AREÁL ČS. OPEVNĚNÍ HLUČÍN - DARKOVIČKY - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

MUZEA, ZÁMKY, HRADY > SLEZSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM
AREÁL ČS. OPEVNĚNÍ HLUČÍN - DARKOVIČKY

Hlučín - Darkovičky, 748 01, Hlučín, tel.: +420 595 051 110
www.szm.cz
e-mail:
opevneni@szm.cz

otevřeno:
leden - duben: zavřeno, pouze pro předem ohlášené návštěvy
květen - červen: so - ne + svátky 11.00 - 17.00 hod.
červenec - srpen: so - ne + svátky 11.00 - 17.00 hod.
září: so - ne + svátky 11.00 - 17.00 hod.
říjen - prosinec: zavřeno, pouze pro předem ohlášené návštěvyAreál čs. opevnění Hlučín - Darkovičky byl do Slezského zemského muzea začleněn roku 1992. Rekonstrukce pevnostního areálu však probíhala již od roku 1980, kdy se v rámci tehdejšího Muzea revolučních bojů a osvobození v Ostravě vytvořila pracovní skupina, jejímž cílem se stalo vytipování a obnova několika vybraných pevnostních objektů podle historického stavu z roku 1938.
Pevnostní areál je dnes evropsky vysoce ceněnou prezentací ojedinělého fortifikačního sytému naší republiky, který vznikal v letech 1935 - 1938. Tvoří jej pěchotní sruby  MO-S 18 Obora ,  MO-S 19 Alej ,  MO-S 20 Orel  a lehký objekt  LO vz. 37A . Objekty areálu představují různé odlišnosti po stránce projekční i palebně-taktické a rovněž různé stupně odolnosti. Areál čs. opevnění Hlučín - Darkovičky je také součástí stezky technických atraktivit, tzv. TECHNO TRASY, která propojuje významné industriální památky na území Moravskoslezského kraje.


sobota 9.9. / 10.00 - 17.00 hod.
OTEVŘENÉ BUNKRY
V sobotu 9. září se pro zájemce o nevšední zážitky otevře v Opavském Slezsku hned šest pěchotních srubů, které nabídnou jedinečné komentované prohlídky a možnost podívat se do některých míst, která nejsou běžně přístupná. Komentované prohlídky se budou konat od 10.00 do 17.00 hodin. Vstup na prohlídky je zdarma.
Největší přidanou hodnotou celé akce je autentičnost. Díky usilovné práci provozovatelů a majitelů opevnění se podařilo objekty navrátit do téměř původních stavů. Z bunkrů se tak stala živá muzea, která zcela věrohodně odrážejí tehdejší atmosféru i provedení. Účastníci se navíc dozví a uvidí mnoho zajímavostí. Časový rozpis prohlídek, zapojené objekty a další informace naleznou zájemci na stránkách.
Nejen pro děti bude připravena hrací karta s mapkou, kdy při splnění úkolů získáte drobnou odměnu a budete mít příležitost zúčastnit se losování o balíčky s regionálními produkty. Hrací karty budou k dispozici ve stáncích na každém stanovišti.sobota 23.9. / 21.00 hod.
SVĚTLA NAD BUNKRY
Odvahu a nasazení čs. vojáků odhodlaných bránit svou vlast po zářijové mobilizaci připomeneme nasvícením linie prvorepublikového opevnění podél našich hranic. Rozsvítíme jak Národní památník II. světové války v Hrabyni, tak MO-S 19 Alej v Areálu čs. opevnění v Hlučíně-Darkovičkách.

neděle 24.9. / 9.45 hod.
POCHOD PO LINII ČS. OPEVNĚNÍ MO-S 33 „KOZMICE“ AŽ MO-S 19 „ALEJ“
Sraz účastníků na parkovišti u restaurace U krokodýla v Kozmicích. Délka trasy je cca 8,5 km, doprovod a odborný výklad zajištěn. Účastníkům, kteří projdou celou trasu, bude mimořádně zpřístupněn tvrzový pěchotní srub MO-S 20 Orel. Pochod se uskuteční za každého počasí, doporučujeme vhodnou turistickou obuv a oblečení.120x600-ehotel.jpg
 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky