GALERIE EISLER - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
GALERIE EISLER
Ostrožná 46, 746 01, Opava, tel.: +420 553 791 947, +420 734 518 907

otevřeno: út - ne 10.00 - 18.00 hod.


Galerie Eisler, dříve Galerie Obecního domu, je výjimečný výstavní prostor v druhém patře Obecního domu, jejž rakouský architekt Rudolf Eisler původně vyprojektoval jako pobočku Rakousko-uherské banky v Opavě. Monumentální budova byla postavena ve novobarokním stylu s pískovcovými polosloupy ionského řádu a sochami Ceres a Merkura na balkoně v průčelí. Právě za okny balkónu v průčelí, v prostorách, který dříve sloužil jako část bytu ředitele banky se rozkládá galerie, které jsme ve spolupráci s veřejností našli nový název. Ve skutečnosti však nejde jen o prvoplánovou změnu názvu, ale především o koncepční zaměření galerie v kontextu s multi-žánrovým kulturním domem v centru Opavy. Galerie v Obecním domě dodnes sloužila výtvarnému umění, stejně jako celý rozlehlý areál Domu umění s kostelem sv. Václava na Pekařské ulici. Ve staronové Galerii Eisler budeme kromě výtvarného umění prezentovat také kulturně společenské iniciativy, instituce, sdružení, organizace, asociace, anebo spolky a s nimi hledat umělce, kteří se v jejich činnostech angažují.


9.11.2023 - 26.1.2024
30 LET UMĚLECKÝCH OBORŮ SŠPU
Vybraná díla z posledních deseti let v prostorové kompozici v galerii i v blízkosti Obecního domu poukazuje na provázanost práce mezi uměleckými obory Střední školy průmyslové a umělecké, Opava. Výstava je další z mnoha aktivit školy při příležitosti 30. výročí otevření uměleckých oborů.
Vernisáž výstavy proběhne ve středu 8.11. v 17.00 hodin.
Vernisáž programově navazuje na vernisáž výstavy věnované zakladatelům uměleckých oborů, která proběhne v témže dni v 15.00 hodin ve vestibulu školy. Obě výstavy uvede 8. listopadu 2023 procesí žáků a pedagogů městem. Začátek je ve 13.00 hodin u školy, závěr pak (s instalací mobilních objektů z průvodu) před Obecním domem.
13.10. - 26.11. / foyer Obecního domu
JIŘÍ SIEBER
Výstava obrazů malíře, který zachycuje průmyslovou krajinu a její proměny.
Impulsem pro malbu jsou Jiřímu Sieberovi náměty průmyslové krajiny, přes místa po její revitalizaci, až k místům s minimem vnějších zásahů člověka. U námětů, jež zachycují ropné laguny, důl a kaliště, nachází možnost, jak si skrze malbu utvářet vztah k místům spjatým se svým životním prostředím - Starou Bělou. U obrazů s touto tématikou je jeho malířské úsilí určováno zájmem o lokální proměnlivost charakteru krajiny.


leden 2023 - prosinec 2023
KURT GEBAUER NA CESTĚ OPAVOU
Program k oslavě životního jubilea významného sochaře.
K příležitosti 80. narozenin Kurta Gebauera bychom rádi Opavanům přiblížili jeho tvorbu, která obohacuje veřejný prostor centra Opavy. Každý den se s těmito tichými monumenty setkáváme a mnohdy ani netušíme, jaký význam se za prostorovými realizacemi ukrývá. Exteriérový program nabídne kolemjdoucím nahlédnout do tvůrčího zákulisí sochařova díla a připomene tak dosah umělce v českém sochařství dvacátého a jednadvacátého století.
Panelová výstava informující o dílech Kurta Gebauera bude instalována přímo u plastik nacházejících se v prostoru centra Opavy. Kolemjdoucího bude informovat o zásadních milnících života Kurta Gebauera, vzniku konkrétního díla v kontextu místa a doby. Pro lepší orientaci je k dispozici interaktivní mapa, která poslouží jako průvodce v díle Gebauerových realizací ve veřejném prostoru. Mapu si lze vyzvednout na recepci Obecního domu a Domu umění. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky