KUPE - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
KUPE

Vodárenská věž, Janská 7, 746 01, Opava, tel.: +420 555 501 415


otevřeno: út - ne 15.00 - 19.00 hod. (není-li uvedeno jinak)


1.1. - 31.12.
KURT NAFURT
Stálá expozice Kurta Gebauera.

1.1. - 31.12.
OPAVA ŽELEZNIČNÍ
Stálá venkovní výstava o historii železnic na Opavsku. Výstava se uskutečňuje za podpory Statutárního města Opava.

1.1. - 31.12.
OPAVA ŽELEZNIČNÍ PLUS
Nová vnitřní expozice o historii železnice na Opavsku, která rozšiřuje současnou venkovní výstavu Opava železniční. Vnitřní expozici si můžete po předchozí domluvě prohlédnout vždy v otevírací době KUPE od 15.00 do 19.00 hodin. Vstupné je dobrovolné.


23.3. - 21.5.
JDU NOCÍ
Výstava fotografií současné české fotografky Libuše Jarcovjákové.
Imprese z nočních toulek napříč léty a místy.
Miluju noc, noční bloumání, cesty nočním vlakem, návraty z hospod, mokré lesklé chodníky, toulavá zvířata, která mi zkříží cestu, siluety stromů a opuštěná nároží.
Touto výstavou chci vzdát hold pomíjivým okamžikům, letmým setkáním, místům, kam se už nikdy nevrátím.
Černobílé i barevné fotografie z let 1975 - 2020.


22.4. - 21.5.
BEZ PŮDY TO NEPŮJDE
Výstava o půdě, která je prezentována v rámci Dnů Země.
Půda je základem života, kvalitní a zdravou půdu nutně potřebujeme. Tato výstava umožňuje nahlédnout do fascinujícího světa v půdě a pochopit význam půdy pro život na Zemi. Na půdě stojí základy naší civilizace a půda je základem života. Kromě produkce potravin má půda nezastupitelný význam v krajině, kde jímá a čistí vodu, rozkládá organické látky i nebezpečné chemikálie a spoluvytváří zdravé životní prostředí.
Výstava vznikla na Ústavu půdní biologie Biologického centra AV ČR České Budějovice, výstavu zapůjčilo Národní zemědělské muzeum Ostrava.


24.5. - 9.7.
ČERNOBÍLÉ DNY
Výstava fotografií Václava Podestáta, soubor fotografií, vznikající od poloviny 80. let minulého století o lidech, náladách, setkáních i nadějích, v časech pohody i nepohody, doma i na cestách.
Jaký je svět, do kterého nás autor zve? Všudypřítomné jsou v něm stíny, temné a syté, které však nedoprovázejí postavy - ony samy jsou postavami. Jako v Platonově jeskyni tady divák nemá žádný bezprostřední kontakt se skutečností, ale dívá se na fotografie, pozoruje jejich ozvěny v podobě právě výše připomenutých stínů. Nenacházíme zde ani jasnou a jednoznačnou interpretaci, jež by omezovala naši představivost. Právě naopak, naše představivost je fotografiemi inspirována a vybízena k růstu, aby se posléze jednoduchým způsobem změnila ve fantazii. Cestujeme tady pod povrchem skutečnosti, ze které autor poukázal na okamžiky, které běžně přehlédneme v proudu každodenního života. Podestát interpretuje umělecké a humanistické hodnoty, vyhledává často metaforické vyjádření vlastních pocitů a vizuálních zážitků.
V souboru černobílých snímků pojmenovaném jednoduše „Lidé“, je člověk na pozorovaných fotografiích více zasazen do reality, v domácím prostředí, nejednou také ve zahraničí. „Moment zastavení, setkání s lidskými příběhy, je pro mě vždy velmi důležitý,“ poznamenává autor.

Václav Podestát (*1960) je fotograf, pedagog, kurátor, docent na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Vyučuje zde Základy reportážní fotografie, Subjektivní dokument, Dokumentární soubor Otevřený seminář.
Fotografuje cíleně od 1978, dokumentární fotografii se programově věnuje od poloviny 80. let (cykly Život beze snů, Lidé z Porty, Lidé, Privátní příběhy, aj.) Účastnil se projektů či tvůrčích dílen Galerie 4 v Chebu (1988 - Ašsko, 1989 - Lubsko, 1990 - Salzburg College, 1998 - Ašsko), v roce 1993 obdržel stipendium Asociace fotografů Praha (cyklus Lidé devadesátých let), v roce 1993 fotografoval projekt pro Centrum dobré vůle v Chebu (Příběh Luboše N.). Měl řadu autorských, ale také kolektivních výstav v ČR i v zahraničí.
Vernisáž výstavy proběhne ve středu 24.5. v 17.00 hodin.
31.5. - 9.7.
MNOHOTVÁŘÍ
Výstava maturitních práci studentů oboru Fotografie a média, Střední umělecké školy Ostrava.
Vernisáž výstavy proběhne ve středu 31.5. v 16.00 hodin. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky