KUPE - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

KONCERTY, KLUBY, KULTURNÍ ORGANIZACE
KUPE
dárenská věž, Janská 7, 746 01, Opava, tel.: +420 555 501 415

otevřeno: út - ne 15.00 - 19.00 hod. (není-li uvedeno jinak)


čtvrtek 4.5. / 18.00 hod.
JAN A MILOŠ: PAMĚTI DVOU GENERACÍ OPAVSKÉ RODINY ČELEDOVÝCH
Představení nové knihy o opavských obchodnících s čajem. S obsahem publikace anebo dalšími souvisejícími tématy se mohou zájemci blíže seznámit na besedě s autory. Během dnešní akce také živě zazní písně z autorské tvorby Miloše Čeledy na motivy veršů Petra Bezruče.
Skladby:
Miloš Čeleda: Jen Jedenkrát
Miloš Čeleda: Červený květ
Interpreti:
Vojtěch Spurný, klavír
Vendula Vaníčková, soprán
Vstupné je dobrovolné.Čeledovi. Kniha o opavských obchodnících s čajem

Jedním z posledních nakladatelských počinů Slezského zemského muzea je publikace představující osobnosti Jana a Miloše Čeledových. Jádrem publikace jsou edice memoárů otce Jana Čeledy, významného velkoobchodníka a protagonisty české národnostní emancipace ve Slezsku, a jeho syna Miloše, který se mimo vedení rodinné firmy prosadil též jako amatérský hudební skladatel a byl jednou z klíčových osobností českého divadla meziválečné Opavy.
Kniha je dílem historiků Ondřeje Haničáka a Jiřího Šíla a muzikoložky Markéty Haničákové, profesně činných v nakladatelské instituci, Zemském archivu a Slezské univerzitě v Opavě. Autoři publikace čtenářům prezentují dosud neznámé písemné či obrazové materiály, které jsou uchovávány jako pozůstalost rodiny Čeledových ve Slezském zemském muzeu. Prostřednictvím zpřístupněných vzpomínek obou členů rodiny Čeledových tak můžeme nahlédnout do myšlenkového světa představitelů nepočetné české elity v Opavě od sedmdesátých let devatenáctého století do poloviny století dvacátého.pátek 5.5. / 18.00 hod.
KONCERT KYTAROVÉHO ODDĚLENÍ OPAVSKÉ KONZERVATOŘE
V sólové a komorní hře vystoupí studenti Církevní konzervatoře Německého řadu.
Ve svém programu se vám studenti hry na klasickou kytaru pokusí předat kouzlo nástroje, který si z různých důvodů vybrali za svůj. Během večera se postupně představí Vladimír Arzt, Anna Amélie Doleželová, Kristýna Hoňková, Václav Hudeček, Martin Krajíček a Štěpán Matoušek. Uslyšíte jak kytarové skladby z epoch baroka, klasicismu nebo romantismu, tak také některé modernější kusy v sólovém a komorní provedení.
Vstupné je dobrovolné.sobota 13.5. / 18.00 hod.
SRDCE A FONTÁNA
Scénický koncert zpracovávající básně ukrajinského básníka Hayima Nahmana Bialika.
Scénický koncert s názvem Srdce a fontána zpracovává báseň ukrajinského básníka Hayima Nahmana Bialika. Báseň vypráví metafyzický příběh o fungování světa na principu času. Na tento text zkomponoval Ofer Ben-Amots, současný židovský autor, skladbu, která je užita jako hlavní hudební myšlenka koncertu. Zprostředkovává prostor pro zamyšlení se a nalezení distancu od zrychlené společnosti a uvědomění si hodnot života, z nichž ta nejdůležitější, kterou máme, je čas. Koncert také oslavuje krásy židovské kultury, která si po celou dobu historie lidstva prošla nejednou těžkou zkouškou. A to opět skrze písně Ofera Ben-Amotse.
Sedm písní jako sedmiramenný svícen menora, který hoří věčným světlem.
Devět účinkujících jako devítiramenný svícen, symbol svátku Chanuka, Svátku světla.
Nikita Lýsková, Tereza Sobelová - soprán
Johana Juríková, Barbora Serišová - mezzosoprán
Barbora Pawlitová, Kateřina Dvorská - alt
Jakub Seriš - tenor
Vojtěch Kuchař - baryton
Martin Kučera - bas
Vstupné je dobrovolné.neděle 14.5. / 18.00 hod.
STRÁŽKYNĚ PAMĚTI
PŮVOD SLOVANŮ A JEJICH DNEŠNÍ ROLE NA ZEMI
Přednáška a prezentace knihy RNDr. et Mgr. Hany Blochové.
Vstupné 200,- Kč.čtvrtek 18.5. / 18.30 hod.
OSOBNOSTI SVĚTOVÉ ARCHITEKTURY
IV. přednáška - Andrea Palladio
Přednáška historika umění Martina Pavlíčka na téma Andrea Palladio.
Andrea Palladio (1508-1580)
Architekt a teoretik, původem z Padovy, který ve studiích pokračoval ve Vicenze. Humanista Trissino jej obdařil přídomkem Palladio, odkazujícím k antické bohyni umění, věd a moudrosti Pallas Athéně. Od roku 1540 směl užívat titul architekt a vytvořil své první projekty - vily. Vedle nich projektoval také městské paláce, především ve Vicenze, kde se usadil. V závěru života působil jako hlavní architekt v Benátkách, pro které navrhl několik chrámů. Po celé Evropě se proslavil traktátem I Quattro libri dell´architettura (1570).
Vstupné 100,- Kč.

sobota 20.5. / 18.00 hod.
DAN VERTÍGO
Koncert brněnského písničkáře.
Folk, pop, rock nebo snad punk? Brněnský písničkář a kytarista Dan Vertígo tvoří hudbu na hranici všech těchto žánrů a svým albem „Větrníky“ si vytvořil charakteristický odkaz na domácí hudební scéně. Na koncertě čekejte smršť energických písní, improvizaci, živou komunikaci s publikem a i pár klidnějších písniček. Zda se opravdu jedná o jednu zajímavou osobnost stojící za povšimnutí se můžete přijít přesvědčit na vlastní oči.
Vstupné 150,- Kč.pondělí 22.5. / 17.00 hod.
NA VODÁRNĚ S... MINISTRY
Debata ministra financí a ministra kultury, moderuje doc. Jiří Siostrzonek.
Budou peníze na kulturu? Dá se získat finanční podpora z MKČR nebo MFČR na Slezské divadlo? A co prostředky na Bredu, Blücherův palác či Slezanku? A vůbec, budeme se mít lépe? Na to a na spoustu dalších věcí nám odpoví pozvaní ministři Martin Baxa a Zbyněk Stanjura.
Vstupné je dobrovolné.

pátek 26.5. / 18.00 hod.
MILAN VAVREČKA A JAN ŠUŠKA
Hudební vystoupení dvou písničkářů. Písničkáři Milan Vavřečka a Jan Šuška společně dnes rozehrají prostory kavárny KUPE. Rodák z Havířova se představí se svou vlastní folkovou a bluesovou tvorbou, zatímco Jan z Frýdku-Místku zahraje alternativní folk-rock. Přijďte si poslechnout tuto netradiční kombinaci.
Vstupné 150,- Kč.

neděle 28.5. / 16.00 hod.
JUBILANTI
Martin Tomsa a Alexander Vovk oslaví společně svá jubile, moderuje Evžen Trupar.
Vstupné je dobrovolné.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky