GALERIE EISLER - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
GALERIE EISLER
Ostrožná 46, 746 01, Opava, tel.: +420 553 791 947, +420 734 518 907

otevřeno: út - ne 10.00 - 18.00 hod.


Galerie Eisler, dříve Galerie Obecního domu, je výjimečný výstavní prostor v druhém patře Obecního domu, jejž rakouský architekt Rudolf Eisler původně vyprojektoval jako pobočku Rakousko-uherské banky v Opavě. Monumentální budova byla postavena ve novobarokním stylu s pískovcovými polosloupy ionského řádu a sochami Ceres a Merkura na balkoně v průčelí. Právě za okny balkónu v průčelí, v prostorách, který dříve sloužil jako část bytu ředitele banky se rozkládá galerie, které jsme ve spolupráci s veřejností našli nový název. Ve skutečnosti však nejde jen o prvoplánovou změnu názvu, ale především o koncepční zaměření galerie v kontextu s multi-žánrovým kulturním domem v centru Opavy. Galerie v Obecním domě dodnes sloužila výtvarnému umění, stejně jako celý rozlehlý areál Domu umění s kostelem sv. Václava na Pekařské ulici. Ve staronové Galerii Eisler budeme kromě výtvarného umění prezentovat také kulturně společenské iniciativy, instituce, sdružení, organizace, asociace, anebo spolky a s nimi hledat umělce, kteří se v jejich činnostech angažují.


18.7.2024 - 5.1.2025
ANIMÁKUM
Výstava.
Staňte se průzkumníkem, kterému nezůstane skryto žádné tajemství klasických filmových triků, nebo si rovnou natočte svůj vlastní animovaný film. Nezáleží na vašem věku ani zkušenostech. Nemusíte být zdatným výtvarníkem ani technickým specialistou. Animace je totiž hra otevřená všem, kdo mají chuť a odvahu si ji vyzkoušet!
Interaktivní výstava dovezená z Labyrintu Divadla Drak z Hradce Králové nadchne jak malé, tak velké návštěvníky.
Vernisáž výstavy proběhne ve středu 17.7. v 17.00 hodin.
9.6. - 14.7. / foyer kavárny Obecního domu
JAN SAMEK - GENERAČNÍ ODSTUP
Výstava.
Jan Samek (narozený v Hradci nad Moravicí) je absolventem malby na pražské AVU pod vedením Karla Součka a Radomíra Koláře. Výstava Generační odstup zhmotňuje patologickou závislost na hře šachů, vymezuje se časovým rozdílem generace autora od dnešních trendů mladé generace. Samek vychází z vlivu klasické moderny, kde dospěl až ke svébytné formě postkubistického výrazu.

15.7. - 8.9. / foyer kavárny Obecního domu
COLORIBUS SPECTACULI - DAVID ŽÍDEK
Výstava.
Autorská tvorba litých technik vystihuje terapeutické schopnosti abstraktních maleb. David Žídek je po těžké autonehodě připoután na invalidní vozík a ani navzdory kvadruplegii se nevzdal snahy rozvíjet svou tvořivost pomocí malování. Jeho plátna jsou typická svou hloubkou, některá dosahují až 10 cm, a mohou evokovat 3D efekt.
Vernisáž výstavy proběhne v pondělí 15.7. v 17.00 hodin.
leden 2024 - prosinec 2024
KURT GEBAUER NA CESTĚ OPAVOU
Program k oslavě životního jubilea významného sochaře.
K příležitosti 80. narozenin Kurta Gebauera bychom rádi Opavanům přiblížili jeho tvorbu, která obohacuje veřejný prostor centra Opavy. Každý den se s těmito tichými monumenty setkáváme a mnohdy ani netušíme, jaký význam se za prostorovými realizacemi ukrývá. Exteriérový program nabídne kolemjdoucím nahlédnout do tvůrčího zákulisí sochařova díla a připomene tak dosah umělce v českém sochařství dvacátého a jednadvacátého století.
Panelová výstava informující o dílech Kurta Gebauera bude instalována přímo u plastik nacházejících se v prostoru centra Opavy. Kolemjdoucího bude informovat o zásadních milnících života Kurta Gebauera, vzniku konkrétního díla v kontextu místa a doby. Pro lepší orientaci je k dispozici interaktivní mapa, která poslouží jako průvodce v díle Gebauerových realizací ve veřejném prostoru. Mapu si lze vyzvednout na recepci Obecního domu a Domu umění. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky