Ostrožná 46, 746 01, Opava, tel.: +420 553 791 947, +420 734 518 907
www.cestamesta.cz
e-mail: obecni.dum@oko-opava.cz
otevřeno: út - pá 12.00 - 18.00, so - ne 10.00 - 18.00 hod.
STÁLÁ EXPOZICE K DĚJINÁM MĚSTA OPAVY
Stálá muzejní expozice k dějinám města Opavy zaujímá plochu 500 m2 moderního výstavního prostoru. Prostřednictvím fotografického materiálu, unikátních exponátů, map a plánů komplexně shrnuje historii města Opavy od dob prvního osídlení až do konce 20. století.
Součástí stálé expozice je interaktivní Model Opavy k roku 1800 s hradbami, projekční místnost a řada exponátů z depozitářů Slezského zemského muzea, Národního památkového ústavu, Akademie věd ČR. Cenný obrazový materiál pochází mimo jiné také ze Zemského archivu v Opavě a Státního okresního archivu v Opavě. Řadu unikátních trojrozměrných předmětů umělecko-historického charakteru propůjčili církevní instituce a soukromý sběratel. K rozvíjení jednotlivých historických témat jsou pravidelně pořádány krátkodobé výstavy, doprovodné přednášky, organizovány výukové programy pro školy a vytvářeny speciální akce a ojediněle pojaté lektorské programy pro širokou veřejnost i školy. Původní trezorová místnost zde byla zachována - nese název Klenotnice města. Jsou zde prezentovány jednotlivosti, solitéry z dějin Opavy, na které je kladen důraz a vyžadují zvláštní pozornost návštěvníka.
Zdroj: Oficiální webové stránky Opavské kulturní organizace
1.1. - 31.12.
DĚJINY OPAVY
Stálá expozice nabízí návštěvníkům možnost seznámit se na příkladu vybraných exponátů s dějinami města Opavy od pravěku až do 2. poloviny 20. století. Prezentovány jsou zde nejen historické a archeologické artefakty, ale i významná umělecká díla. Expozice je koncipována jako dynamická, tzn. že dochází k jejímu průběžnému obměňování, přičemž každý měsíc jsou dočasně prezentovány zapůjčené významné či zajímavé sbírkové předměty mající vazbu k Opavě. Součástí prohlídky je také promítání animovaného filmu „Obživlá Opava“, který návštěvníkům přiblíží nejdůležitější události a milníky v dějinách města.
17.4. - 7.9.
HERRMANNOVIC HOLKA
Výstava.
Věděli jste, kde se v Opavě v době první republiky nacházela firma Herrmann & Vogel? Na rohu Hrnčířské a Horního náměstí. Dům z části stojí dones. Jeden ze zakladatelů firmy Erwin Herrmann byl tatínkem hrdinky našeho příběhu. V roce 1929 přišla na svět holčička jménem Eva. Její maminka byla operní pěvkyně a tatínek významný opavským obchodník. Evička neměla sourozence, za to měla milovanou chůvu Johannu a psa Ery. Jak sama vzpomíná, měla krásné dětství. Než přišly události roku 1938 spojené se nacistickou propagandou a antisemitskými názory.
Jádro nové výstavy tvoří ilustrace pro děti od Lindy Markové. Texty psala Klára Dvořáková, vnučka Evy. Výstava je určena dětem od pěti let a její součástí je množství herních, zábavných a edukačních prvků. Na své si však přijdou i dospělí. Součástí je dokumentární film o životním příběhu hlavní hrdinky i o historii firmy Herrmann & Vogel. Samostatnou místností a oddělenou částí výstavy jsou události, které hlavní hrdinka zažila v ghettu Terezín, kde strávila 672 dnů a začala si psát deník... Eva Herrmannová i se svými rodiči válku přežila. Jedná se tak o jeden z mála šťastných konců židovské rodiny z Opavy a my jsme moc rádi, že díky spolupráci s Evinými příbuznými vám tento příběh můžeme vyprávět, a to nejen díky výstavě, ale také dětské knize.
24.4. - 15.6. / centrum města
TROPPAU 45 / OPAVA V ROCE NULA
Venkovní výstava v ulicích města Opavy.
Součástí připomínky konce 2. světové války bude mimo jiné také exteriérová výstava Troppau 45 / Opava v roce nula, která byla poprvé prezentována před deseti lety. Autoři František Švábenický a Petra Kaniová připravili informace k deseti místům v Opavě, které budou prezentovány jako velkoformátové tisky. Výstava nabídne informace o některých významných stavbách, které během let 1944 až 1946 buď zmizely z pomyslné mapy Opavy, nebo zásadně změnily svou podobu.
