PAMÁTNÍK PETRA BEZRUČE OPAVA - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

MUZEA, ZÁMKY, HRADY > SLEZSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM
PAMÁTNÍK PETRA BEZRUČE OPAVA

Ostrožná 35, 746 01, Opava, tel.: +420 553 625 024, +420 778 527 815
www.szm.cz
e-mail:
ppb@szm.cz   pamatnik-bezruce@szm.cz

otevřeno:

po, út pouze pro předem objednané návštěvníky

st 8.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.

čt 8.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.

8.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.Památník Petra Bezruče vznikl ještě za života básníka Petra Bezruče a stojí na místě jeho rodného domu. Je literárněvědným pracovištěm a zároveň expozičním areálem. Svou činnost zaměřuje již přes padesát let převážně na zpracovávání a získávání pozůstalostí významných literárních osobností Slezska a severní Moravy. V depozitářích Památníku Petra Bezruče se nachází přes 200 000 dokumentů z pozůstalostí zhruba 85 literátů. Tímto množstvím literárních památek se Slezské zemské muzeum řadí v rámci České republiky na druhé místo, hned za Památník národního písemnictví v Praze.
V přízemí Památníku Petra Bezruče se nachází expozice připomínající život tohoto velkého slezského básníka. V prvním patře je pak sál určený pro kulturní akce muzea - krátkodobé výstavy, přednášky či autorská čtení.


Expozice:
ŽIVOT A DÍLO PETRA BEZRUČE


Výstava:


15.2. - 31.12.

SRDCE A DOMOV
Výstava „Srdce a domov - Literární tradice a současnost Opavy a Opavska“ se skládá ze dvou částí, které návštěvníky provedou historií, ale také současností literárního prostředí našeho regionu.
První část výstavy se zaměřuje na vývoj opavské literatury v období 19. a 20. století. Jsou zde představeny známé i méně známé literární osobnosti, které pocházejí z Opavska, rovněž také literární iniciativy. Návštěvníci mají možnost seznámit se s životem a dílem spisovatelů prostřednictvím originálních rukopisů, dokumentů, knih anebo také dobových fotografií.
Druhá část výstavy se věnuje současným spisovatelům a literárním iniciativám regionu. Prostřednictvím multimediální prezentace (ukázek z děl, rozhovorů či čtení) je prezentována tvorba mladých autorů a autorek, kteří jsou součástí živé literární scény. Reflektovány jsou také festivaly, nakladatelství a další literární iniciativy, které podporují tvorbu a šíření literatury.
Návštěvníci se tak mohou seznámit s pestrou paletou osobností, událostí a aktivit literárního života Opavska v minulosti i současnosti.
Součástí výstavy bude doprovodný program:
- cyklus literárních přednášek věnovaný prezentovaným spisovatelům
- autorská čtení současných autorů a autorek
- edukační programy pro školy
- workshopy pro rodiny s dětmi120x600-ehotel.jpg
 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky