Opavě - žije téměř 60 tisíc obyvatel. Přibližně 48% obcí má méně než 1 000 obyvatel. Malé obce jsou především v západní a jihozápadní části okresu. Počtem obyvatel 176 807 (stav k 1.1.2015) je okres Opava čtvrtým okresem v rámci kraje a desátým v republice.
Kromě tohoto základního administrativního členění působí na území okresu 6 mikroregionů (Hvozdnice, Moravice, Matice Slezská, Opavsko severozápad, Hlučínsko a Hlučínsko západ) a část okresu Opava je součástí Euroregionu Silesia (spolu s částmi okresu Bruntál, Nový Jičín a Ostrava - město na české straně a s částmi okresu Glubczycki, Raciborski,  Rybnicki a  Wodzisławski na polské straně).


Zdroj: Wikipedie,  Tomas.urban

 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky