DŮM UMĚNÍ - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
DŮM UMĚNÍ
Pekařská 12, 746 01, Opava, tel.: +420 553 668 734, +420 734 862 481

otevřeno: út - pá 13.00 - 18.00, so - ne 10.00 - 18.00 hod.


8.11.2024 - 2.2.2025
PETR HORÁLEK, DANIEL KLOSE - SPIRITUS UNIVERSI
Výstava fotografií a soch.
Tato výstava je syntézou děl dvou, s Opavou spojených tvůrců. Fotografie Petra Horálka se doplňují s expozicí sochaře Daniela Klose, jehož díla tvoří ideální kontrapunkt ke Horálkovým kosmickým vizím, přinášejíc pohled na vesmír nejen očima fotografa, ale také rukama sochaře. Společně tvoří harmonický dialog mezi nebem a zemí, mezi světlem a hmotou. Nechte se vtáhnout do tohoto inspirujícího světa a objevte nekonečno vesmíru skrze pohledy Petra Horálka a díla Daniela Kloseho.

PETR HORÁLEK
Výstava představuje unikátní kolekci fotografií Petra Horálka, jednoho ze nejuznávanějších českých astrofotografů. Horálkovy snímky zachycují úchvatné astronomické události i neskutečnou krásu temné noční oblohy, od jemného závoje Mléčné dráhy až po impozantní záblesky polárních září. Jeho práce spojuje vědeckou preciznost s hlubokým uměleckým citem, čímž divákovi umožňuje zažít jak estetickou krásu, tak take mystérium vesmíru. Výstava není jen vizuálním zážitkem, ale i pozvánkou k objevování a zamyšlení nad naším místem v (ne)konečném vesmíru. Petr Horálek svými snímky zprostředkovává zážitky, které mnohým zůstanou nepřístupné - od pohledu na temné nebe až po vzácné astronomické úkazy.
„V roce 2006, během středoškolských let, jsem spatřil pro mě doposud nejkrásnější zatmění Slunce v životě na turecké pláži u Středozemního moře. A tehdy jsem pochopil, že musím svoje dojmy barvitě popisovat veřejnosti. Protože je to zkrátka úžasné a nikdo by o to neměl být připraven. A tak jsem dokonale propadl tomuhle světu. Světu bez hranic, světu přinášejícímu smysl a světu, který mě nepřestává bavit. Světu, který mě dovedl až sem, do doby přesvědčení, že to nejčistší v astronomii, co můžu dělat, je zprostředkovat její krásu ostatním lidem. Být popularizátorem. I když či právě proto, že zdaleka nejsem tak zdatným matematikem či fyzikem jako jiní v oboru. Prostě jen tak, prostřednictvím zážitků.“ Tak popisuje výstavu astronom, astrofotograf a cestovatel Petr Horálek. Mnohé jeho fotografie se dočkaly uznání, mimo jiné například jako prestižní Astronomický snímek dne NASA (již více jak čtyřicetkrát), Snímek týdne ESO nebo Česká astrofotografie měsíce. A jak sám říká, mnohé tyto nebeské portréty, byť jsou brány jako pastvy pro oči, v sobě skrývají ještě víc: Příběhy, které mlčící pixely nemohou jen tak odvyprávět. A právě ty příběhy odhalují člověku holdujícímu nebeským portrétům jejich pravou duši.
Petr Horálek se narodil v roce 1986 v Pardubicích, kde již v útlém věku podlehl kouzlu hvězdného nebe. Ve stejném městě začal ve svých 12 letech navštěvovat astronomický kroužek na tamní hvězdárně pod vedením dnes již zesnulého Václava Knolla. Astronomie ho neopustila ani po maturitě, takže se rozhodl vystudovat bakalářský program Astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Následně ještě vystudoval navazující magisterský obor Multimediální techniky na Slezské univerzitě Opava, kde také dodnes působí. V profesním i ve volném čase se věnuje popularizaci astronomie, především formou přednášek pro širokou veřejnost, fotografií a psaním knih. Jeho největší vášní v astronomii je pozorování a fotografování výjimečných nebeských úkazů. Zejména pak slunečních a měsíčních zatmění, která ho uchvátila již ve dětství a za nimiž cestuje po celém světě.
Autor je úspěšný astro-fotograf, jehož fotografie nočního nebe a vzácných nebeských úkazů jsou celosvětově uznávány. Do konce roku 2019 bylo vybráno již přes 40 jeho fotografií jako prestižní Astronomické snímky dne NASA (Astronomy Picture Of the Day - APOD). Na začátku roku 2015 jej pozvala Evropská jižní observatoř v Chile (ESO) jako prvního Čecha k funkci Fotografického ambasadora. Některé jeho fotografie byly publikovány i v renomovaném časopise Sky&Telescope. Snímky autora můžete najít na jeho webových stránkách www.petrhoralek.com. V roce 2015 byla po autorovi pojmenována Mezinárodní astronomickou unií (IAU) planetka 6822 Horalek obíhající Slunce v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem.
Srdcem je ale autor především velký romantik, kterého pohledy do vesmíru doslova nutí prožívat nová a nová dobrodružství po celém světě. A to vše s jediným cílem - získat dokumentační materiál pro ty, kteří možná ani netuší, co krásného hvězdné nebe nabízí. A o co bohužel současné lidstvo připravují nové generace přebytečným a škodlivým pouličním osvětlením ve městech.

DANIEL KLOSE
Pochází z Bratříkovic na Opavsku. Studoval kamenosochařství u profesora Habarty na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti (1988-1992) a na brněnské Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického u Vladimíra Preclíka (1992-1998). Je pedagogicky činný na umělecké škole v Opavě. Také on měl v době své účasti na hořickém sympoziu zkušenosti s velkými plastikami pro exteriér, účastnil se studentských sochařských setkání na Orlíku. Kompozice tří monumentálních andělů „Zvěstování“ tvoří  impozantní část Křížové cesty 21. století u Kuksu.
Daniel Klose je bytostně spjat s figurativní tvorbou. Zobrazuje drama lidského bytí v jeho kráse i ošklivosti, dobru a zlu, v naději i zoufalství. Podstatou jeho tvorby je odvěký elementární problém vztahu člověka ke znepokojujícím silám jeho nitra. Prostor lidského těla často Klose zaplňuje zvířecími symboly, skeletickými monogramy a jinými živočišnými, často neidentifikovatelnými součástmi. V hořické realizaci Klose animalistické téma oprostil od figurálního a adaptoval dlouho prověřovaný motiv své tvorby: vytvořil sestavu kamenných drápů ve vztyčené výstražné pozici.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 7.11. v 17.00 hodin. Součástí vernisáže bude také komentovaná prohlídka obou autorů.




12.11.2024 - 31.1.2025 / arkády Dvořákovy sady
POŠTY A POŠTOVNÍ HISTORIE NA OPAVSKU (1850-1938)
Výstava.
Pro druhou polovinu 19. století je charakteristická výrazná modernizace poštovní sítě. Výstava prezentuje počátky jednotlivých poštovních úřadů ve městě Opavě i na Opavsku, mimo jiné v kontextu rozvoje železniční a automobilové dopravy. Krátké medailony připomenou osoby poštmistrů, sídla pošt v obci či nabídku poštovních služeb od vzniku úřadu do konce 30. let 20. století. Historie pošt bude doplněna například o ukázky otisků dobových razítek a o další obrazové materiály z poštovní historie.




čtvrtek 7.11. / 18.30 hod. / kostel sv. Václava
BERLÍNSKÁ ZEĎ
Přednáška a workshop historika architektury Martina Pavlíčka v opavském kostele sv. Václava.
Pořádá Kostel sv. Janů z.s.
Jedinečný a z hlediska architektury a brutálního urbanismu stále ne zcela doceněný projekt východoněmeckých komunistů. Vězení pod čerstvým vzduchem. Lidské safari. Krutost jako služba lidem. V noci z 12. na 13. srpna 1961 v místech zdi položili vojáci ostnatý drát. A pak se rychle stavělo, několikrát přestavovalo, až bylo dílo dovedeno ke sadistické dokonalosti. A začaly vraždy prvních východních Němců, kteří odmítli „péči“ NDR a pokoušeli se emigrovat do svobodného Západního Berlína. Ten, jako jedinečný fenomén ostrova uprostřed socialistické banality a permanentního fízlování, lákal také umělce ze vzdálenějšího Západu. Nějakou dobu zde žili David Bowie a Iggy Pop, a zde vytvořili své stěžejní hudební projekty. Stejně jako později U2 nebo Roger Waters. A zeď byla svědkem slavných koncertů Boba Dylana či Bruce Springsteena.

čtvrtek 14.11. / 17.00 hod. / Moravská kaple kostela sv. Václava
MORAVSKOSLEZŠTÍ ORLI
Historická přednáška, přednáší Mgr. Petr Aharon Tesař (Beit Silesia, z. s.).
Přednáška pořádána ke Dni veteránů (11. 11.) přiblíží téměř zapomenutou éru prvního vojenského letectva na našem území - císařských a královských leteckých sil rakousko-uherské monarchie. Tuto kapitolu z vojenských dějin představíme prostřednictvím osudů vybraných letců pocházejících z našeho regionu (Slezsko, severní Morava). Seznámíme se s typy a kategoriemi používaných letadel, členěním leteckého personálu, jednotlivými specializacemi leteckých jednotek, ale dotkneme se i otázky motivace budoucích letců, jejich výcviku a nasazení v bojových operacích. Dnes už skoro nikdo netuší, že svého zapomenutého hrdinu má například obec Melč, že jedno z leteckých es monarchie pocházelo z Butovic u Studénky, nebo že rodák z Fryštátu se účastnil slavného náletu na Benátky v únoru 1916, že jako pozorovatel u letectva sloužil i zeť Maxe Bredy, nejlepšího italského stíhače sestřelil rodák z Ostravy-Vítkovic a poslední sestřel rakousko-uherského letectva získal „nemanželský synek“ z Kateřinek.



pátek 22.11. a sobota 23.11. / 19.30 hod. / kostel sv. Václava
RECITÁL MALÝ PRINC
Recitál Malý princ s Janem Cinou přináší divákům jedinečné pojetí kouzelného příběhu Antoina de Saint-Exupéryho. Jan Cina vás zavede do moudrého a laskavého světa, kde vše, co je důležité, je očím neviditelné. Nečekejte původní vyprávění příběhu Malého prince, ale originální spojení hudby a slova, které rozehraje vaši fantazii a pohladí na duši. Můžete se těšit na původní písně Kryštofa Marka, které za doprovodu piana a též smyčcového kvartetu Unique Quartet zazpívají Jan Cina a Kateřina Bohatová. Představení je vhodné pro diváky všech generací, kteří chtějí zažít příběh plný dobrodružství, poznání a citu. Doporučeno od 8 let.



sobota 23.11. / 10.00 - 17.00 hod.
OBJEVUJ S MALÝM PRINCEM
Program pro děti.
Vydejte se na meziplanetární dobrodružství s Malým princem. Čekají vás zábavné aktivity a výtvarná dílna. Doprovodný program k výstavě Spiritus Universi.
Vhodné pro děti od 6 let.

středa 27.11. / 17.00 hod. / Moravská kaple kostela sv. Václava
POŠTY A POŠTOVNÍ HISTORIE NA OPAVSKU (1850-1938)
Historická přednáška, přednáší prof. PhDr. Jiří Knapík, Ph.D (Slezská univerzita v Opavě).
Přednáška prezentuje počátky jednotlivých poštovních úřadů ve městě Opavě i na Opavsku, mimo jiné v kontextu rozvoje železniční a automobilové dopravy. Krátké medailony připomenou osoby poštmistrů, sídla pošt v obci či nabídku poštovních služeb od vzniku úřadu do konce 30. let 20. století.




1.1. - 31.12.
MICHAL ŠKAPA - STARMAN
Neónová instalace.

There's a starman waiting in the sky
He'd like to come and meet us
But he thinks he'd blow our minds

Tam je Starman a čeká na obloze
rád by nás navštívil
ale myslí si, že nám to odpálí mozek...

Refrén ze slavné písně od Ziggy Stardusta nebo-li Davida Bowie. Jeho texty jsou jednou ze inspirací k vytvoření světelného objektu na střechu opavského Domu umění. Vertikální protáhlá přístavba, která se zvedá z terasy a přiléhá k domu může připomínat právě odpalovací rampu pro rakety cestující ke hvězdám. Hvězdám, které reprezentují naše sny a touhu po poznání něčeho co nás přesahuje, možná nových světů a bytostí. Silueta člověka, kosmonauta, průzkumníka, jenž se vydává na cestu za dobrodružstvím do nových světů. Neónová instalace od Michala Škapy je vymyšlena speciálně na míru daného prostoru a je jedním z typických výrazových prostředků autora. Sestává ze několika barevných neónových trubic, které tvoří uzavřený okruh a svití svým charakterictickým barevným světlem a tvoří tak magickou světelnou kresbu na ploše stavby. Objekt bude umístěn na exteriéru Domu umění trvale.




1.1. - 31.12.
MIROSLAV BROOŠ - DAROVANIE… ZEME III
Před Domem umění v Opavě na zatravněném prostranství pod dohledem Utíkající dívky trvá a neustále se proměňuje specifická instalace akademického výtvarníka prof. Miroslava Brooše. Jde o třetí fázi výstavy „Darování… Země“, jež probíhala v Domě umění v rámci festivalu Bezručova Opava. V tomto unikátním projektu dochází k splynutí darované země z různých koutů Slovenska, České republiky a dalších míst s tou opavskou…


1.1. - 31.12. / kostel sv. Václava
OBRAZ OSLAVENÍ SV. VÁCLAVA
Obraz Oslavení sv. Václava je přístupný celoročně v kostele sv. Václava, pouze v případě příprav svateb a dalších akcí může být kostel pro veřejnost uzavřen.
Autorem obrazu, představující scénu po zavraždění knížete Václava, je vídeňský malíř Anton Petter, který jej dokončil v roce 1844 původně pro hlavní oltář katedrály sv. Václava v Olomouci. Práce na obraze provázely spory o konkrétní podobě se zadavatelem, tehdejším olomouckým arcibiskupem Maxmilianem Josephem Sommerau-Beeckhem. Právě kvůli nespokojenosti arcibiskupa a kritice ze strany tisku nebyl obraz na hlavní oltář nikdy nainstalován. Byl uložen na půdě Kroměřížského zámku, několikrát přesunut, až se na něj postupně zapomnělo. Znovuobjeven byl v roce 2011, kdy také začaly restaurátorské práce. V roce 2012 byl nejdříve vystaven v ostravské multifunkční hale Gong a v roce 2014 umístěn v presbytáři kostela sv. Václava v Opavě. Vedle zajímavých historických reálií obraz upoutá diváka svým výrazným koloritem a kompozicí založenou na protikladech. Díky své velikosti (rozměry malby 825 x 490 cm) jde o největší obraz sv. Václava, jaký byl kdy vytvořen.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky