SLEZSKÁ UNIVERZITA V OPAVĚ - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

KURZY, PŘEDNÁŠKY, BESEDY
SLEZSKÁ UNIVERTIZA V OPAVĚ

Na Rybníčku 626/1, 746 01, Opava, tel.: +420 553 684 647
www.slu.cz
e-mail:
rektorat@slu.czpondělí 6.1. / 18.00 hod. / kaple sv. Kříže

TŘÍKRÁLOVÝ KONCERT
Komorní pěvecký sbor Slezské univerzity v Opavě spolu s expozicí Cesta města srdečně zvou širokou veřejnost v pondělí 6.1. na Tříkrálový koncert v prostoru Švédské kaple (kaple sv. Kříže). Kaple je po většinu roku uzavřena, otevírá se pouze při zvláštních příležitostech jako je právě tato. Koncert vznikl u příležitosti výstavy Příběh Kateřinek mapující historii opavské městské čtvrti Kateřinky od nejstarších dob po povodně v roce 1997.úterý 21.1. / 14.15 hod. / Fakulta veřejných politik v Opavě
PROF. RNDR. VLADIMÍR BAAR, CSC. - MOC, POLITIKA A MEZINÁRODNÍ HROZBY
Přednáška z cyklu Moderní výzvy lidstva.
Geopolitika provází státy od jejich vzniku a nejinak je tomu také ve 21. století. Státy mají svoje zájmy a podle nich se chovají - spolupracují mezi sebou, soupeří, někdy i válčí. Žijeme v přelomové době, kdy se rozpadl bipolární mocenský systém a již déle než čtvrt století se utváří nový. Proto jsme svědky formování nových vztahů i soupeření. Jedna velmoc přežila rozpad bipolarity (USA), druhá se z něho zotavila (Rusko), další nenápadně vyrostla (Čína). Jaká je v soupeření takových velikánů šance hájit vlastní zájmy pro malé státy jako je Česko? Ke komu se přiklonit a koho se bát? Nebo se nemáme bát nikoho? Na tyto otázky se pokusí odpovědět tato přednáška.
Vladimír Baar - narozen 1953, vysokoškolský pedagog, vedoucí Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje PřF OU, bývalý rektor Ostravské univerzity. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě, posléze studoval Karlově Univerzitě v Praze a na Fakultě politických věd a Mezinárodních vztahů Univerzity Matěje Bela v Bánské Bystrici. Věnuje se historické a kulturní geografii, jeho odborná činnost se týká především Asie, Oceánie a Ruska.


MODERNÍ VÝZVY LIDSTVA
Soubor přednášek špičkových českých odborníků, s cílem poskytnout studentům, ale také veřejnosti základní vhled do geopolitických, klimatických a především etických problémů, které vznikají v souvislosti s exponenciálním technologickým rozvojem. Společný přednáškový cyklus Mendelova gymnázia a Slezské univerzity v Opavě. Každý měsíc jedna přednáška. Vstupné zdarma. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky