SKANZEN BOLATICE - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

MUZEA, ZÁMKY, HRADY
SKANZEN BOLATICE

Svobody 240/11, 747 23, Bolatice, tel.: +420 553 654 999
www.bolatice.cz
e-mail:
bolatice@bolatice.cz

otevřeno:

červen: ne 14.00 - 18.00 hod.

červenec - srpen: so - ne 14.00 - 18.00 hod.

září: ne 14.00 - 18.00 hod.V roce 2002 se podařilo za podpory dotací Evropské unie zakoupit zchátralý selský statek v sousedství bolatického kostela sv. Stanislava, který býval po několik generací v držení rodiny Sněhotů. Usedlost č. p. 240 představovala středně velké hospodářství z druhé třetiny 19. století. Zastavěný areál statku tvořila hlavní budova, která sestávala z obytné a hospodářské části, naproti ní byla kůlna s chlévy a s průjezdem pro vůz. Dvůr uzavírala rozlehlá stodola se dvěma průjezdy.
V obytných prostorách i v přilehlé stáji a výminku byla instalována expozice dokládající dobovými předměty život našich předků před několika generacemi. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout obytné části domu (jizbu, kuchyň, místnost služky), prádelnu, stáj pro koně, chlév pro krávy, srubek (špýchar), aj. V dalších dvou výstavních místnostech, kůlně a stodole se mohou seznámit především s řemeslnými nástroji, zemědělskými stroji a nářadím, používaným v domácnosti a při práci na statku.
Inventář bolatického skanzenu je částečně původní, avšak rozrostl se a stále se rozrůstá přispěním nejen občanů Bolatic, ale také dary obyvatel okolních obcí, kteří věnovali již nepoužívané předměty denní potřeby, nástroje, vybavení kuchyně a bytu, ale také větší zemědělské stroje.
Typickou součást zemědělské usedlosti na Hlučínsku představoval tzv. srubek. Většinou tyto menší stavby stávaly v přední části hospodářství. Bolatický skanzen má srubek zrekonstruovaný Janem Solichem. Nestojí ale na svém původním místě, ale z praktických důvodů je umístěn za kůlnou. Zde také může být lépe využíván při konání společenských a kulturních akcí.
Jak se ukázalo v uplynulých letech, je využití skanzenu mnohostranné.  Stal se vhodnou kulisou při pořádání větších akcí v obci, například stavění májky, zpívání vánočních koled nebo při předvedení živého betléma. Krytý prostor umožňuje rovněž uspořádání vesnické zabíjačky.

Součástí skanzenu je expozice souvků, největší veřejně přístupná sbírka pazourků, která byla ve skanzenu v Bolaticích otevřena v roce 2012. Tato sbírka byla realizována panem Jiřím Dudkem v období od roku 2007 a je stále otevřená pro budoucí možné rozšiřování. Účelem této expozice je zachování sbírky pro další generace a její zpřístupnění pro naučné, studijní a vědecké účely. Zpřístupnění této sbírky má za cíl informovat návštěvníky o přírodních krásách, které nám leží pod nohama a o kterých nic nevíme. Ledovcové dědictví je kulturní památkou obyvatel Hlučínska a Severní Moravy. Sbírka se neustále rozrůstá, většina souvků byla nasbírána na Hlučínsku v katastru obcí Hlučín, Darkovice, Markvartovice, Hať, Darkovičky, Kozmice, Bolatice, Jilešovice a cca 20 ks souvků v pískovně Závada. Z ramen Odry, mezi Bohumínem a polskou Olzou, pochází cca 30 souvků a cca 400 až 600 souvků z hliniště zaniklé Cihelny Hlučín.


Expozice:
LIDOVÉ TRADICE A ŘEMESLA
EXPOZICE SOUVKŮ


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky