qdárenská věž, Janská 7, 746 01, Opava, tel.: +420 555 501 415
otevřeno: út - ne 15.00 - 19.00 hod. (není-li uvedeno jinak)
pátek 1.9. / 18.00 hod.
KONEC PRÁZDNIN
Koncert kapely The Turtev Brothers s Erich Boboš Procházka, jejichž repertoár tvoří především tradicionály a staré countrybluesové songy a po koncertě bude od 20.00 hodin následovat večírek v kubánském duchu s DJ Sio.
Projekt The Turtev Brothers (TTB) vznikl, když multiinstrumentalista Erik Turtev (drumble, píšťalky, dudy) objevil, že jeden z amerických bluesmanů, který hrál na brumle byl legendární harmonikář Sonny Terry. Terryho nahrávky se také zachovaly. TTB oficiálně vzniklo roku 2021, ale předtím hrálo na různých malých akcích v Bratislavě či okolí. TTB vystupovalo na festivalech jako Blues Alive (2021, 2022 - CZ), Boskovice 2022 (CZ), Whisky fazole (2022 - CZ), Valašský špalíček (2022 - CZ), Folkový kolotoč (2022 - Ostrava) anebo Jazz Blues (2021).
Obsazení:
Erik Turtev - brumle, píšťaly, dudy (dudy), harmonika, mouth bow
Juraj Dura Turtev - zpěv, kytara
host: Erich Boboš Procházka - ústní harmonika
Vstupné 190,- Kč.
pátek 8.9. / 19.00 hod.
STEVE CLARKE TRIO
Steve Clarke - mimořádně do zářijového programu zařazujeme tohoto excelentního jazzového hráče na baskytaru, kterého doprovodí klavírista Walter Fischbacher a také bubeník Alex Bernath.
Jazzový hráč na baskytaru Steve Clarke (Connecticut, USA), pod svým jménem doposud vydal devět alb s různými hosty, např. na albu New Beginnings hostuje Mike Stern, dalších osmapadesát desek nahrál jako sideman s dalšími umělci. Steve koncertuje pravidelně v USA i Evropě. Jeho dobře vystavěné a hladce plynoucí kompozice obsahují mnoho zručně uchopené jazzové i rockové inspirace, které těší uši i duši fanouška moderní hudby. Hutný, sametově zabarvený zvuk jeho nástroje, důmyslné vystavěné linky chytlavých melodií a velmi atraktivní slapovací technika pak uchvacuje také posluchače, který se k jazzu dostal jen náhodou.
Clarke během své dlouhé kariéry vystupoval po boku jazzových velikánů, jako jsou zmíněný Mike Stern, či Sherri Winston, nebo rhythm & bluesová dvojice Sam & Dave.
Klavírista Walter Fischbacher, výborný sólista i citlivý sideman, který spolupracoval se jazzovými osobnostmi jako Randy Brecker, George Garzone, Ingrid Jensen, Wolfgang Muthspiel, Chico Freeman, Tim Lefebvre, Joel Rosenblatt i s The Vienna Art Orchestra pochází z Rakouska. Ve Vídni v letech 1985 - 90 studoval klasický klavír a později, ve letech 1990 - 94 na vídeňské konzervatoři také jazzový klavír a kompozici. V roce 1994 se přestěhoval do New Yorku, kde kromě své práce hudebníka, doprovázejícího různé sólisty, vede kapelu Phishbacher a řídí vlastní nahrávací studio.
Bubeník Alex Bernath se už v Česku představil jako přesný, citlivý a také invenční muzikant v doprovodných skupinách výrazných sólistů, jako Steven Santoro, nebo Lauren Henderson. Nově spolupracuje se zpěvákem a trombonistou Rayem Greenem, který se pohybuje v okruhu Carlose Santany a kapely Tower Of. Power.
Vstupné 290,- Kč.
sobota 9.9. / 14.00 hod. / údolí Tiché Šárky Praha
VIZ-AIR-KA 2023
Třetí ročník hudebního festivalu v údolí Tiché Šárky (Praha 6), vystoupí Ptaszek & Bužma, Tomáš Homuta Trio a Ukulele Orchestra jako Brno.
K vidění bude také výstava fotografií z ITF.
Vstupné je dobrovolné.
neděle 10.9. / 17.00 hod.
MARKÉTA DVOŘÁKOVÁ - NÁHODA V HUDBĚ I ŽIVOTĚ
Beseda se skladatelkou s ukázkami operní tvorby.
Vstupné je dobrovolné.
Akce v rámci festivalu Bezručova Opava.
čtvrtek 14.9. / 17.00 hod.
TANČÍRNA NA TERASE
Poslední swingový večer na terase, veřejné taneční minilekce a k poslechu i k tanci reprodukovaná hudba.
Vstupné je dobrovolné.
pátek 15.9. / 18.00 hod.
FOTOGRAFOVÉ A FOTOGRAFKY SE PŘEDSTAVUJÍ
Komentované projekce - Jiří Malyška, Petr Kubesa a Radka Balová, moderuje Jiří Siostrzonek.
Vstupné je dobrovolné.
sobota 16.9. - neděle 17.9. / 10.00 hod.
EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY
KUPE se v letošním roce také zapojilo do Evropského týdne mobility a v rámci této akce proběhnou v sobotu a v neděli vždy od 10.00 hodin komentované prohlídky Železničního muzea.
Vstup je zdarma.
neděle 17.9. / 16.00 hod.
MOMO - EVINO DIVADLO
Loutková hra pro děti a dospělé na základě románu od Michaela Endeho „Děvčátko Momo a ukradený čas“.
Vstupné 100,- Kč.
středa 20.9. / 19.00 hod.
POCTA TANGU
Tango Quartetto Re Campo a Vlado Kulíšek v hudebním a pohybovém ztvárnění vývoje tanga.
Vstupné v předprodeji 190,- Kč v KUPE a TIC Opava, na místě 230,- Kč.
Akce v rámci festivalu Bezručova Opava.
čtvrtek 21.9. / 18.30 hod.
OSOBNOSTI SVĚTOVÉ ARCHITEKTURY
VI. přednáška - Francesco Borromini
Přednáška historika umění Martina Pavlíčka na téma Francesco Borromini.
Francesco Borromini (1599-1667)
Rodák z Bissone ve švýcarskému Ticinu začínal jako kameník v Miláně a od roku 1619 také v Římě, kde pracoval u svého vzdáleného příbuzného Carla Maderna (1556-1629) na jeho stavbách (S. Pietro, Palazzo Barberini). Od třicátých let 17. století vyprojektoval či přestavěl sérii chrámových staveb, vynikajících nespoutanou fantazií, formální originalitou a symbolickými kvalitami (S. Carlo alle Quattro Fontane, S. Ivo alla Sapienza). Přestavěl a rozšířil několik aristokratických paláců a navrhl skvělé rezidence římských oratoriánů a Collegio de Propaganda Fide.
Vstupné 100,- Kč.
neděle 24.9. / 16.00 hod.
MOJE CESTA - SETKÁNÍ S UMĚLCEM A JEHO OSUDEM - SHAHAB TOLOUIE A KONCERT SHAHAB TOLOUIE TRIO
One-man show „Moje cesta” perského kytaristy a zpěváka a koncert kapely různorodých hudebníků hrajících vzrušující fúzi perské a flamenco hudby nazvané EthnoFlamenco.
Vstupné v předprodeji 230,- Kč v KUPE a TIC Opava, na místě 250,- Kč.
Akce v rámci festivalu Bezručova Opava.
sobota 30.9. / 18.00 hod.
SLEČNA-ARCHITEKT, PANÍ-ARCHITEKT NEBO ARCHITEKTKA?
Jaké to bylo být architektkou za první republiky? Nejen to se dozvíte na přednášce věnované první generaci architektek v Československu Denisy Dolanské, doktorandky UMPRUM. Začátkem 20. století se ženám postupně začaly otevírat nové možnosti profesního uplatnění, jednou z nich byla také architektura. Architektky té doby stály před nesnadným úkolem: vydobýt si svou pozici v do té doby výhradně mužském povolání, přičemž musely čelit četným předsudkům ohledně nedostatečné fyzické síly, absence kreativního myšlení a v neposlední řadě nemožnosti skloubení kariéry a mateřství ve době, kdy se pro architektky teprve hledalo pojmenování. Jakých úspěchů dosáhly se dozvíte na přednášce architektky a historičky umění Denisy Dolanské.
Vstupné je dobrovolné.