PAMÁTNÍK PETRA BEZRUČE OPAVA - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

MUZEA, ZÁMKY, HRADY > SLEZSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM
PAMÁTNÍK PETRA BEZRUČE OPAVA

Ostrožná 35, 746 01, Opava, tel.: +420 553 625 024, +420 778 527 815
www.szm.cz
e-mail:
ppb@szm.cz   pamatnik-bezruce@szm.cz

otevřeno:

po, út pouze pro předem objednané návštěvníky

st 8.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.

čt 8.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.

8.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Památník Petra Bezruče vznikl ještě za života básníka Petra Bezruče a stojí na místě jeho rodného domu. Je literárněvědným pracovištěm a zároveň expozičním areálem. Svou činnost zaměřuje již přes padesát let převážně na zpracovávání a získávání pozůstalostí významných literárních osobností Slezska a severní Moravy. V depozitářích Památníku Petra Bezruče se nachází přes 200 000 dokumentů z pozůstalostí zhruba 85 literátů. Tímto množstvím literárních památek se Slezské zemské muzeum řadí v rámci České republiky na druhé místo, hned za Památník národního písemnictví v Praze.
V přízemí Památníku Petra Bezruče se nachází expozice připomínající život tohoto velkého slezského básníka. V prvním patře je pak sál určený pro kulturní akce muzea - krátkodobé výstavy, přednášky či autorská čtení.


Expozice:
ŽIVOT A DÍLO PETRA BEZRUČE


Výstava:úterý 12.9. / 15.30 - 17.00 hod.

SWAP KNIH A DESKOVÝCH HER
Máte doma knihy nebo deskové hry, které už nepotřebujete? Máme pro vás řešení - SWAP! Výměnný bazar, kde můžete dát všem věcem novou šanci. Ušetříte přírodu, vaši peněženku a užijete si přátelské setkání v příjemném prostředí.
Pravidla jsou jednoduchá:
Přineste minimálně jednu knihu či deskovou hru, kterou budete chtít vyměnit za jinou. Přinášejte pouze věci v dobrém stavu - takové, které byste rádi dali svým přátelům. Věci je možné pouze vyměňovat, nikoliv prodávat. Přijít můžete kdykoliv v průběhu akce, registrace předem není nutná.
Vstupné 30,- Kč, děti zdarma. Srdečně zveme a těšíme se na vás!pátek 15.9. / 15.00 hod. / Městský hřbitov Opava
VZPOMÍNKA NA PETRA BEZRUČE
Petra Bezruče (15. 9. 1867 - 17. 2. 1958), opavského rodáka a jednoho z českých nejvýznamnějších básníků si po 65 letech od jeho úmrtí s hrdostí stále připomínáme. Bezručovo dílo zanechalo hlubokou stopu v české literatuře a jeho odkaz zůstává stále živý a aktuální. Slezské písně byly nejen vášnivým protestem proti národnostnímu či sociálnímu útlaku v rodném kraji, ale staly se také symbolem odvahy a nezlomnosti. Zároveň jsou intenzivním výrazem básníkova nitra a jeho osobního prožitku. Bezručovy myšlenky se dotýkají řady důležitých témat, která jsou stále relevantní. Básníkovo hluboké pochopení lidského osudu, obhajoba práv a důstojnosti člověka, spolu s výzvou ke usilování o spravedlnost a svobodu oslovují také dnešní generace.
V rámci festivalu Bezručova Opava, založeném k básníkově poctě po jeho úmrtí v roce 1958, se tradičně v den jeho narozenin setkáváme na Městském hřbitově, abychom uctili jeho památku. Na pietním aktu přednese slavnostní projev Dr. Vladimír Pfeffer. Hudební část vzpomínkového aktu obohatí vystoupení sólistky opery Slezského divadla Opava, laureátky Ceny Petra Bezruče Olgy Procházkové a Františka Šmída.neděle 17.9. / 9.00 - cca 18.30 hod./ Beskydy
PO STOPÁCH PETRA BEZRUČE DO BESKYD
Autobusový zájezd a turistický výlet s kulturním programem (Staré Hamry - Švarná Hanka - Bílý Kříž - Visalaje - Srub Petra Bezruče v Ostravici).
Po úspěšných akcích v minulých letech, kterými byly výstup Litera túra aneb na Lysou horu s Petrem Bezručem (2017) a také zájezd Po stopách Petra Bezruče do Kostelce na Hané a Ostravici (2022), se letos opět vydáme po básníkových stopách do Beskyd. Tentokrát se vypravíme do Starých Hamrů k pomníku Maryčky Magdonové a malebnou hřebenovou trasou ke Švarné Hance. Dále budeme pokračovat na Bílý Kříž a Visalaje. Výlet zakončíme posezením ve Srubu Petra Bezruče v Ostravici, kde nás čeká hudební vystoupení folkového písničkáře Milana Vavrečky.
Vstupné je 200,- Kč a je nutná rezervace - Dr. Monika Szturcová (Památník Petra Bezruče, Slezské zemské muzeum), tel.: +420 778 528 219, e-mail: szturcova@szm.cz.

sobota 23.9. / 14.00 hod.
LEOPOLD BENA - HAŠLERKY
Zveme vás do Památníku Petra Bezruče, kde se uskuteční literární odpoledne věnované odkazu básníka, spisovatele a pedagoga Leopolda Beny (10. 8. 1904, Orlová - 26. 4. 1978, Zlín). Na akci bude prezentována publikace Hašlerky, která obsahuje nedávno objevené, milostné veršované příběhy. V básních se nám otevírají známé otázky a také známé odpovědi o životě, lásce a hledání vnitřní harmonie každého z nás. I když jsou verše ze počátku básníkovy cesty poezií, jsou pro nás stále současné, o čemž se také na místě přesvědčíme. Sto let staré básně esteticky doplňují jemné kresby s lidovými motivy, které jsou taktéž dílem autora. Během literárního odpoledne na Leopolda Benu zavzpomíná jeho vnučka akad. soch. Jana Trubačíková.
Památník Petra Bezruče spravuje literární pozůstalost Leopolda Beny v rozsahu 47 archivních krabic, takže na akci přiblížíme také možnosti studia zde uložených fondů.
Akce je bez vstupného.úterý 26.9. / 8.30 hod. / Sál purkmistrů
STUŽKONOSKA MODRÁ
Umělecká recitace přináší dětem a mládeži rozvoj jazykových dovedností a porozumění slovu. Skrze recitaci se učí vnímat a interpretovat text, nalézat jeho hlavní myšlenky anebo vyjádřit je pomocí vlastního přednesu. Prostřednictvím výběru textu a hledání možností jeho uchopení děti a mládež rozšiřují své literární povědomí a upevňují vztah ke literatuře.
V rámci festivalu Bezručova Opava se uskuteční již pátý ročník recitační soutěže Stužkonoska modrá. Soutěž k poctě Petra Bezruče vznikla z iniciativy PhDr. Zdenky Pfefferové v roce 2017 a v loňském roce byla obnovena po covidové přestávce. Letošního ročníku soutěže se vedle žáků opavských základních škol poprvé zúčastní také ve samostatné kategorii studenti opavských středních škol.
Pořadateli soutěže jsou Památník Petra Bezruče, Slezského zemského muzea, Opavská kulturní organizace a Magistrát města Opavy.
Vlastní soutěž žáků a studentů proběhne v dopoledních hodinách v Sále purkmistrů Obecního domu a v podvečer od 18.00 hodin pak budou v klubu Art předána ocenění nejlepším recitátorům a vítězové se představí opavské veřejnosti.120x600-ehotel.jpg
 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky