PAMÁTNÍK PETRA BEZRUČE OPAVA - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

MUZEA, ZÁMKY, HRADY > SLEZSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM
PAMÁTNÍK PETRA BEZRUČE OPAVA

Ostrožná 35, 746 01, Opava, tel.: +420 553 625 024, +420 778 527 815
www.szm.cz
e-mail:
ppb@szm.cz   pamatnik-bezruce@szm.cz

otevřeno:

po, st, pá pouze pro předem objednané návštěvníky

út 8.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00 hod.

čt 10.00 - 12.00 a 13.00 - 18.00 hod.Památník Petra Bezruče vznikl ještě za života básníka Petra Bezruče a stojí na místě jeho rodného domu. Je literárněvědným pracovištěm a zároveň expozičním areálem. Svou činnost zaměřuje již přes padesát let převážně na zpracovávání a získávání pozůstalostí významných literárních osobností Slezska a severní Moravy. V depozitářích Památníku Petra Bezruče se nachází přes 200 000 dokumentů z pozůstalostí zhruba 85 literátů. Tímto množstvím literárních památek se Slezské zemské muzeum řadí v rámci České republiky na druhé místo, hned za Památník národního písemnictví v Praze.
V přízemí Památníku Petra Bezruče se nachází expozice připomínající život tohoto velkého slezského básníka. V prvním patře je pak sál určený pro kulturní akce muzea - krátkodobé výstavy, přednášky či autorská čtení.


Expozice:
ŽIVOT A DÍLO PETRA BEZRUČE


Výstava:


9.9. - 21.12.

JAN AMOS KOMENSKÝ - JAK CHTĚL ZMĚNIT SVĚT
Jan Amos Komenský (1592-1670) vstoupil do dějin jako významný teolog, filozof, humanista a také zakladatel odborné pedagogiky. Jeho životní osudy, poznamenané složitou a neutěšenou dobou po třicetileté válce, byly plné výzev, zvratů a životních zkoušek. Jeden z nejpřednějších myslitelů a spisovatelů jim však čelil s obdivuhodnou houževnatostí a vnitřní silou. Své celoživotní dílo zasvětil rozvoji poznání a hledání cesty, jak sjednotit lidstvo rozdělené ideologickými boji a dosáhnout porozumění jak politického tak náboženského. Mnohé z Komenského myšlenek jsou i po staletích stále živé a promlouvají k dnešnímu člověku. U příležitosti 350. výročí jeho úmrtí vás Slezské zemské muzeum a Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě zvou na putovní výstavu vizuálně zpracovaných velkoformátových panelů přibližující myšlenkový odkaz tohoto významného myslitele 17. století.
Vernisáž výstavy proběhne v úterý 8.9. v 17.00 hodin.
středa 30.9. / 17.00 hod.
NADĚJNÉ VYHLÍDKY
Neodmyslitelnou součástí festivalu Bezručovy Opavy je také poezie, a literární večer nakladatelství Perplex se pod křídly festivalu nepředstavuje poprvé. Ani se nechce věřit tomu, že první pořad z cyklu autorských čtení Nadějné vyhlídky se uskutečnil už v roce 2007. Stalo se dobrým zvykem, že nakladatelství v rámci tohoto volného cyklu představuje své nejnovější knižní počiny, a nejinak tomu bude také tentokrát. A protože se v letošním roce shodou okolností sešly křty nových básnických sbírek dvou opavských autorů, bude spojení s festivalem o to logičtější a silnější. Pořadem provází šéfredaktor nakladatelství a pedagog Dan Jedlička.120x600-ehotel.jpg
 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky