Pekařská 12, 746 01, Opava, tel.: +420 553 668 734, +420 734 862 481
www.oko-opava.cz
e-mail: dum.umeni@oko-opava.cz
otevřeno: út - pá 13.00 - 18.00, so - ne 10.00 - 18.00 hod.
25.5. - 27.8.
EDUARD OVČÁČEK - MILENIÁL?
Výstava.
Výstava představí Eduarda Ovčáčka jakožto autora, který se nebál experimentovat se progresivními uměleckými postupy ani v pokročilém věku a na sklonku své tvůrčí kariéry, jež paralelně doprovodila konec starého a začátek nového milénia. Provokativně použitý pojem mileniál asociuje jeho pozitivní vztah k inovacím digitálních technologií. Využíval nová média, dokonce se v několika akcích napojil na vlnu akcí landartové a performativní povahy. Novými médii je míněno užití digitální fotografie a softwaru pro manipulaci obrazových znaků. Zároveň se v jeho pozdních serigrafiích a digitálních tiscích objevují obrazy evokující internet, prostředí sítí a globálních datových struktur. Výstava ale prezentuje také fotografiky, papírmaše a geometrické prostorové objekty.
9.6. - 30.6. / arkády Dvořákovy sady
ACROSS THE WORLD
Výstava.
Fotografie nejen jazzu už po deset let vyhodnocuje a oceňuje mezinárodní porota soutěže JAZZ WORLD PHOTO. Ve spolupráci s Festivalem Slunovrat.
pátek 9.6. / 17.00 - 22.00 hod. / Dům umění, kostel sv. Václava a Švédská kaple
SLEZSKÁ MUZEJNÍ NOC S OPAVSKOU KULTURNÍ ORGANIZACÍ
Dům umění a kostel sv. Václava s přilehlou zahradou:
Volně přístupný celý prostor Domu umění s aktuální výstavou Eduard Ovčáček: Mileniál? a aktivitami pro všechny. Můžete se těšit na hraní deskovek se Slováckou deskou, hudební párty, výtvarné a kreativní tvoření, hádanky s historickými osobnostmi.
Švédská kaple, Ratibořská ulice:
Individuální prohlídka unikátní gotické kaple s cyklem středověkých fresek Znamení konce světa.
Vstupné: zdarma.
sobota 10.6. / 18.00 hod. / kostel sv. Václava
LUTERÁNSKÁ BAROKNÍ HUDBA
Koncert v rámci festivalu Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Informace anebo vstupenky najdete na www.mhflj.cz.
sobota 17.6. / 15.00 hod. / arkády Dvořákovy sady
ARKÁDY MUSIC CHILL
Funky, House, Nu-Disco, Chill Music.
DJ's - Fake Bear, Dawe Bann, Rzaholec, Vae.
1.1. - 31.12.
MICHAL ŠKAPA - STARMAN
Neónová instalace.
There's a starman waiting in the sky
He'd like to come and meet us
But he thinks he'd blow our minds
Tam je Starman a čeká na obloze
rád by nás navštívil
ale myslí si, že nám to odpálí mozek...
Refrén ze slavné písně od Ziggy Stardusta nebo-li Davida Bowie. Jeho texty jsou jednou ze inspirací k vytvoření světelného objektu na střechu opavského Domu umění. Vertikální protáhlá přístavba, která se zvedá z terasy a přiléhá k domu může připomínat právě odpalovací rampu pro rakety cestující ke hvězdám. Hvězdám, které reprezentují naše sny a touhu po poznání něčeho co nás přesahuje, možná nových světů a bytostí. Silueta člověka, kosmonauta, průzkumníka, jenž se vydává na cestu za dobrodružstvím do nových světů. Neónová instalace od Michala Škapy je vymyšlena speciálně na míru daného prostoru a je jedním z typických výrazových prostředků autora. Sestává ze několika barevných neónových trubic, které tvoří uzavřený okruh a svití svým charakterictickým barevným světlem a tvoří tak magickou světelnou kresbu na ploše stavby. Objekt bude umístěn na exteriéru Domu umění trvale.
1.1. - 31.12.
MIROSLAV BROOŠ - DAROVANIE… ZEME III
Před Domem umění v Opavě na zatravněném prostranství pod dohledem Utíkající dívky trvá a neustále se proměňuje specifická instalace akademického výtvarníka prof. Miroslava Brooše. Jde o třetí fázi výstavy „Darování… Země“, jež probíhala v Domě umění v rámci festivalu Bezručova Opava. V tomto unikátním projektu dochází k splynutí darované země z různých koutů Slovenska, České republiky a dalších míst s tou opavskou…
1.1. - 31.12. / kostel sv. Václava
OBRAZ OSLAVENÍ SV. VÁCLAVA
Obraz Oslavení sv. Václava je přístupný celoročně v kostele sv. Václava, pouze v případě příprav svateb a dalších akcí může být kostel pro veřejnost uzavřen.
Autorem obrazu, představující scénu po zavraždění knížete Václava, je vídeňský malíř Anton Petter, který jej dokončil v roce 1844 původně pro hlavní oltář katedrály sv. Václava v Olomouci. Práce na obraze provázely spory o konkrétní podobě se zadavatelem, tehdejším olomouckým arcibiskupem Maxmilianem Josephem Sommerau-Beeckhem. Právě kvůli nespokojenosti arcibiskupa a kritice ze strany tisku nebyl obraz na hlavní oltář nikdy nainstalován. Byl uložen na půdě Kroměřížského zámku, několikrát přesunut, až se na něj postupně zapomnělo. Znovuobjeven byl v roce 2011, kdy také začaly restaurátorské práce. V roce 2012 byl nejdříve vystaven v ostravské multifunkční hale Gong a v roce 2014 umístěn v presbytáři kostela sv. Václava v Opavě. Vedle zajímavých historických reálií obraz upoutá diváka svým výrazným koloritem a kompozicí založenou na protikladech. Díky své velikosti (rozměry malby 825 x 490 cm) jde o největší obraz sv. Václava, jaký byl kdy vytvořen.