EXPOZICE CESTA MĚSTA - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
EXPOZICE CESTA MĚSTA

Ostrožná 46, 746 01, Opava, tel.: +420 553 791 947, +420 734 518 907
www.cestamesta.cz
e-mail:
obecni.dum@oko-opava.cz

otevřeno: út - ne 10.00 - 18.00 hod.STÁLÁ EXPOZICE K DĚJINÁM MĚSTA OPAVY


Stálá muzejní expozice k dějinám města Opavy zaujímá plochu 500 m2 moderního výstavního prostoru. Prostřednictvím fotografického materiálu, unikátních exponátů, map a plánů komplexně shrnuje historii města Opavy od dob prvního osídlení až do konce 20. století.
Součástí stálé expozice je interaktivní Model Opavy k roku 1800 s hradbami, projekční místnost a řada exponátů z depozitářů Slezského zemského muzea, Národního památkového ústavu, Akademie věd ČR. Cenný obrazový materiál pochází mimo jiné také ze Zemského archivu v Opavě a Státního okresního archivu v Opavě. Řadu unikátních trojrozměrných předmětů umělecko-historického charakteru propůjčili církevní instituce a soukromý sběratel. K rozvíjení jednotlivých historických témat jsou pravidelně pořádány krátkodobé výstavy, doprovodné přednášky, organizovány výukové programy pro školy a vytvářeny speciální akce a ojediněle pojaté lektorské programy pro širokou veřejnost i školy. Původní trezorová místnost zde byla zachována - nese název Klenotnice města. Jsou zde prezentovány jednotlivosti, solitéry z dějin Opavy, na které je kladen důraz a vyžadují zvláštní pozornost návštěvníka.
Zdroj: Oficiální webové stránky Opavské kulturní organizace


1.1. - 31.12.
DĚJINY OPAVY
Stálá expozice nabízí návštěvníkům možnost seznámit se na příkladu vybraných exponátů s dějinami města Opavy od pravěku až do 2. poloviny 20. století. Prezentovány jsou zde nejen historické a archeologické artefakty, ale i významná umělecká díla. Expozice je koncipována jako dynamická, tzn. že dochází k jejímu průběžnému obměňování, přičemž každý měsíc jsou dočasně prezentovány zapůjčené významné či zajímavé sbírkové předměty mající vazbu k Opavě. Součástí prohlídky je také promítání animovaného filmu „Obživlá Opava“, který návštěvníkům přiblíží nejdůležitější události a milníky v dějinách města.


16.6.2022 - 8.1.2023
KOŘENY JOY ADAMSONOVÉ
Výstava. Prodlouženo do 8. 1. 2023.
Výstava autorky Zuzany Beranové připomene významnou opavskou rodačku Friederike Victorii Gessner, známou spíše jako Joy Adamsonová. Výstava se zaměřuje na kořeny známé ochránkyně divoké přírody. Seznámíme se tak s rodinou Weisshuhnů, kteří byli významnými podnikateli a ovlivnili tvář našeho kraje. Dodnes je připomíná například papírna v Žimrovicích nebo unikátní náhon. Dále také s rodinnou Gessnerů, která je reprezentována významnými architekty Hubertem a Franzem Gessnerovými. Výstava současně mapuje, jak kořeny na Opavsku přispěly k Joyiným pozdějším celosvětovým úspěchům. V rámci doprovodného programu k výstavě proběhnou komentované prohlídky, přednášky, animační programy pro děti a další zajímavé akce.
26.8.2022 - 8.1.2023
KMENOVÉ PORTRÉTY JOY ADAMSONOVÉ
Kolekce reprodukcí maleb afrických kmenů.
1.2. - 11.6.
KRÁSA LADNÝCH KŘIVEK
Výstava ohýbaného nábytku a historie jeho výroby.
Výstava představí zejména ohýbaný nábytek firmy J&J Kohn, která vlastnila výrobnu sirek také v Opavě. Výstavu pořádá Opavská kulturní organizace ve spolupráci s Muzeem Beskyd ve Frýdku-Místku a Muzeem nábytku v Krnově.
Vernisáž výstavy proběhne v úterý 31.1. v 17.00 hodin.


1.6.2022 - 8.1.2023 / centrum města Opavy
PO STOPÁCH JOY ADAMSONOVÉ V OPAVĚ
Panelová výstava pod taktovkou Zuzany Beranové připomene některá místa v Opavě spojená s rodinou Gessnerů a Weisshuhnů.

20.1. - 28.2. / arkády Dvořákovy sady
LIMITŮM VSTŘÍC
Výstava fotografií Tomáše Petrečka.
1.1. - 31.12. / centrum města Opavy
KURT GEBAUER NA CESTĚ OPAVOU
Program k oslavě životního jubilea významného sochaře.
K příležitosti 80. narozenin Kurta Gebauera bychom rádi Opavanům přiblížili jeho tvorbu, která obohacuje veřejný prostor centra Opavy. Každý den se s těmito tichými monumenty setkáváme a mnohdy ani netušíme, jaký význam se za prostorovými realizacemi ukrývá. Exteriérový program nabídne kolemjdoucím nahlédnout do tvůrčího zákulisí sochařova díla a připomene tak dosah umělce v českém sochařství 20. a 21. století. Panelová výstava informující o dílech Kurta Gebauera bude instalována přímo u plastik nacházejících se v prostoru centra Opavy. Pro lepší orientaci je k dispozici interaktivní mapa, která poslouží jako průvodce v díle Gebauerových realizací ve veřejném prostoru. Mapu si lze vyzvednout na recepcích Obecního domu a Domu umění. Doprovodným programem této akce je pátrací hra Po stopách soch Kurta Gebauera pro širokou veřejnost. Pro školní kolektivy a organizované skupiny chystáme Galerijní animaci pod otevřeným nebem.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky