GALERIE EISLER - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
GALERIE EISLER
Ostrožná 46, 746 01, Opava, tel.: +420 553 791 947, +420 734 518 907

otevřeno: út - ne 10.00 - 18.00 hod.


Galerie Eisler, dříve Galerie Obecního domu, je výjimečný výstavní prostor v druhém patře Obecního domu, jejž rakouský architekt Rudolf Eisler původně vyprojektoval jako pobočku Rakousko-uherské banky v Opavě. Monumentální budova byla postavena ve novobarokním stylu s pískovcovými polosloupy ionského řádu a sochami Ceres a Merkura na balkoně v průčelí. Právě za okny balkónu v průčelí, v prostorách, který dříve sloužil jako část bytu ředitele banky se rozkládá galerie, které jsme ve spolupráci s veřejností našli nový název. Ve skutečnosti však nejde jen o prvoplánovou změnu názvu, ale především o koncepční zaměření galerie v kontextu s multi-žánrovým kulturním domem v centru Opavy. Galerie v Obecním domě dodnes sloužila výtvarnému umění, stejně jako celý rozlehlý areál Domu umění s kostelem sv. Václava na Pekařské ulici. Ve staronové Galerii Eisler budeme kromě výtvarného umění prezentovat také kulturně společenské iniciativy, instituce, sdružení, organizace, asociace, anebo spolky a s nimi hledat umělce, kteří se v jejich činnostech angažují.


19.1. - 30.6.
ZACHRAŇ JÍDLO!
Interaktivní výstava.
Tento výstavní projekt originálním způsobem představuje globální a také česká fakta o nakládání s potravinami a ukazuje, že i tak zdánlivě bezvýznamná věc jako je nedojedený oběd, výrazně ovlivňuje svět, ve kterém žijeme. Autoři Vendula Chalánková a Viliam Slaminka v kurátorské spolupráci s Fuczikem projekt založili na faktech, které dodala organizace Zachraň jídlo, a srozumitelně je představují veřejnosti. Interaktivní výstava je určena pro všechny věkové kategorie a také pro každého, kdo se rád učí zážitkovou formou. Akce se koná v rámci projektu Neplýtvej jídlem, Opavo!, který je spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje. Výstavu doprovodí šokující besedy a kulinářské workshopy pro veřejnost a zábavné vzdělávací programy pro školy.
Vystavující: Vendula Chalánková, Viliam Slaminka, Jan Švankmajer, Peter Králík, Marek Koudelka a Daniil Masagut.
1.4. - 30.6. / foyer Obecního domu
TENERIFE - OSTROV VĚČNÉHO JARA
Výstava fotografií Jana Vlčka.


čtvrtek 8.6. / 17.00 hod. / terasa Obecního domu
LITERÁRNÍ ČTENÍ NA TERASE IV
Přijďte si poslechnout poezii Nely Bártové, Katarzyny Gattnar, Marka Timka, Martina Šenkypla či Nikol Taufrové. V hudební části, která bude prokládat jednotlivá čtení, se můžete těšit na alternativní ambient hudebníka Ladbucha. Poetickým odpolednem vás provede moderátorka Eva Budirská.
Vstupné: zdarma.pátek 30.6. / 20.00 hod. / terasa Obecního domu
OTEVÍRÁNÍ LÉTA S KOPYTEM
Folková skupina Kopyto pro tentokrát využije poslední den školního roku a přivítá léto svým koncertem na terase Obecního domu. Zazní nejen staré, osvědčené pecky anebo posluchačsky oblíbené hity, ale také písně z posledního CD Letokruh!
Vstupné: předprodej 150,- Kč, na místě 180,- Kč.
leden 2023 - prosinec 2023
KURT GEBAUER NA CESTĚ OPAVOU
Program k oslavě životního jubilea významného sochaře.
K příležitosti 80. narozenin Kurta Gebauera bychom rádi Opavanům přiblížili jeho tvorbu, která obohacuje veřejný prostor centra Opavy. Každý den se s těmito tichými monumenty setkáváme a mnohdy ani netušíme, jaký význam se za prostorovými realizacemi ukrývá. Exteriérový program nabídne kolemjdoucím nahlédnout do tvůrčího zákulisí sochařova díla a připomene tak dosah umělce v českém sochařství dvacátého a jednadvacátého století.
Panelová výstava informující o dílech Kurta Gebauera bude instalována přímo u plastik nacházejících se v prostoru centra Opavy. Kolemjdoucího bude informovat o zásadních milnících života Kurta Gebauera, vzniku konkrétního díla v kontextu místa a doby. Pro lepší orientaci je k dispozici interaktivní mapa, která poslouží jako průvodce v díle Gebauerových realizací ve veřejném prostoru. Mapu si lze vyzvednout na recepci Obecního domu a Domu umění. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky