KUPE - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
KUPE

Vodárenská věž, Janská 7, 746 01, Opava, tel.: +420 555 501 415


otevřeno: út - ne 15.00 - 19.00 hod. (není-li uvedeno jinak)


1.1. - 31.12.
KURT NAFURT
Stálá expozice Kurta Gebauera.

1.1. - 31.12.
OPAVA ŽELEZNIČNÍ
Stálá venkovní výstava o historii železnic na Opavsku. Výstava se uskutečňuje za podpory Statutárního města Opava.

1.1. - 31.12.
OPAVA ŽELEZNIČNÍ PLUS
Nová vnitřní expozice o historii železnice na Opavsku, která rozšiřuje současnou venkovní výstavu Opava železniční. Vnitřní expozici si můžete po předchozí domluvě prohlédnout vždy v otevírací době KUPE od 15.00 do 19.00 hodin. Vstupné je dobrovolné.


20.7. - 10.9.
TRACK NO. 270
Výstava fotografií Blanky Lamrové.
Blanka Lamrová patří mezi významné české fotodokumentaristky, které na sebe upozornily již v 70. letech minulého století na výstavách Ženy s kamerou (Oľga Bleyová, Judita Csáderová, Milada Einhornová, Blanka Chocholová, Dana Kyndrová, Markéta Luskačová, Helena Pospíšilová, Magdalena Robinsonová, Marie Šechtlová ad.). Lamrová vytvořila řadu dokumentárních cyklů (Kladno, Strážnice, Zrcadla ad.). Nejrozsáhlejší pak je časosběrný dokument o železniční trati č. 270 (Track No. 270), kterému se autorka věnuje již 45 let. První snímky vznikly 1977, kdy Lamrová dokumentovala své cesty vlakem z Prahy domů do Litovle, kdy vystupovala na nádraží v Července. V doposud neukončeném časosběrném souboru zachytila v mnoha nearanžovaných situacích nejen dobové reálie a proměny kultury cestování vlakem, ale především normalizační atmosféru zrcadlící se ve výrazech cestujících.


23.8. - 8.9.
FOTODÍLNA 2023
Výstava fotografií je přímým vyústěním týdenního snažení o nezapomenutelný záběr účastníků příměstského tábora Za Opavu.
Letadlo, kocour, křídla, mlha, zrcátko - zdánlivě nesouvisející slova uvedená v jedné větě. A přesto je spojuje jeden týden našeho života. Jeden týden s foťákem na každém kroku. Jdeš po ulici? Foť! Vidíš cyklistu? Foť! Že je tu tma? Nevadí, řekneme Ti jak, a Ty foť! Venku prší? Skvěle! Foť!
Tábor pořádaný spolkem Za Opavu pro děti ve věku 10-14 let přinesl mnohé výzvy pro ty, které fotografie zajímá. Naučit se s foťákem zacházet, seznámit se se světovými fotografy, vyhledat zajímavé situace pro street foto, vytvořit zajímavý autoportrét nebo portrét … Zkoušet nové věci, hledat v čem se chci zdokonalit a co chci objevit, ale poznat také to, co není pro mě - to všechno se počítá. Nebylo našim úkolem, ani cílem, říkat mladým fotografům, co je správné a co není - každé vidění je originální. Šlo nám o to přivítat je na jejich cestě s fotoaparátem, podpořit je, něco naučit a na denních foto-výzvách pracovat společně i každý sám.
14.9. - 1.11.
JAROMÍR 99: FRANZ KAFKA - ZÁMEK
Výstava série tisků kreslíře a hudebníka Jaromíra 99 ke komiksové adaptaci slavného románu.
Expresívní černobílé tisky se poprvé představily v roce 2020 v rámci festivalu Frýdlantsko Franze Kafky. Tehdejší výstava umístěná do zámeckého pivovaru přeneseně ilustrovala marnou pouť zeměměřiče K. do zámku, který stojí na vršku na dohled z místa instalace.
Vystavený soubor není chronologické vyprávění Kafkova nedokončeného románu, nýbrž série vizuálně silných obrazů, kterými Jaromír ilustroval Kafkův text. Velkoformátové tisky plánuje kurátor zavěsit na zdi i do patra objektu. Vše jen v náznacích, otevřené pro fantazii návštěvníků. Bezprostředně po vernisáži bude navazovat beseda s autorem.
Jaromír 99 (1963)
Vlastním jménem Jaromír Švejdík. Pohybuje se mezi světem komiksu a hudby. Proslul jako člen skupin Priessnitz, Umakart, aktuálně Kafka band a Letní kapela a také jako kreslíř trilogie Alois Nebel (2003). Podílel se rovněž jako spoluscenárista a výtvarník na její úspěšné filmové adaptaci (2011), která získala cenu Evropské filmové akademie ve kategorii Nejlepší animovaný film. Za autorský komiks nazvaný Bomber (2007) získal cenu Muriel. Pro britské nakladatelství SelfMadeHero převedl do komiksové podoby kafkův Zámek (2013, nominace na Eisnerovu cenu). Se spisovatelem Janem Novákem spolupracoval na komiksech Zátopek (Paseka-Argo 2016), Zatím dobrý (Paseka-Argo 2018) a Čáslavská (Argo 2020).
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 14.9. v 17.00 hodin. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky