Komenského 10, 746 01, Opava, tel.: +420 553 714 809
otevřeno: út - ne 9.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00 hod.
Historická výstavní budova je jedním ze šesti expozičních areálů Slezského zemského muzea. Jedná se o volně stojící neorenesanční objekt, vybudovaný pro účely Muzea císaře Františka Josefa pro umění a řemesla, založeného v Opavě v roce 1882 z podnětu Obchodní a živnostenské komory, která také stavbu financovala, a to na pozemku věnovaném knížetem Lichtenštejnem.
Zrekonstruovaná budova s novou expozicí Slezsko byla veřejnosti zpřístupněna v květnu roku 2012. „Expozice Slezsko“ je zaměřena na přírodní a kulturněhistorické fenomény v současnosti nejmenší historické země České republiky - Slezska. Zahrnuje všechna tři podlaží Historické výstavní budovy. Vůbec poprvé v historii jsou zpřístupněny také sklepní prostory. První oddíl expozice nese název „Příroda Slezska“, část druhá se jmenuje „Encyklopedie Slezska“ a závěrečný oddíl je nazvaný „Historie Slezska“.
Expozice:
PŘÍRODA
ENCYKLOPEDIE SLEZSKA
Výstava:
1.1. - 31.12.
SLONI V CHOVU ZOO OSTRAVA
Dermoplastické preparáty slona indického Calvina a jeho potomka samičky Sumitry nově doplnila panelová výstava věnující se chovu slonů v ZOO Ostrava, ze které Slezské zemské muzeum získalo tyto jedinečné exponáty. Sloni jsou v ZOO Ostrava chováni od 50. let 20. století, přičemž cílem výstavy je přiblížit jednotlivé slony, kteří zde žili a žijí, včetně odchovaných mláďat. V rámci výstavy je možné zhlédnout také další jedinečné exponáty, např. pašovanou slonovinu zabavenou Celní správou ČR.
1.1. - 31.12. / Müllerův dům
OD HRADNÍ KUCHYNĚ PO MUZEJNÍ OBJEKT - HISTORIE MÜLLEROVA DOMU
Fotografická instalace přiblíží osudy Müllerova domu, jediného pozůstatku opavského zámeckého areálu spjatého s rodem Liechtensteinů. Vysvětlí, jak získal dům svůj dnešní název, kdo byli jeho obyvatelé a jaké měli osudy. Zároveň zjistíte, kdy a jakým způsobem se budova začala využívat k muzejním účelům. Prezentována bude také nejstarší historie stavby, která sloužila již ve středověku jako kuchyně přemyslovského hradu. Později byl objekt přestavován v závislosti na své funkci až do dnešní podoby.
1.8.2024 - 1.6.2025 / sady U Muzea
MASARYK V OPAVĚ
Exteriérová výstava instalovaná v sadech U Muzea přibližuje první a jedinou oficiální návštěvu Tomáše Garrigue Masaryka v Opavě ve funkci československého prezidenta. Autorem výstavy je historik Mgr. Michal Valeček a grafiku připravila Mgr. Jana Polášková.
14.11.2024 - 27.4.2025
MIKULÁŠ RUTKOVSKÝ. BŮH A UMĚNÍ
Výstava.
Sochař, medailér a heraldik slovenské národnosti Mikuláš Rutkovský (1940-2010), který strávil většinu svého života v Krnově, byl žákem akademického ateliéru Karla Lidického ve Praze, kde získal zájem o figurální sochu i o medailérské umění.
Pro své názory, které nesouzněly s oficiálním komunistickým režimem, stál většinu života mimo oficiální uměleckou scénu i zakázky a tvořil velmi kvalitní díla pro soukromou klientelu a církevní objednavatele, především medaile, plakety a heraldické erby.
Výstava představuje část pozůstalosti tohoto umělce získanou Slezským zemským muzeem v roce 2023 od figurálních plastik - podobizen, medailí a plaket po kresebnou anebo archivní pozůstalost zahrnující návrhy realizovaných děl i nerealizovaných prací.
Výstava se koná díky podpoře Ministerstva kultury ČR, které finančně přispělo na výkup pozůstalosti Mikuláše Rutkovského.
16.3. - 31.8.
DVACET TISÍC MIL POD MOŘEM
Výstava na motivy románu J. Verna.
Jeden z nejznámějších románů francouzského spisovatele Julesa Verna se stal ústředním motivem nové výstavy v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Vydejte se společně s námi prozkoumat podmořský svět plný nástrah a tajuplných živočichů.
První letošní výstava Slezského zemského muzea bude věnována nejen dospělým, ale především našim malým a odvážným návštěvníkům, kteří se s námi vydají na dobrodružnou cestu podmořským světem. „V doprovodu statečného kapitána Nema či jeho legendární ponorky Nautilus nahlédneme do fascinujícího prostředí mořských hlubin. Spolu s profesorem Aronnaxem a jeho přáteli urazíme dvacet tisíc mil pod mořem, abychom naši cestu zakončili až na Tajuplném ostrově.“ dodává autor a garant výstavy Mgr. Martin Gajdošík, Ph.D.
K vidění budou exponáty neobvyklých druhů živočichů ze všech koutů světa. Konkrétně se jedná například o velekraba japonského, kalmara peruánského, homolici vznešenou, zévu velkou, houbu pohárovou, ale také hmyz a obratlovce Nové Guiney, či jiné unikáty. Mnohé z nich budou k vidění v Opavě vůbec poprvé. K dalším zajímavostem můžeme zařadit rovněž mikroskop z 19. století, potápěčský skafandr a dýchací přístroj z počátku 20. století či unikátní kolekci historických přístrojů, zbraní a také předmětů denní potřeby z druhé poloviny 19. století, spojených především s obdobím Americké občanské války, včetně modelů dobových válečných lodí. Pozoruhodné jsou též předměty hmotné kultury z Nové Guiney a Nové Británie.
K výstavě bude připraven doprovodný edukační program jak pro žáky základních škol, tak i pro širokou veřejnost. Zájemci budou mít možnost vyrobit si například papírový model krakatice, zahrát si „hledačku“ nebo si vymalovat tematické omalovánky pro děti.
Na výstavu byly zapůjčeny sbírkové předměty z Národního muzea a Národního technického muzea, jakož také předměty z majetku České asociace Americké občanské války.
čtvrtek 3.4. / 17.00 hod.
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY „MIKULÁŠ RUTKOVSKÝ. BŮH A UMĚNÍ“
Dne 3. dubna 2025 od 17.00 hodin proběhne v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea komentovaná prohlídka výstavy „Mikuláš Rutkovský. Bůh a umění“.
středa 16.4. / 16.30 hod.
EVROPSKÁ UNIE:
OD UHLÍ K UMĚLÉ INTELIGENCI ANEB JAK SE MĚNILA EVROPA A JEJÍ PRÁVNÍ ŘÁD
Evropská unie je dnes komplexním společenstvím, které ovlivňuje životy nás všech. Jak se ale vyvíjela od prvních dohod o uhlí a oceli až po současné regulace umělé inteligence? Odpovědi na tyto otázky nabídne setkání v rámci Středečních přednášek se opavským Slezským gymnáziem, které proběhne 16. dubna od 16.30 hodin v prostorách Historické výstavní budovy (Komenského 10, Opava).
Společně se podíváme na historický vývoj evropské integrace, fungování institucí i na právní systém EU. Zaměříme se na klíčové svobody, které unie garantuje, a také na výzvy, kterým čelí v době digitální transformace.
Přednáškou provede Martin Mach z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Vstup zdarma.
středa 7.5. / 16.30 hod.
PŘÍBĚH ERASMU NA SLEZSKÉM GYMNÁZIU
Opavské Slezské gymnázium jako akreditovaná škola v programu Erasmus+ realizuje projekty mezinárodní spolupráce. V rámci cyklu Středeční přednášky se Slezským gymnáziem proběhne 7. května v 16.30 hodin setkání s žáky, kteří tvoří mezinárodní týmy, a díky nim se dozvíte více o tomto programu, samotných mobilitách v zahraničí či práci žáků gymnázia v různých projektech.
Vstup zdarma.