DŮM UMĚNÍ - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
DŮM UMĚNÍ
Pekařská 12, 746 01, Opava, tel.: +420 553 668 734, +420 734 862 481

otevřeno: út - pá 13.00 - 18.00, so - ne 10.00 - 18.00 hod.


15.11.2023 - 3.3.2024
IMAGINÁRIUM
Výstava Imaginárium představuje výtvarný, hravý a tajuplný svět divadelníků, výtvarníků a přátel spřízněných skrze spolupráci a osobní přátelství s Divadlem bratří Formanů. Rozsáhlá instalace oslavuje svojí spontánností a hravostí tvořivost, představivost a krásu, hravé objekty tu ožívají a stávají se krajinou plnou lidské fantazie a příběhů.
Vernisáž výstavy proběhne ve středu 15.11. v 17.00 hodin.15.11.2023 - 3.3.2024
SVĚT FANTAZIE JINDRY ČAPKA
Výstava dvou set originálů knižních ilustrací pro děti, mezinárodně uznávaného výtvarníka Jindry Čapka, odkrývá podivuhodný svět fantazie plný pohádkových příběhů, tajuplných krajin, pitoreskních postav, zvířat i nadpřirozených bytostí. Pinocchio, Šeherezáda či Barbucha ztělesňují ikonicky známé pohádky mnoha generací.
Vernisáž výstavy proběhne ve středu 15.11. v 17.00 hodin.
1.11. - 20.11. / arkády Dvořákovy sady
OLGA HAVLOVÁ A VÝBOR DOBRÉ VŮLE
Výstava fotografií „Olga Havlová a Výbor dobré vůle“ byla připravena k 20. výročí založení nadace a již od roku 2010 putuje po muzeích, knihovnách, univerzitách a jiných výstavních prostorách v České republice i v zahraničí (v Polsku, Francii, Litvě, Slovensku). Historicky prvního zahájení výstavy v Paláci Lucerna se zúčastnil i prezident Václav Havel.
Expozice má připomenout osobnost zakladatelky paní Olgy Havlové, zachycuje jí ve dobách, kdy pracovala pro Výbor dobré vůle a také její setkání nejen se světoznámými osobnostmi, ale také se znevýhodněnými lidmi v ústavech sociální péče, psychiatrických léčebnách a dalších institucích.
Fotografie pořídili významní fotografové, např. Bohdan Holomíček, Ondřej Němec, Gabriela Čapková, Přemysl Fialka, Zdeněk Chrapek, Pavel Hůla.čtvrtek 2.11. / 16.00 hod. / arkády Dvořákovy sady
OLGA JE TU S NÁMI
Komentovaná prohlídka výstavy se zástupci Výboru dobré vůle, úvodní slovo evangelického faráře Pavla Janošíka. Následovat bude koncert Adel&Marty - mladé talentované duo Adéla Bystroňová a Martin Gadula. A dát si můžete dobropunč s Rotary clubem Opava - výtěžek z prodeje alko i nealko punče věnuje opavský Rotary club Výboru dobré vůle - nadaci Olgy Havlové.

26.11.2023 - 6.1.2024 / arkády Dvořákovy sady
ZIMNÍ OPAVOU VE FOTOGRAFIÍCH SLEZSKÉHO ZEMSKÉHO MUZEA
Ve fotografickém sbírkovém fondu Slezského zemského muzea se nachází velké množství fotografií zachycujících město a život v něm během zimního období. Pro tuto exteriérovou výstavu jsou vybrány fotografie od druhé poloviny 19. století až do celkem nedávné minulosti.


středa 22.11. / 17.00 hod. / Moravská kaple kostela sv. Václava
LICHTENŠTEJNOVÉ A ZÁMEK V KUNÍNĚ
III. ze III. přednáškových večerů, přednáší Dr. Jaroslav Zezulčík (vedoucí Zámku Kunín, Muzeum Novojičínska) a Radek Polách (správce sbírek, Žerotínský zámek Muzea Novojičínska)
Doprovodná přednáška doplňující úspěšnou výstavu Knížata z Lichtenštejna. Páni země opavské a krnovské probíhající ve Slezském zemském muzeu.
1.1. - 31.12.
MICHAL ŠKAPA - STARMAN
Neónová instalace.

There's a starman waiting in the sky
He'd like to come and meet us
But he thinks he'd blow our minds

Tam je Starman a čeká na obloze
rád by nás navštívil
ale myslí si, že nám to odpálí mozek...

Refrén ze slavné písně od Ziggy Stardusta nebo-li Davida Bowie. Jeho texty jsou jednou ze inspirací k vytvoření světelného objektu na střechu opavského Domu umění. Vertikální protáhlá přístavba, která se zvedá z terasy a přiléhá k domu může připomínat právě odpalovací rampu pro rakety cestující ke hvězdám. Hvězdám, které reprezentují naše sny a touhu po poznání něčeho co nás přesahuje, možná nových světů a bytostí. Silueta člověka, kosmonauta, průzkumníka, jenž se vydává na cestu za dobrodružstvím do nových světů. Neónová instalace od Michala Škapy je vymyšlena speciálně na míru daného prostoru a je jedním z typických výrazových prostředků autora. Sestává ze několika barevných neónových trubic, které tvoří uzavřený okruh a svití svým charakterictickým barevným světlem a tvoří tak magickou světelnou kresbu na ploše stavby. Objekt bude umístěn na exteriéru Domu umění trvale.
1.1. - 31.12.
MIROSLAV BROOŠ - DAROVANIE… ZEME III
Před Domem umění v Opavě na zatravněném prostranství pod dohledem Utíkající dívky trvá a neustále se proměňuje specifická instalace akademického výtvarníka prof. Miroslava Brooše. Jde o třetí fázi výstavy „Darování… Země“, jež probíhala v Domě umění v rámci festivalu Bezručova Opava. V tomto unikátním projektu dochází k splynutí darované země z různých koutů Slovenska, České republiky a dalších míst s tou opavskou…


1.1. - 31.12. / kostel sv. Václava
OBRAZ OSLAVENÍ SV. VÁCLAVA
Obraz Oslavení sv. Václava je přístupný celoročně v kostele sv. Václava, pouze v případě příprav svateb a dalších akcí může být kostel pro veřejnost uzavřen.
Autorem obrazu, představující scénu po zavraždění knížete Václava, je vídeňský malíř Anton Petter, který jej dokončil v roce 1844 původně pro hlavní oltář katedrály sv. Václava v Olomouci. Práce na obraze provázely spory o konkrétní podobě se zadavatelem, tehdejším olomouckým arcibiskupem Maxmilianem Josephem Sommerau-Beeckhem. Právě kvůli nespokojenosti arcibiskupa a kritice ze strany tisku nebyl obraz na hlavní oltář nikdy nainstalován. Byl uložen na půdě Kroměřížského zámku, několikrát přesunut, až se na něj postupně zapomnělo. Znovuobjeven byl v roce 2011, kdy také začaly restaurátorské práce. V roce 2012 byl nejdříve vystaven v ostravské multifunkční hale Gong a v roce 2014 umístěn v presbytáři kostela sv. Václava v Opavě. Vedle zajímavých historických reálií obraz upoutá diváka svým výrazným koloritem a kompozicí založenou na protikladech. Díky své velikosti (rozměry malby 825 x 490 cm) jde o největší obraz sv. Václava, jaký byl kdy vytvořen.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky