GALERIE EISLER - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
GALERIE EISLER
Ostrožná 46, 746 01, Opava, tel.: +420 553 791 947, +420 734 518 907

otevřeno: út - ne 10.00 - 18.00 hod.


Galerie Eisler, dříve Galerie Obecního domu, je výjimečný výstavní prostor v druhém patře Obecního domu, jejž rakouský architekt Rudolf Eisler původně vyprojektoval jako pobočku Rakousko-uherské banky v Opavě. Monumentální budova byla postavena ve novobarokním stylu s pískovcovými polosloupy ionského řádu a sochami Ceres a Merkura na balkoně v průčelí. Právě za okny balkónu v průčelí, v prostorách, který dříve sloužil jako část bytu ředitele banky se rozkládá galerie, které jsme ve spolupráci s veřejností našli nový název. Ve skutečnosti však nejde jen o prvoplánovou změnu názvu, ale především o koncepční zaměření galerie v kontextu s multi-žánrovým kulturním domem v centru Opavy. Galerie v Obecním domě dodnes sloužila výtvarnému umění, stejně jako celý rozlehlý areál Domu umění s kostelem sv. Václava na Pekařské ulici. Ve staronové Galerii Eisler budeme kromě výtvarného umění prezentovat také kulturně společenské iniciativy, instituce, sdružení, organizace, asociace, anebo spolky a s nimi hledat umělce, kteří se v jejich činnostech angažují.


6.5. - 26.5.
ARCHI_KVĚTEN - ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU
Výstava.
Česká cena za architekturu je soutěžní přehlídka, jejímž vyhlašovatelem je Česká komora architektů. Záměrem CČA je propagace kvalitních výsledků práce etablovaných, ale také začínajících architektů směrem k veřejnosti, a to nejen z hlediska jejich estetické či technické kvality, ale především v souvislostech jejich vzniku, vztahu k okolí a také společenskému přínosu. Hlavním účelem přehlídky je pokrytí co nejširšího spektra prací. Z tohoto důvodu nejsou díla hodnocena v rámci jednotlivých kategorií, ale uděluje se jedna hlavní cena. Přihlášená díla posuzuje mezinárodní sedmičlenná porota.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 5.5. v 17.15 hodin.


27.4. - 26.6. / foyer Obecního domu
OPAVA SECESNÍ, I. ČÁST
Panelová výstava.
Secese, jeden z posledních univerzálních stylů, spadá přibližně do období let 1895-1914. Stěžejními umělci této éry byli například Alfons Mucha nebo Gustav Klimt, jejichž reprodukce děl jsou stále nestárnoucím a oblíbeným doplňkem mnohých interiérů.
Z architektů si obdobnou nesmrtelnost vysloužil například Dušan Jurkovič svým originálním stylem uplatněným ve stavbách lázeňských domů v Luhačovicích anebo útulnách na beskydských Pustevnách. Secese však nenašla svůj odraz pouze v umění či architektuře, ale také ve vybavení domácnosti nebo odívání. Krátce, avšak intenzivně, tedy ovlivnila životní styl obyvatel takřka celé Evropy. Právě toto období bylo také často vnímané jako půvabná a poklidná „zlatá éra monarchie“. Přijďte se projít starou Opavou, dozvědět se, jak žili obyvatelé města před první světovou válkou. Kde bydleli, pracovali, studovali, kam se vydávali za zábavou anebo za sportem.


1.12.2021 - 30.9.2022 / centrum města
SOCHAŘSKÉ CITY
Výstava v Galerii pod širým nebem.
Opavská kulturní organizace ve spolupráci se spolkem „Umění ve městě“ z Českých Budějovic připravila nevšední výstavu s názvem Sochařské city. Zájemci teď mohou na různých místech Opavy „potkávat“ až do konce září příštího roku sochařská díla současných renomovaných autorů. Sedm zajímavých výtvarných děl je umístěno napříč městem, aby umění opět oslovovalo lidi v ulicích. Posledními, podobně koncipovanými výstavami, byla díla sochaře Michala Trpáka pod názvem Pojď si ke mně sednout nebo vznášející se drátěné plastiky Veroniky Psotkové.
Instalace mají různá témata. Čtyři díla pracují s figurativní tématikou, dvě jsou inspirována rostlinnou říší a jedno je alegorií současnosti. Každá socha už žije svým vlastním životem ve svém vlastním konkrétním prostoru. Samotný název výstavy Sochařské city má v sobě ukrytou slovní hříčku. City tu znamená nejen samotné město, ale zároveň také emoce, které má umění vyvolávat. V této formě v ulicích navíc podněcuje představivost procházejících diváků.
Ocelová socha „Žebrák“ Jakuba Flejšara je umístěna na Popské ulici (u drogerie), sochu „Myšlenka“ vytvořenou z plastu, dřeva, kovu a betonu autorů Vladimíra Franze a Štěpána Molína najdou zájemci v sadech Svobody (u zdravotnické školy). Železné „Ego“ Libora Hurdy je k vidění v Nákladní ulici, hliníková instalace Ondřeje Olivy „PRINTREE“ našlo své místo v Beethovenově ulici (u Obecního domu), u kterého je také železná plastika Lukáše Raise „Orchidea“. Dílo Milana Caise „Disconnected“ z oceli, nerezu, plastu, gumy a taky laminátu naleznete na Horním náměstí (za Slezankou) a železný Trialog Matěje Franka je umístěn v sadech Svobody (pod Ptačím vrchem).
leden 2022 - prosinec 2022
KURT GEBAUER NA CESTĚ OPAVOU
Program k oslavě životního jubilea významného sochaře.
K příležitosti 80. narozenin Kurta Gebauera bychom rádi Opavanům přiblížili jeho tvorbu, která obohacuje veřejný prostor centra Opavy. Každý den se s těmito tichými monumenty setkáváme a mnohdy ani netušíme, jaký význam se za prostorovými realizacemi ukrývá. Exteriérový program nabídne kolemjdoucím nahlédnout do tvůrčího zákulisí sochařova díla a připomene tak dosah umělce v českém sochařství dvacátého a jednadvacátého století.
Panelová výstava informující o dílech Kurta Gebauera bude instalována přímo u plastik nacházejících se v prostoru centra Opavy. Kolemjdoucího bude informovat o zásadních milnících života Kurta Gebauera, vzniku konkrétního díla v kontextu místa a doby. Pro lepší orientaci je k dispozici interaktivní mapa, která poslouží jako průvodce v díle Gebauerových realizací ve veřejném prostoru. Mapu si lze vyzvednout na recepci Obecního domu a Domu umění. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky