ZÁMEK KRAVAŘE - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

MUZEA, ZÁMKY, HRADY
ZÁMEK KRAVAŘE

Alejní 377/24, 747 21, Kravaře, tel.: +420 553 777 970
www.kravare.cz
e-mail:
zamek@kravare.cz


otevřeno:

duben - květen: so - ne + svátky 10.00 - 17.00 hod.

červen - srpen: po zavřeno, út - ne 10.00 - 17.00 hod.

září - říjen: so - ne + svátky 10.00 - 17.00 hod.Kravaře, centrum malého panství v západní části Hlučínska, jsou poprvé v písemných pramenech zmiňovány roku 1224 a tvrz pak roku 1377. Vlastnila ji větev mocného rodu Benešoviců, do jehož majetku spadalo mnoho dalších panství na Moravě. Tito majitelé se označovali ve šlechtickém přídomku „Páni z Kravař“. O jejich důležitosti pro dějiny našeho města, pro dějiny Kravař, svědčí fakt, že erb tohoto rodu (zavinutá střela) mají dnes Kravaře ve svém znaku.
První podrobnější popis rytířského sídla máme z roku 1632 díky jeho novému majiteli Michalu Sendivojovi ze Skorska. To byl nižší polský šlechtic a alchymista na dvoře císaře Rudolfa II. a tehdy zkonfiskované kravařské panství získal darem právě díky úzkým kontaktům s císařským dvorem. Jeho dcera a dědička Marie Veronika se provdala za příslušníka drobné braniborské šlechty Jakuba z Eichendorffu. Tímto sňatkem začala další důležitá etapa kravařského panství a především sídla. Bohatnoucí rod potřeboval pro svůj život větší a reprezentativnější prostory, proto nechal v letech
1721 - 1728 Jan Rudolf Eichendorff provést přestavbu a dostavbu zámku v duchu vrcholného baroka. Eichendorffové vlastnili panství do roku 1782, kdy je pro značné zadlužení prodali hrabatům Schaffgotschům. Po nich se pak od roku 1815 majitelé rychle střídali.

Po připojení Hlučínska k Československu roku 1920 koupil zámek stát a zřídil zde hospodyňskou a hospodářskou školu. Drastický útok na architekturu znamenal požár, ke kterému došlo neopatrností 21. ledna 1937. Zničil veškeré vnitřní zařízení, shořela celá střecha, propadly se stropy zdobené freskami a štuky, zřítilo se vnitřní dřevěné schodiště. Jako jediná ušetřena ničivému požáru zůstala kaple, takže dodnes můžeme obdivovat její bohatou výzdobu, dokončenou roku 1730. Přes válku byl objekt provizorně zastřešen, od 50. let pak pozvolna rekonstruován. Opravy probíhaly do května 1970, kdy byla na zámku otevřena vojensko-politická expozice Ostravské operace, která zde setrvala do roku 1989. Na konci roku 1990 přešla budova i s parkem pod správu Města Kravaře, které z ní vybudovalo kulturní a společenské centrum.
Dnešní podoba kravařského zámku pochází z doby vrcholně barokní přestavby v letech 1721 - 1728. Projektant není znám, dle kvality stavby se však patrně jednalo o předního architekta na vídeňském dvoře, buď Fischera z Erlachu či Johanna Lukase von Hildebrandt. Přestavbu realizoval zednický mistr Georg Gabriel Gans z Krnova.


Zdroj: Oficiální webové stránky města Kravaře


Zámecké muzeum
Před zahájením turistické sezóny 2016 byla doposud barokní a etnografická expozice částečně obměněna, aby představila život a dílo jednoho z nejzajímavějších majitelů zámku, polského alchymisty na dvoře císaře Rudolfa II., Michala Sendivoje ze Skorska. Prohlídka interiérů začíná zámeckou kaplí, pokračuje alchymistickou dílnou a dále navazují komnaty, přibližující život rodu Eichendorffů v době barokní. Následuje ukázka hospodářské a hospodyňské školy, která na zámku fungovala v době mezi světovými válkami a na konci prohlídky se seznámíte s životem obyvatel Kravař v 19. stol. v doškové chaloupce. Na závěr si mohou dětští i dospělí zájemci vyzkoušet v interaktivní místnosti luštění šifer, poznávání vůní či informačně - zábavní kiosek. Prohlídkovou trasu doplňují tématické výstavy.


Expozice:
BAROKNÍ INTERIÉR
JAK ŽIL HLUČÍNSKÝ LID
SÍDLO PROSLULÉHO ALCHYMISTY MICHALA SENDIVOJE


Výstava:

16.9. - 16.11.
FENOMÉN CYKLISTIKA
Výstava.
Víte, co je kostitřas?  Kam až u nás sahá historie cyklistiky? Jaký byl první bezpečnostní prvek na kole? Odpovědi na tyto otázky a další zajímavosti najdete na výstavě Fenomén cyklistika, kterou můžete zhlédnout až do 16. listopadu na našem zámku. Výstavu můžete navštívit v otevírací době Turistického informačního centra. Přijďte se podívat.
pátek 3.11. - sobota 4.11. / 17.00 - 21.00 hod.
STRAŠIDELNÉ PROHLÍDKY ANEB TAJEMNÝ PŘÍBĚH ALCHYMISTY
Další ročník Strašidelných prohlídek je tady! Odhalte s námi tajemný příběh alchymisty...
Prohlídky budou probíhat co 20 minut, akce není vhodná pro děti do 10 let.
Rezervace: Informační centrum, telefonní číslo 553 777 955.
Vstupné: dospělí - 150,- Kč, děti (od 3 let) - 100,- Kč. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky