Alejní 377/24, 747 21, Kravaře, tel.: +420 553 777 970
www.kravare.cz
e-mail: zamek@kravare.cz
otevřeno:
duben - květen: so - ne + svátky 10.00 - 17.00 hod.
červen - srpen: po zavřeno, út - ne 10.00 - 17.00 hod.
září - říjen: so - ne + svátky 10.00 - 17.00 hod.
Kravaře, centrum malého panství v západní části Hlučínska, jsou poprvé v písemných pramenech zmiňovány roku 1224 a tvrz pak roku 1377. Vlastnila ji větev mocného rodu Benešoviců, do jehož majetku spadalo mnoho dalších panství na Moravě. Tito majitelé se označovali ve šlechtickém přídomku „Páni z Kravař“. O jejich důležitosti pro dějiny našeho města, pro dějiny Kravař, svědčí fakt, že erb tohoto rodu (zavinutá střela) mají dnes Kravaře ve svém znaku.
První podrobnější popis rytířského sídla máme z roku 1632 díky jeho novému majiteli Michalu Sendivojovi ze Skorska. To byl nižší polský šlechtic a alchymista na dvoře císaře Rudolfa II. a tehdy zkonfiskované kravařské panství získal darem právě díky úzkým kontaktům s císařským dvorem. Jeho dcera a dědička Marie Veronika se provdala za příslušníka drobné braniborské šlechty Jakuba z Eichendorffu. Tímto sňatkem začala další důležitá etapa kravařského panství a především sídla. Bohatnoucí rod potřeboval pro svůj život větší a reprezentativnější prostory, proto nechal v letech 1721 - 1728 Jan Rudolf Eichendorff provést přestavbu a dostavbu zámku v duchu vrcholného baroka. Eichendorffové vlastnili panství do roku 1782, kdy je pro značné zadlužení prodali hrabatům Schaffgotschům. Po nich se pak od roku 1815 majitelé rychle střídali.
Po připojení Hlučínska k Československu roku 1920 koupil zámek stát a zřídil zde hospodyňskou a hospodářskou školu. Drastický útok na architekturu znamenal požár, ke kterému došlo neopatrností 21. ledna 1937. Zničil veškeré vnitřní zařízení, shořela celá střecha, propadly se stropy zdobené freskami a štuky, zřítilo se vnitřní dřevěné schodiště. Jako jediná ušetřena ničivému požáru zůstala kaple, takže dodnes můžeme obdivovat její bohatou výzdobu, dokončenou roku 1730. Přes válku byl objekt provizorně zastřešen, od 50. let pak pozvolna rekonstruován. Opravy probíhaly do května 1970, kdy byla na zámku otevřena vojensko-politická expozice Ostravské operace, která zde setrvala do roku 1989. Na konci roku 1990 přešla budova i s parkem pod správu Města Kravaře, které z ní vybudovalo kulturní a společenské centrum.
Dnešní podoba kravařského zámku pochází z doby vrcholně barokní přestavby v letech 1721 - 1728. Projektant není znám, dle kvality stavby se však patrně jednalo o předního architekta na vídeňském dvoře, buď Fischera z Erlachu či Johanna Lukase von Hildebrandt. Přestavbu realizoval zednický mistr Georg Gabriel Gans z Krnova.
Zdroj: Oficiální webové stránky města Kravaře
Před zahájením turistické sezóny 2016 byla doposud barokní a etnografická expozice částečně obměněna, aby představila život a dílo jednoho z nejzajímavějších majitelů zámku, polského alchymisty na dvoře císaře Rudolfa II., Michala Sendivoje ze Skorska. Prohlídka interiérů začíná zámeckou kaplí, pokračuje alchymistickou dílnou a dále navazují komnaty, přibližující život rodu Eichendorffů v době barokní. Následuje ukázka hospodářské a hospodyňské školy, která na zámku fungovala v době mezi světovými válkami a na konci prohlídky se seznámíte s životem obyvatel Kravař v 19. stol. v doškové chaloupce. Na závěr si mohou dětští i dospělí zájemci vyzkoušet v interaktivní místnosti luštění šifer, poznávání vůní či informačně - zábavní kiosek. Prohlídkovou trasu doplňují tématické výstavy.
Expozice:
BAROKNÍ INTERIÉR
JAK ŽIL HLUČÍNSKÝ LIDSÍDLO PROSLULÉHO ALCHYMISTY MICHALA SENDIVOJE
12.4. - 26.10.
ELEGANCE NA KOLEČKÁCH
Výstava historických kočárků, panenek a pokojíčků.
Milovníci historické krásy a nostalgie si na zámku v Kravařích letos přijdou na své! Výstavní prostory v přízemí jsme proměnili v magické místo, kde se zastavil čas a ožily vzpomínky na dětství našich babiček. Na unikátní výstavě totiž můžete obdivovat noblesní historické kočárky s půvabnými panenkami, oděnými do dobových oblečků - od krajkových košilek po přízové kabátky.
Sbírka manželů Ivánkových ze Staříče vám odhalí fascinující příběh vývoje kočárků mezi lety 1860 a 1950. Jejich kousky vás uchvátí nejen svou rozmanitostí, ale také precizní péčí, kterou věnovali renovaci každého „vozidla“. Poškozené kočárky, sáňky a vozíky vracejí zpět do podoby, v jaké je děti používaly před více než stoletím. Každý detail vás vtáhne do atmosféry starých časů. Celá jedna místnost vás navíc přenese do kouzelného světa pokojíčků pro panenky a dalších nostalgických hraček. Připomíná dobu, kdy dětské hry napodobovaly svět dospělých, a děti se s nadšením učily být malými hospodyňkami či pečujícími maminkami. Výstavu doplňují dobové fotografie a maličkosti, které dokonale dokreslují příběh tehdejšího života.
A co vás na této výstavě nejvíce okouzlí? Možná právě pocit úcty a obdivu k dovednosti našich předků, kteří dokázali i běžné průmyslové výrobky proměnit v umělecká díla. Tato nádherná sbírka je důkazem lidské zručnosti, kreativity a lásky k detailu.
Nepropásněte tuto jedinečnou příležitost vrátit se v čase a objevte kouzlo historických kočárků a hraček. Výstavu si můžete prohlédnout v rámci otevírací doby zámecké expozice od 12. dubna až do konce října. Přijďte se inspirovat a užít si nezapomenutelný zážitek - těšíme se na vás!
sobota 17.5. / 8.00 - 12.00 hod.
FARMÁŘSKÉ TRHY - ZRUŠENO !!!
Přijďte si vybrat z široké nabídky regionálních produktů.
čtvrtek 12.6. / 20.30 hod.
EDITH PIAF: DNES NECHCI SPÁT SAMA
Nechejte se unést atmosférou francouzských šansonů a neopakovatelným příběhem jedné z nejvýraznějších hudebních ikon Edith Piaf. V této divadelně - hudební inscenaci se můžete těšit také na kravařskou rodačku Petru Bílkovou.
Vstupenky zakoupíte od 14. května 2025 v informačním centru na zámku a v Městské knihovně v Kravařích. Cena vstupenky v předprodeji je 450,- Kč.