Autoři zprostředkovávají jedinečné srovnání a sice, jak to v místě, kde se panel nachází vypadá nyní, a jak to vypadalo před osmdesáti lety. Opavané se tak přímo na ulici mohou seznámit například s Pracovním táborem (internačním táborem pro Němce), který se nacházel na náměstí Joy Adamsonové, nebo tzv. Hnědým domem, jenž byl vypálen sovětskými vojáky.
Většina z rozmístěných panelů bude prezentována v širším centru města. Každý panel bude obsahovat mapku informující o lokaci dalších panelů. Putování usnadní také letáček s mapou, který si budete moci vyzvednout v Turistickém informačním centru Opava anebo v Obecním domě.
18.6. - 31.8. / kaštanová alej před Obecním domem
OPAM / ARCHITEKTURA OPAVY V LETECH 1918-1938
Panelová výstava.
Panelová výstava si klade za cíl upozornit na již rok existující a zdarma přístupný webový portál www.opam.opava.eu. Opavský architektonický manuál (OPAM) vznikl jako studijní platforma pro zájemce o architekturu Opavy z řad odborné i laické veřejnosti. Výstava stejně jako databáze prezentuje architekty, objekty a stezky, které si zájemce mohou projít individuálně fyzicky nebo využít vypsané komentované prohlídky s lektory (sledujte sociální sítě a web Opavské kulturní organizace).
Výstavou návštěvníky provede jedna z nejvýraznějších tvůrčích osobností architektonického vývoje Opavy v éře první Československé republiky, architekt Otto Reichner. Ten „může“ například za podobu městského koupaliště v sadech. Výstupy populárně-naučného projektu OPAM jsou určeny nejširší tuzemské i zahraniční veřejnosti, odborné veřejnosti, studentům středních a vysokých škol, ale také žákům škol základních. Garantem projektu a spoluautorem obsahu je Martin Strakoš, spoluautorkou je Romana Rosová, oba z Národního památkového ústavu. V letošním roce pokračujeme doplněním o další historickou vrstvu architektury počátku 20. a konce 19. století.
neděle 1.6. / 14.00 hod. / Městský hřbitov Opava
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA ŽIDOVSKÉHO HŘBITOVA
Židovský hřbitov v Opavě je jednou z částí městského pohřebiště na Otické ulici. V rámci prohlídky se návštěvníci se seznámí nejen s osudy zde ležících zesnulých, jako byl Max Breda, jeden ze zakladatelů obchodního domu Breda&Weinstein, rabín zdejší židovské obce Abraham Blüh, David Hatschek, majitel továrny na jutu, nebo zakladatelé opavských likérek, ale také se zaniklými pohřebišti ve městě a zvyklostmi judaismu.
V případě špatného počasí se akce nekoná.
sobota 7.6. / 15.00 hod. / Masarykova třída Opava
PROMĚNY OPAVSKÝCH ULIC - PANSKÁ ULICE / MASARYKOVA TŘÍDA
Komentovaná prohlídka, lektor Pavel Solnický (Zemský archiv v Opavě).
Prohlídka připomene proměny jedné z nejvýraznějších opavských ulic, která v minulosti byla sídlem šlechticů, církevních řádů i významných úřadů.
Nutná rezervace na telefonním čísle +420 734 518 907 nebo na recepci Obecního domu. Sraz před Obecním domem, vstupné 100,- Kč (základní) / 80,- Kč (snížené), platba na místě. V případě špatného počasí se akce nekoná.
neděle 8.6. / 14.00 hod. / centrum města Opava
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA ŽIDOVSKOU OPAVOU
Komentovaná prohlídka, lektor Zdeněk Kravar (Zemský archiv v Opavě).
Seznamte se s nejvýznamnějšími místy spojenými s historií opavského židovského obyvatelstva. V rámci prohlídky navštívíme nejen místa zaniklých synagog, ale vydáme se také po stopách někdejších židovských obchodů a živností v ulicích Na Valech, na Horním a Dolním náměstí, na Masařské, Hrnčířské či Ostrožné ulici.
Nutná rezervace na telefonním čísle +420 734 518 907 nebo na recepci Obecního domu. Sraz u pomníku zničené synagogy, Čapkova ulice, vstupné 100,- Kč (základní) / 80,- Kč (snížené), platba na místě. V případě špatného počasí se akce nekoná.
úterý 10.6. / 17.00 hod. / Marianum
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA KAPLE BOŽSKÉHO SRDCE PÁNĚ - MARIANUM
Komentovaná prohlídka, lektor Petr Tesař (Zemský archiv v Opavě).
Architektonický skvost Opavy vyzdobený v tzv. beuronském stylu tvoří součást klášterního komplexu zvaného Marianum, který představuje jednu z dominant Kylešovského kopce.
Nutná rezervace na telefonním čísle +420 734 518 907 nebo na recepci Obecního domu. Sraz před kaplí Mariana, Rooseveltova ulice, vstupné 100,- Kč (základní) / 80,- Kč (snížené), platba na místě.
čtvrtek 12.6. / 14.00 hod.
KAMENY ZMIZELÝCH RODINĚ HERRMANN
Pietní akt.
Téměř každý Opavan ví, kde se na Lazebnické ulici v Opavě nachází květinářství Slunečnice. Málokdo však už tuší, že se jedná o část původního obchodního domu Herrmann & Vogel, ve své době jednoho z největšího obchodního domu v Opavě, jehož hlavní trakt a vstup se nacházel na Hrnčířské ulici. Majiteli firmy byli Židé.
Celkem bude položeno sedm kamenů zmizelých, sedmi zavražděným Židům. Při pokládce dvou z nich pro manžele Huga a Franzi Herrmannovým bude realizován i oficiální pietní akt. Hugo Hermmann byl jednatel firmy a ten, který zásadní měrou finančně přispěl ke založení firmy.
Kameny zmizelých jsou českou obdobou známých německých tzv. Stolpersteinů. Jejich cílem je připomínat a upozorňovat na osudy Židů, kteří byli zavražděni v rámci holokaustu (šoa).
Na pietní akt navazuje beseda a přednáška s potomky rodiny Herramannů a to od 17.00 hodin v Obecním domě v sále v přízemí.
čtvrtek 12.6. / 17.00 hod. / Sál purkmistrů
HERRMANNOVIC KLUK & HERRMANNOVIC HOLKA
Přednáška a beseda s rodinou.
Příběh Evy Herrmannové, dcery opavského podnikatele židovského původu Erwina Herrmanna, představuje interaktivní výstava v Obecním domě. Vzpomínky jejího staršího bratrance Heinzka však příliš známé nejsou a více o jeho příběhu si budete moci vyslechnout právě na přednášce v Sále purkmistrů v Obecním domě.
Herrmannovic kluk - Heinz J. Herrmann se narodil roku 1921 v Opavě. Jeho rodiče byli německy mluvící středostavovští Židé. Když byly Sudety obsazeny nacisty, rodina se odstěhovala do Prostějova, odkud byla později transportována do Terezína. Heinz J. Herrmann dále prošel koncentračními tábory Osvětim, Osvětim-Birkenau a Dachau. Musel se podílet na výstavbě a údržbě vyhlazovacího tábora v Birkenau, včetně plynových komor a krematorií. Po válce se vrátil do Opavy, kde v letech 1945-1948 spolupracoval na opětovném vybudování rodinné firmy. Po komunistickém puči se rozhodl emigrovat. Nakonec se usadil v nově vzniklém státu Izrael, kde se oženil a založil rodinu, která zde žije dodnes.
Příběh Heinzka přiblíží historička Jaromíra Knapíková (Zemský archiv v Opavě). Besedy se zúčastní rodinní příbuzní a potomci Evy Herrmannové, ale také dcera Heinze Herrmanna s manželem.
Vstupné: 50,- Kč.
neděle 14.6. / 9.00, 10.30, 13.00, 14.30, 16.00 hod. / Breda & Weinstein
BREDA & WEINSTEIN
Komentovaná prohlídka někdejšího obchodního domu Breda & Weinstein.
Sraz před hlavním vstupem do objektu, nutná rezervace a nutné pořízení vstupenky od 12.4. zdarma přes www.goout.net nebo osobně na recepci Obecního domu.
neděle 15.6. / 9.30 hod. / centrum města Opavy
ZMIZELÁ OPAVA
Komentovaná prohlídka, lektorka Petra Kaniová (Národní památkový ústav).
Opava se bohužel řadí k nejzničenějším městům současné ČR v důsledku osvobozovacích bojů souvisejících s koncem 2. světové války. Jak ale vypadala před rokem 1945 a co bylo nahrazeno výstavbou z 60. let 20. století?
Nutná rezervace na telefonním čísle +420 734 518 907 nebo na recepci Obecního domu. Sraz před Obecním domem, vstupné 100,- Kč (základní) / 80,- Kč (snížené), platba na místě. V případě špatného počasí se akce nekoná.
středa 18.6. / 18.00 hod. / Švédská kaple
SILNICE PRO OPAVSKO / BARABOVÉ A RODINA MIGLIARINŮ
Přednáška, přednáší Petr Zahnaš (amatérský historik a nadšenec, autor řady publikací, znalec historie Vítkovska).
Barabové bylo označení pracovníků různých národností stavějících tunely. Jejich práce byla odlišná od běžného hornického řemesla především tím, že razili štoly o velkém profilu a délce, často i přes 20 km. Na Ostravsku je dodnes výraz baraba synonymem pro darebáka.
V údolí potoka Horníku, mezi Starými a Novými Těchanovicemi se také dodnes nachází místo zvané „U Barabů”, kde v 50. letech při stavbě Kružberské přehrady vyrostla pravá barabská vesnice. Není to však jediný důvod, proč je to místo spojováno s Baraby.
Souvisí to rovněž s rodinou Migliarina a jejich stavební firmou. Zakladatel firmy, Angelo Migliarina, pocházel ze severní Itálie a podílel se mj. na stavbě tunelů na železniční trati ze Olomouce do Krnova, známého Weisshuhnova kanálu v Žimrovicích a v roce 1913 začal budovat silnici spojující Staré Těchanovice s Novými Těchanovicemi a Zálužným. Rodinu Migliarina, která žila až do 40. let 20. století v Kateřinkách, nám dnes připomíná nejen rodinná hrobka na kateřinském hřbitově, ale také pamětní desky na skále u silnice, kterou Barabové Johann a Angelo Migliarinové postavili.
Vstupné: 50,- Kč.
neděle 22.6. / 15.00 hod. / kostel svatého Vojtěcha
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA KOSTELA SVATÉHO VOJTĚCHA
Komentovaná prohlídka, lektor Petr Tesař (Zemský archiv v Opavě).
Komentovaná prohlídka opavského barokního skvostu s pohnutým osudem.
Nutná rezervace na telefonním čísle +420 734 518 907 nebo na recepci Obecního domu. Sraz u vstupu do kostela, Dolní náměstí, vstupné 100,- Kč (základní) / 80,- Kč (snížené), platba na místě.
úterý 24.6. / 17.00 hod. / konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA KONKATEDRÁLY NANEBEVZETÍ PANNY MARIE
Komentovaná prohlídka, lektor Pavel Solnický (Zemský archiv v Opavě).
Architektonický sakrální skvost Opavy má své počátky ve středověku a je spjat s řádem německých rytířů. Ti své pozemky v Opavě získali už v roce 1204. Kostel Panny Marie byl od prvopočátků existence Opavy hlavním farním kostelem. Dnes se pro kostel užívá označení konkatedrála. Proč ale? I to prozradí prohlídka jediné konkatedrály v České republice.
Nutná rezervace na telefonním čísle +420 734 518 907 nebo na recepci Obecního domu. Sraz před kostelem, boční vchod, Rybí trh, vstupné 100,- Kč (základní) / 80,- Kč (snížené), platba na místě.
1.1. - 31.12. / centrum města Opavy
KURT GEBAUER NA CESTĚ OPAVOU
Program k oslavě životního jubilea významného sochaře.
K příležitosti 80. narozenin Kurta Gebauera bychom rádi Opavanům přiblížili jeho tvorbu, která obohacuje veřejný prostor centra Opavy. Každý den se s těmito tichými monumenty setkáváme a mnohdy ani netušíme, jaký význam se za prostorovými realizacemi ukrývá. Exteriérový program nabídne kolemjdoucím nahlédnout do tvůrčího zákulisí sochařova díla a připomene tak dosah umělce v českém sochařství 20. a 21. století. Panelová výstava informující o dílech Kurta Gebauera bude instalována přímo u plastik nacházejících se v prostoru centra Opavy. Pro lepší orientaci je k dispozici interaktivní mapa, která poslouží jako průvodce v díle Gebauerových realizací ve veřejném prostoru. Mapu si lze vyzvednout na recepcích Obecního domu a Domu umění. Doprovodným programem této akce je pátrací hra Po stopách soch Kurta Gebauera pro širokou veřejnost. Pro školní kolektivy a organizované skupiny chystáme Galerijní animaci pod otevřeným nebem.