KLUB ART - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

KONCERTY, KLUBY, KULTURNÍ ORGANIZACE
KLUB ART

Ostrožná 46, 746 01, Opava, tel.: +420 553 791 947, +420 734 518 907
www.klubart.cz

e-mail: obecni.dum@oko-opava.cz   jan.kunze@oko-opava.czneděle 2.9. / 18.00 hod.

SVĚT NARUBY (TAKZVANÝ RÁJ)
Akce se koná v rámci festivalu Bezručova Opava.
Divadelní představení z poezie Věry Weislitzové Lustigové, které je zároveň obrazem jejího životního příběhu, poznamenaného holocaustem. Představení tvoří jak zmíněné verše, tak hudba, doplněná o filmové ukázky ze života v ghettu Terezín a filmu Evy Lustigové „Tvoje slza, můj déšť“, dále fotografie z archivu rodiny V. Weistlitzové, F. Cingra, B. Vogelové a kresby P. Koutského. Projekt dotváří scénická hudba skladatele Jaromíra Vogela. Účinkují: Barbara Lukešová, Joserf Hervert a Kateryna Kolcová - Tlustá, produkce Blanka Vogelová, scénář a režie Olga Strusková.
Záštitu nad představením převzali Velvyslanectví státu Izrael, Eva a Josef Lustigovi, Tomáš Töpfer, ředitel Divadla na Vinohradech a B´nai B´rith Renaissance Praha.
Představení vzniklo také k oslavě 70. výročí státu Izrael, za jehož nezávislost Věra Weislitzová jako příslušnice izraelské armády (konkrétně židovské brigády, vycvičené na našem území) osobně bojovala. Když po osvobození Terezína přišla do Prahy, zjistila, že kromě ní a sestry nikdo z příbuzných nežije a že celkem 120 příslušníků jejich širší rodiny se stalo oběťmi holocaustu. Chtěla, aby jméno rodiny zůstalo zachováno, proto i když se později provdala za svého muže, Arnošta Lustiga, ponechala si své dívčí jméno. Se Arnoštem se setkala na ozdravném táboře pro oběti holocaustu a okamžitě se do sebe zamilovali. Po návratu do Prahy však Věra v Praze cítila smutek. Říkala, že každá kostka pražské dlažby jí někoho z jejich blízkých připomíná, proto se rozhodla pro cestu do Izraele, kde se stala příslušnicí Hagany. Po získání nezávislosti chtěla žít v Izraeli natrvalo, ale jejího muže to táhlo zpět do rodné Prahy, kde se Věra živila převážně jako učitelka cizích jazyků a překladatelka z hebrejštiny, němčiny a angličtiny. Tyto své znalosti uplatnila také v USA, kde později žili. Básně a povídky si psala pouze pro sebe do „šuplíku“. Teprve když se Lustigovi po 1989 vrátili zpět do Čech, zasadil se její muž a o pár let později také její děti, syn Pepi a dcera Eva o dvojjazyčné vydání sbírky básní, nazvané Dcera Olgy a Lea.
Vstupné: 70,- Kč.

neděle 2.9. / 19.15 hod.
ARNOŠT LUSTIG VE VZPOMÍNKÁCH
Akce se koná v rámci festivalu Bezručova Opava.
Beseda, povídání se synem Pepi Lustigem.
„Někteří mají blbý fotry. Ty máš dobrýho. A ještě je to kamarád“…říkával si Josef Lustig. Slavný syn slavného otce Arnošta Lustiga. Filmař, pedagog, dokumentarista, příležitostný scenárista a autor dokumentu Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky zavzpomíná na svého tatínka Arnošta.
Vstupné: 70,- Kč.

středa 12.9. / 16.30 hod.
CZEXIT - BREXIT? BÝT, ČI NEBÝT SOUČÁSTÍ EVROPSKÉ UNIE?
Akce se koná v rámci festivalu Bezručova Opava.
Středeční přednášky se Slezským gymnáziem.
Být, či nebýt součástí Evropské unie? Tato otázka rozděluje českou společnost na dva tábory. Odpůrci své názory opírají o zkušenost Britů s vystoupením z EU. Našimi hosty 12. září 2018 budou Kateřina Stošková a David Březina z olomoucké Univerzity Palackého, kteří se zaměří na Brexit. Dozvíme se více informací o švýcarském, kanadském a dalších možných modelech, které nyní Britové zvažují. A případný Czexit? Jaké jsou výhody nebo nevýhody členství v EU? Máte otázky? Chcete odpovědi? Přijďte na Středeční přednášku s Slezským gymnáziem Opava.
Přednášející: Kateřina Stošková, David Březina.
Vstupné: zdarma.

čtvrtek 20.9. / 17.30 hod.
JSEM JEDEN Z VÁS, JSEM ČLOVĚK
Osvětová beseda s názvem „Jsem jeden z Vás, jsem člověk“. Beseda je zacílena na odstraňování předsudků a bariér veřejnosti vůči osobám se zkušeností s duševním onemocněním. Besedovat se bude s panem Jeronýmem Janíčkem, známým publicistou či moderátorem pražského Rádia 1.
Vstupné: zdarma.

sobota 22.9. / 20.00 hod.
JAROSLAV HAŠEK A BOHUMIL HRABAL ANEB ŠVEJK VERSUS PEPIN
Akce se koná v rámci festivalu Bezručova Opava.
Volné vyprávění vnuka slavného Jaroslava Haška Richarda a publicisty Tomáše Mazala na téma zrození mýtů - velcí vyprávěči dvacátého století. Kdo to vlastně byl Josef Švejk, Pepin Hrabal, co je spojovalo a také rozdělovalo. Vyprávění bude doplněno ukázkami ze filmů i privátních archivů autorů večera. Na „fňuknu" zahraje a zazpívá Pepča Čečil lidové písně, které mimo jiné byli součástí doprovodu kompletní nahrávky Osudů dobrého vojáka Švejka (Radioservis, 4CD mp3, čte O. Kaiser).
Vstupné: zdarma.

středa 26.9. / 19.00 hod.
HOVORY S…
Talk show.
Hovory s… je talk show studenta Slezské univerzity Jakuba Plaskury, která funguje od října 2016. Základním mottem talk show je představení regionálně známých nebo zajímavých lidí Opavanům tak, jak je třeba neznají. Talk show probíhá vždy jednou měsíčně v Klubu Art. Do zářijového dílu přijali pozvání hosté Roman Skuhravý - trenér SFC Opava a Jan Czudek - katolický kněz.
Roman Skuhravý - trenér SFC Opava: Říká se o něm, že je jedním z nejnadějnějších českých fotbalových trenérů současnosti. S Jabloncem získal národní pohár i český Superpohár. Opavu vrátil do nejvyšší soutěže a z SFC udělal zase ambiciózní celek.
Jan Czudek - katolický kněz: Progresivní duchovní, který má za sebou zkušenost jako kněz v Brooklynu pro české věřící. Jedna z jeho vysokoškolských prací se zabývala registrovaným partnerstvím. Nyní působí jako farář v Opavě.
Vstupné: dobrovolné.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky