DŮM UMĚNÍ - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
DŮM UMĚNÍ
Pekařská 12, 746 01, Opava, tel.: +420 553 668 734, +420 734 862 481

otevřeno: út - pá 13.00 - 18.00, so - ne 10.00 - 18.00 hod.


21.2. - 11.5.
PATŘIT SVĚTU
Výstava.
Tvorba je odevzdávání se světu, dávání se všanc. Dílo vyslané do světa, i prostřednictvím galerie, patří už světu umění. A toto „odevzdání se“ může mít tisíce podob, byť svět je jen jeden a pořád jedním zůstane. Rozdílná a různá jsou ale díla. V případě naší výstavy „patří světu“ objekty, šperky, malby a digitální vizualizace.
Čtyři výstavy, každá jiná, a přesto mají něco společného, vztah k našemu dnešnímu světu, a především k člověku, který tento svět obývá. Kovaříkovy kruhy, realizované, ale také tušené, jsou odkazem k nejstaršímu lidskému symbolu. Šperky Ute Deutz očekávají kontakt s lidským tělem. Obrazy Julie Malchrewske ukazují na svět předmětů denní potřeby, kdy je lidská stopa jen předpokládaná. Digitální vizualizace Aliaksandy Laurové nás vedou do nitra světů, které člověk stvořil, ale do kterých se dá vstoupit jen kouzelným zaklínadlem algoritmického kódu.

Vystavující:
Vladimír Kovařík - (1965) je designér, sochař, malíř a pedagog. V letech 1985-1991 studoval na UMPRUM v Praze. Od roku 2006 je vedoucím ateliéru Produktový design FMK na Univerzitě Tomáše Bati Zlín. Profesně se pohybuje na pomezí designu a umění. Je členem Umělecké besedy.

Julia Marchlewska - (2001) studuje malbu na Fakultě malířství Akademie výtvarných umění v Gdaňsku. Ve své tvorbě se snaží podávat tradiční motivy moderním způsobem, oceňuje klasické malířské techniky, zejména detailní studie zátiší. Balancuje na hranici geometrické abstrakce a realismu a vytváří kompozice z objektů prosycených symbolikou marnosti. Vstupuje do dialogu se starými mistry, nebojí se současného výrazu anebo barevných palet. Snaží se přimět diváka k reflexi pomocí systémů kódů a významů obsažených v kompozičních řešeních malby.

Ute Deutz - (1970) je konceptuální umělkyně, která je zapálená pro společensky kritická témata. Její objekty jsou nejen esteticky příjemné, ale nesou i hluboké poselství. Prostřednictvím svých uměleckých děl se Ute snaží upozornit na sociální neduhy a také nespravedlnosti. K vyjádření svých myšlenek používá různé materiály a techniky. Její objekty jsou často provokativní a nutí k zamyšlení.

Aliaksandra Laurova - (1991) Absolvovala matematiku a informatiku na Státní univerzitě v Minsku a Ateliér Digitálního designu na FMK UTB ve Zlíně, přednáší na Vysoké škole podnikání a práva v Ostravě. Účastnila se sympozií Panta Rhei (Zlín/Uherské Hradiště), Art Colony Cered (Maďarsko). Vystavovala v Galerii Hauerova 4 na Slezské univerzitě Opava, spolupracovala s Nezávislou ambasádou běloruské kultury.












3.3. - 30.4. / arkády Dvořákovy sady
JIŘÍ WINTER NEPRAKTA - HUMOREM PROTI STRACHU
Výstava.
Objevte svět Jiřího Wintera Neprakty, všestranného tvůrce, výtvarníka a karikaturisty, jehož humor a talent oslovily generace čtenářů. Neprakta, rekordman zapsaný v české knize rekordů za největší počet nakreslených vtipů, byl nejen mistrem kresleného humoru, ale také autorem ilustrací stovek knih a objevitelem, jehož kresby dokázaly bavit i inspirovat miliony lidí. Výstava, která přibližuje život a dílo této legendy české kultury, vám nabídne jedinečnou příležitost nahlédnout do světa - od nezaměnitelného humoru až po jeho zájem o vědu a umění v celé jejich šíři. Za její zapůjčení děkujeme Jaroslavu Kopeckému, který se dílu Jiřího Wintera Neprakty věnuje 66 let.



26.4. - 15.6. / arkády Dvořákovy sady
ČERVENÝ KŘÍŽ V OPAVĚ - HISTORIE A SOUČASNOST
Výstava.
Věděli jste, že organizace Červeného kříže působí v českých zemích už téměř 160 let? Byť prvotním impulsem jejího vzniku bylo zlepšení zdravotní péče o raněné vojáky během válečných konfliktů, neméně důležitou činnost posléze vyvíjela také v mírových dobách. Postupně se přeměnila na jednu z nejvýznamnějších mezinárodních společností věnující se zdravotní, sociální a humanitární pomoci. S jejími členy či dobrovolníky se můžete setkat při kurzech první pomoci, živelních pohromách, při pomoci péči o seniory a také tělesně postižené občany nebo propagaci dárcovství krve.
V Opavě byl spolek poprvé zaregistrován Zemskou vládou slezskou dne 27. dubna 1871. Panelová výstava v Arkádách přiblíží prostřednictvím fotografií, ilustrací a archivních materiálů jak okolnosti vzniku spolku, tak jeho významné osobnosti, historii i současnou činnost v Opavě.
Autory výstavy jsou Ivana Maloušková (Opavská kulturní organizace) a Daniel Rother (předseda Oblastní výkonné rady Českého červeného kříže Opava).

neděle 27.4. / 13.00 - 18.00 hod. / arkády Dvořákovy sady
DEN S ČERVENÝM KŘÍŽEM
- akce s programem
- vernisáž výstavy
- historické ukázky
Zajímáte se o zdravovědu, ošetřovatelství a máte rádi historii? Pak je tato akce určena právě vám. Na své si přijdou děti i dospělí. Seznámíme vás s historií i současnou činností Oblastního spolku Červeného kříže. Program zahájíme ve 13.00 hodin vernisáží panelové výstavy. Následovat budou praktické ukázky. Cílem je zkoušet „na vlastní kůži“ a nebát se. Nikdy nevíte, kdy se vám nabyté zkušenosti mohou hodit. Vyzkoušet si budete moci první pomoc, namaskujete vlastní zranění, které s odbornou pomocí ošetříte. K dispozici bude vybavení používané při mimořádných událostech, ale také historický lazaret ze období první světové války s polní kuchyní.


sobota 5.4. / 17.00 hod. / kostel sv. Václava
HUDBA BEZ HRANIC: OPAVSKÉ DĚTI ZPÍVAJÍ S NAOMI FARAN
Koncert.
Hudba spojuje a překračuje hranice - to dokazuje jedinečný projekt Hudba bez hranic, který přináší historicky první spolupráci opavských dětských sborů se světově uznávanou sbormistryní. V rámci tohoto mimořádného projektu přijede do Opavy renomovaná izraelská sbormistryně Naomi Faran, aby pracovala s více než 150 dětmi ze základních škol z Opavy a okolí. Výsledkem bude nezapomenutelný koncert v kostele sv. Václava, který slibuje nezapomenutelný zážitek plný emocí, krásných melodií a propojení hlasů. Společně vytvoří hudbu bez hranic.
Celá akce se koná v rámci festivalu Další břehy a je organizována ve spolupráci se Základní školou Ilji Hurníka v Opavě a Střediskem volného času v Opavě a proběhne pod záštitou velvyslanectví státu Izrael v ČR.

čtvrtek 10.4. / 18.00 hod. / refektář Domu umění
MISTŘI SVĚTOVÉHO MALÍŘSTVÍ - CARAVAGGIO
Přednáška historika umění Martina Pavlíčka.
Raně barokní malíř, rodák z Milána - to byl Caravaggio. Zakladatel radikálně barokní malby, mistr tenebrismu. Muž pronásledovaný, démon hněvu a neklidu, vrah na útěku. Řím, Neapol, Sicílie, Malta. Touha po klidu a pokoji střídaná záchvaty prudkosti či nekončícími rvačkami. Omilostněn, při návratu do Říma, umírá opuštěný na malárii. Oblíbenec skupiny římských kardinálů a aristokratů, kteří napomáhali vzniku baroka. Autor něžných i krutých obrazů svatých, stejně jako podobizen homosexuálních mladíků. Jeden z prvních prokletých umělců.
Vstupné 100,- Kč.



neděle 27.4. / 15.00 hod.
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY PATŘIT SVĚTU
Komentovaná prohlídka výstavy Patřit světu s Vladimírem Kovaříkem.
Vstup je zdarma.


1.1. - 31.12.
MICHAL ŠKAPA - STARMAN
Neónová instalace.

There's a starman waiting in the sky
He'd like to come and meet us
But he thinks he'd blow our minds

Tam je Starman a čeká na obloze
rád by nás navštívil
ale myslí si, že nám to odpálí mozek...

Refrén ze slavné písně od Ziggy Stardusta nebo-li Davida Bowie. Jeho texty jsou jednou ze inspirací k vytvoření světelného objektu na střechu opavského Domu umění. Vertikální protáhlá přístavba, která se zvedá z terasy a přiléhá k domu může připomínat právě odpalovací rampu pro rakety cestující ke hvězdám. Hvězdám, které reprezentují naše sny a touhu po poznání něčeho co nás přesahuje, možná nových světů a bytostí. Silueta člověka, kosmonauta, průzkumníka, jenž se vydává na cestu za dobrodružstvím do nových světů. Neónová instalace od Michala Škapy je vymyšlena speciálně na míru daného prostoru a je jedním z typických výrazových prostředků autora. Sestává ze několika barevných neónových trubic, které tvoří uzavřený okruh a svití svým charakterictickým barevným světlem a tvoří tak magickou světelnou kresbu na ploše stavby. Objekt bude umístěn na exteriéru Domu umění trvale.




1.1. - 31.12.
MIROSLAV BROOŠ - DAROVANIE… ZEME III
Před Domem umění v Opavě na zatravněném prostranství pod dohledem Utíkající dívky trvá a neustále se proměňuje specifická instalace akademického výtvarníka prof. Miroslava Brooše. Jde o třetí fázi výstavy „Darování… Země“, jež probíhala v Domě umění v rámci festivalu Bezručova Opava. V tomto unikátním projektu dochází k splynutí darované země z různých koutů Slovenska, České republiky a dalších míst s tou opavskou…


1.1. - 31.12. / kostel sv. Václava
OBRAZ OSLAVENÍ SV. VÁCLAVA
Obraz Oslavení sv. Václava je přístupný celoročně v kostele sv. Václava, pouze v případě příprav svateb a dalších akcí může být kostel pro veřejnost uzavřen.
Autorem obrazu, představující scénu po zavraždění knížete Václava, je vídeňský malíř Anton Petter, který jej dokončil v roce 1844 původně pro hlavní oltář katedrály sv. Václava v Olomouci. Práce na obraze provázely spory o konkrétní podobě se zadavatelem, tehdejším olomouckým arcibiskupem Maxmilianem Josephem Sommerau-Beeckhem. Právě kvůli nespokojenosti arcibiskupa a kritice ze strany tisku nebyl obraz na hlavní oltář nikdy nainstalován. Byl uložen na půdě Kroměřížského zámku, několikrát přesunut, až se na něj postupně zapomnělo. Znovuobjeven byl v roce 2011, kdy také začaly restaurátorské práce. V roce 2012 byl nejdříve vystaven v ostravské multifunkční hale Gong a v roce 2014 umístěn v presbytáři kostela sv. Václava v Opavě. Vedle zajímavých historických reálií obraz upoutá diváka svým výrazným koloritem a kompozicí založenou na protikladech. Díky své velikosti (rozměry malby 825 x 490 cm) jde o největší obraz sv. Václava, jaký byl kdy vytvořen.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky