KUPE - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
KUPE

Vodárenská věž, Janská 7, 746 01, Opava, tel.: +420 555 501 415


otevřeno: po - pá 15.30 - 19.30 hod. (není-li uvedeno jinak)


1.1. - 31.12.
KURT NAFURT
Stálá expozice Kurta Gebauera.

1.1. - 31.12.
OPAVA ŽELEZNIČNÍ
Stálá venkovní výstava o historii železnic na Opavsku. Výstava se uskutečňuje za podpory Statutárního města Opava.

1.1. - 31.12.
OPAVA ŽELEZNIČNÍ PLUS
Nová vnitřní expozice o historii železnice na Opavsku, která rozšiřuje současnou venkovní výstavu Opava železniční. Vnitřní expozici si můžete po předchozí domluvě prohlédnout vždy v otevírací době KUPE od 15.30 do 19.30 hodin. Vstupné je dobrovolné.


7.6. - 8.7.
OPUŠTĚNÉ DOMY JAKO PLÁTNA MINULOSTI
Opuštěné domy na opavském Rybím trhu se mohou proměnit v muzea.
Studentstvo Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně navrhlo Technologické a diecézní muzeum na místě chátrajících budov na opavském Rybím trhu. Návrhy budou slavnostně představeny v galerii: Kulturně-umělecký prostoru KUPÉ na ulici Janská 7 v Opavě, v pátek 7.6. od 15.00 hodin. Výstava projektů na úpravu náměstí Rybí trh a sousedních dvou domů bude k vidění do 30.6.2024. Výstava prodloužena do 8.7.2024.
Návrhy vypracované studentkami a studenty Sárou Vajbarovou, Filipem Kubalou, Eliškou Spáčilovou, Adamem Zlatníkem, Lucií Čukanovou, Kamilem Furišem, Ninou Hrotekovou, Hanou Čechvalovou, Gabrielou Trojkovou, Barborou Plačkovou, Terezou Novákovou, Zuzanou Březovou a Evou Všetečkovou obnovují původní historické kvality místa a také vytvářející kvalitní a funkční sdílený veřejný prostor, propojující obě nová muzea. Výstava představuje celkem čtyři návrhy dvou muzeí a úpravy náměstí Rybí trh.
První z návrhů se zaměřuje na obnovu veřejných prostorů Rybího trhu a vytvoření sdíleného veřejného prostoru mezi oběma muzei, s důrazem na zeleň, kašnu a městský mobiliář k posezení a setkávání. Druhý návrh renovuje budovy děkanství a kaple sv. Alžběty a prostřednictvím koncepční práce se světlem zdůrazňuje duchovní atmosféru místa. Zbylé dva návrhy prezentují varianty technologického muzea, zahrnující integraci původní historické měnírny elektřiny, nejhodnotnější částí expozice a kombinaci staré budovy s novými konstrukcemi pro experimentální exteriérový prostor.
27.6. - 10.9.
VLADISLAV GALGONEK - MISTŘI VOLANTU
Výstava fotografií.
Vladislav Galgonek (narozený 14.5.1946 v Českém Těšíně) absolvoval lidovou konzervatoř v Ostravě (1967-1969) a obor reportážní fotografie na FAMU (1981-1985). Fotografuje od dětství, systematicky od roku 1967, profesionálně od roku 1971 jako fotograf-výtvarník na dole Odra v Ostravě. V letech 1973 až 2011 působil jako redaktor-fotoreportér ČTK ve oblastní redakci v Olomouci. Zúčastnil se řady výstav v ČR i zahraničí, zejména se skupinou H 70 (Ostrava, Havířov) uspořádal autorské výstavy - Hukvaldy 1976, Uničov 1984, Jeseník 1985, Havířov, Uničov 1987, Olomouc 1990, Šternberk 1992, Olomouc 1996, 1999. Zúčastnil se celostátních a mezinárodních fotografických výstav a soutěží, jeho snímky byly publikovány v ČR i zahraničí.

Soubor Mistři volantu byl sestaven z fotografií autora uchovávaných v archivu agentury ČTK od roku 1973. Zahrnuje především mužské (výjimečně i ženské) dělníky při sezónních zemědělských pracech. Jejich průběh Galgonek pravidelně dokumentoval pro agenturu, dnes, s odstupem padesáti let, představují specifický dokument normalizačního zemědělství. Výjimečnou skupinu pak tvoří snímky řidičů kombajnů, traktorů a dalších zemědělských strojů, které se Galgonek snažil rok, co rok invenčně zachytit. Ať už ze podhledu nebo průzory skrze radlice nebo žací lišty. Soubor je dokladem dobového fotografického mistrovství, kdy autor musel kličkovat mezi řadou omezení, ale přesto chtěl zachytit zajímavý moment v dobré obrazové kvalitě. Přitom nemohl sám volit témata, nesměl dokumentovat sklíčené nebo staré či postižené lidi a jeho snímky denně podléhaly ideologické i obrazové cenzuře v agentuře. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky