SLEZSKÁ UNIVERZITA V OPAVĚ - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

KURZY, PŘEDNÁŠKY, BESEDY
SLEZSKÁ UNIVERTIZA V OPAVĚ

Na Rybníčku 626/1, 746 01, Opava, tel.: +420 553 684 647
www.slu.cz
e-mail:
rektorat@slu.czúterý 3.11. / 12.30 hod. / Fakulta veřejných politik v Opavě / on-line

PETR PAVEL - BEZPEČNOSTNÍ VÝZVY ČR
Přednáška z cyklu Moderní výzvy lidstva.
Hostem dalšího pokračování on-line vysílání cyklu Moderních výzev lidstva bude armádní generál ve výslužbě Petr Pavel! Akce bude probíhat formou on-line přenosu 3. 11. od 12.30 hodin na YouTube kanálu Moderních výzev lidstva, kde bude následně ke zhlédnutí také záznam. V poslední době slýcháme od nejvyšších představitelů státu, že dnes žijeme v jedné z nejbezpečnějších zemí světa, v zemi, která není vystavena žádnému bezprostřednímu ohrožení, a že největším z těch nepřímých je mezinárodní terorismus. Zároveň se v médiích často dočteme o probíhající válce s různými přívlastky - informační, kybernetické nebo hybridní. Vidíme záběry z konfliktů v Afghánistánu, Sýrii, Iráku, Libyi, Mali, na Donbase a na mnoha dalších místech. Bezpečnostní služby varují před nepřátelskými aktivitami Ruska, Číny, Iránu, nebo Severní Koreje. Jsme skutečně ostrůvkem bezpečí v moři nestability a konfliktů? Dotýkají se tyto a další hrozby České republiky? Pokud ano, tak do jaké míry? A můžeme s tím vůbec něco dělat?

PETR PAVEL (*1961) je armádní generál ve výslužbě, který dosáhl nejvyšších vojenských postů jak v Armádě České republliky - náčelník Generálního štábu (2012 - 2015), tak také v Severoatlantické alianci - předseda vojenského výboru NATO (2015-2018). Do této prestižní pozice byl zvolen jako první představitel postkomunistických států. Vojenskou dráhu započal již v roce 1975, když nastoupil na Vojenské gymnázium v Opavě, následně absolvoval studia ve Vysoké vojenské škole pozemního vojska ve Vyškově, postgraduální studium zpravodajství na Vojenské akademii v Brně, vysokou štábní školu v Camberley (Velká Británie), Královskou akademii obranných studií v Londýně (2005) a na King’s College London, kde získal titul Master of Arts (M.A.) v oboru mezinárodních vztahů (2006). Velitelské posty zastával u výsadkové průzkumné čety zvláštního určení ve Prostějově, u útvarů vojenského zpravodajství, společných sil a také jako zástupce Armády ČR v mezinárodních institucích. Byl účastníkem několika zahraničních vojenských misí a za vykonané hrdinské činy obdržel řadu vyznamenání AČR i vysoké zahraniční řády, mj. nejvyšší vyznamenání Francie a USA. Od svého odchodu do zálohy ke konci roku 2018 se věnuje přednáškám a popularizaci otázek obrany a zahraniční politiky. S cílem posilovat bezpečnost, občanskou společnost a demokratické hodnoty v České republice založil spolek Pro bezpečnou budoucnost.
MODERNÍ VÝZVY LIDSTVA
Soubor přednášek špičkových českých odborníků, s cílem poskytnout studentům, ale také veřejnosti základní vhled do geopolitických, klimatických a především etických problémů, které vznikají v souvislosti s exponenciálním technologickým rozvojem. Společný přednáškový cyklus Mendelova gymnázia a Slezské univerzity v Opavě. Každý měsíc jedna přednáška. Vstupné zdarma.

 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky