KLUB ART - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

KONCERTY, KLUBY, KULTURNÍ ORGANIZACE
KLUB ART

Ostrožná 46, 746 01, Opava, tel.: +420 553 791 947, +420 734 518 907
www.klubart.cz

e-mail: obecni.dum@oko-opava.cz   jan.kunze@oko-opava.czneděle 1.4. / 20.00 hod.

THE FALL OF GHOSTFACE, SELF TALK, DOWN TO THE HEAVEN (PL), DJ MAHI
Zběsilá velikonoční jízda v klubu Art!
Večer nastartuje polská metalcore sebranka Down to the Heaven, která do Opavy přináší svěží core řízlý trochou djentu. Další se představí Self Talk, mladá opavská pop-punk kapela, která svými hc rytmy a melodickým zpěvem nenechá nikoho chladným. Headliner: The Fall of Ghostface Tato již dnes opavská stálice chystá (opět) rozbít klub Art, nenechte si nechat ujít řízný rock´n’roll s prvky hardcoru a trochou nerdí tématiky. Večer uzavře Dj MaHi, vycházející hvězda opavského DnB, člen Bam Fight Crew, se svým pořádně našlapaným setem.
Vstupné: předprodej 80,- Kč, na místě 100,- Kč.

čtvrtek 5.4. / 17.00 hod.
PO STOPÁCH ČESKOSLOVENSKÝCH ŽIDOVSKÝCH UPRCHLÍKŮ
Přednáška k výstavě Na útěku.
Přednáška norské spisovatelky a lektorky Therese Alvik (do češtiny tlumočí Miluše Juříčková z Masarykovy univerzity). V době, kdy českým Židům začalo jít v jejich domovské vlasti o život, nalezla malá skupina uprchlíků, kteří se soustředili kolem opavských rodáků Nory Lustigové a Roberta Weinsteina, bezpečí a útočiště v Norsku. Řada z nich se do Norska dostala prostřednictvím tzv. Nansenovy pomoci. Kdo byli ti, kteří pomáhali? Co se všechno odehrávalo po příjezdu uprchlíků do Norska? Therese Alvik ve své přednášce popisuje příběhy o nejistotě, zoufalství, ale také silných přátelství a lidské sounáležitosti. K zobrazení dramatických osudů používá dobové fotografie či dokumenty, ale také informace vycházející z výpovědi pamětníků, dopisů a četných archivních dokumentů.
Vstupné: zdarma.
Akce se koná v rámci festivalu Další břehy.

úterý 10.4. / 18.00 hod.
PO STOPÁCH HRDINŮ
Beseda. Beseda s Fedorem Gálem a Radkem Hejretem o legendárním útěku dvou vězňů R. Vrby a A. Wetzlera z Osvětimi a tradičním pochodu na jejich památku. Od roku 2014 již více než dvě stovky účastníků z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Velké Británie, USA, Kanady a Izraele absolvovaly pochody z Osvětimi do Žiliny po trase dlouhé přibližně 140 km. Trasa těchto pochodů nebyla vybrána nikterak náhodně, jedná se o cestu, která se snaží kopírovat útěk dvou mladých slovenských Židů Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrby, jimž se podařilo v dubnu roku 1944 utéct z koncentračního vyhlazovacího tábora Auschwitz II - Birkenau.
Čin těchto dvou mladých židovských vězňů byl naprosto výjimečný, protože se jim podařilo nejen uprchnout z nejlépe hlídané nacistické továrny na smrt, ale hlavně přinést světu pravdivé svědectví o tom, co se ve skutečnosti děje s židovskými transporty „na východ“. Jejich motivem nebyla osobní svoboda, utekli z předpeklí plynových komor proto, aby podali zprávu, aby varovali, burcovali a volali o pomoc. Varovali židovské spolubratry v Maďarsku, kteří dosud žili a o vyvražďovací mašinérii neměli nejmenší tušení. Burcovali světové veřejné mínění, které prostě nechtělo uvěřit tomu, že by nacisté mohli být až tak krutí. A volali o pomoc - směrem k západním spojencům, směrem ke církvi, směrem ke svobodnému světu. Jejich nanejvýš odvážný čin se jim podařil. Po strastiplné cestě, několik dní bez jídla, v neustálém ohrožení gestapem či kolaboranty, utíkajíce před střelami německé hlídky, po pás ve sněhu, díky nezištné pomoci několika vesnických rodin z Polska i Slovenska se dostali do cíle své cesty - do Žiliny, aby tam ve relativním bezpečí sklepních prostor židovského starobince sepsali svoji podrobnou Zprávu o tom, co sami viděli a čeho byli v Osvětimi a Birkenau svědky. Smutnou skutečností je fakt, že ani jejich čin další deportace židovských obyvatel nezastavil. Ale Vrbova a Wetzlerova Zpráva se na veřejnost přeci jen dostala a vytrvalý nátlak spojenců, západních médií i osobní dopis papeže Pia XII. maďarskému admirálovi Horthymu znamenal v konečném součtu záchranu zhruba 150 tisíc lidských životů! Nikomu jinému se v historii holocaustu nepodařilo zachránit tolik lidí - právem tedy můžeme Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu nazývat hrdiny. Nositelem myšlenky založit tradici pochodů po přibližné trase útěku Vrby a Wetzlera je Fedor Gál, organizátorem celé akce česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ ČR).
Vstupné: zdarma.
Akce se koná v rámci festivalu Další břehy.

středa 11.4. / 18.30 hod.
LANGE NACHT DER KURZEN TEXTE
Večer německé literatury.
Lange Nacht der kurzen Texte je událost pořádaná Oddělením germanistiky Slezské univerzity v Opavě. Tato událost má již dlouhou tradici a také spoustu příznivců. Během „Lange Nacht“ mají všichni účastníci k dispozici pět minut na předvedení libovolného německého textu na jevišti: lyriku, prózu, drama, divadelní scénku nebo také hudební vystoupení.
Vstupné: zdarma.

středa 18.4. / 16.30 hod.
EVEREST TRACK ANEB NEJVYŠŠÍM POHOŘÍM SVĚTA S JIŘÍM KAMRÁDKEM
Středeční přednášky se Slezským gymnáziem Opava.
V rámci Středečních přednášek s SGO se dnes z klubu Art vydáme do Himálaje. Průvodcem nám bude Jiří Kamrádek, který publikum seznámí se svými zážitky z výstupu na Mera Peak. Adrenalin? Nebezpečí? Překonání sebe sama? Přijďte si poslechnout, co všechno se pojí k dobrodružství výstupu na horu vysokou 6 476 metrů.
Vstupné: zdarma.

středa 18.4. / 19.00 hod.
HOVORY S…
Talk show.
Hovory s… je talk show studenta Slezské univerzity Jakuba Plaskury, která funguje od října 2016. Základním mottem je představení regionálně známých a zajímavých lidí Opavanům tak, jak je třeba neznají. Talk show probíhá vždy jednou měsíčně v Klubu Art. Do dubnového dílu přijali pozvání cestovatel a fotograf Vít Kanyza a olympijský vítěz a mistr světa v ledním hokeji David Moravec.
David Moravec - Mistr světa a olympijský vítěz v ledním hokeji z Nagana 1998 je rodákem z Opavy. Za svou kariéru prošel kluby v Rusku, Švédsku, Finsku, Německu, na Slovensku, doma v české nejvyšší soutěži je jeho jméno spjato s celky Vítkovic, Třince a Plzně. Hráč důležitých gólů, který má celkem pět medailí z velkých světových akcí, ale také hráč, kterému nebylo přáno, aby se naplno prosadil v NHL, kam jen na chvilku nahlédl v dresu Buffala Sabres. Dnes mj. hokejový expert ČT sport.
Vít Kanyza - Mladý student AVT Slezské univerzity vyměnil míč za fotoaparát a cestování. Vít byl vůbec prvním hostem Hovorů v říjnu 2016 a od té doby se v mnohém posunul. Má na svém kontě úspěchy se svým dokumentárním filmem a na pažbě už přes 30 zemí světa, které procestoval křížem krážem. Jak sám říká, je vždy připraven s úsměvem na rtech, letenkou v jedné ruce a s fotoaparátem v té druhé.
Vstupné: zdarma.

pátek 20.4. / 20.00 hod.
IVAN HLAS TRIO
Koncert.
Ivan Hlas - skladatel, zpěvák, kytarista. Narodil se 10. května 1954. Proslavil se především písněmi k filmu Šakalí léta, za něž v roce 1993 obdržel Českého lva za nejlepší hudbu. Je držitelem dvou cen Akademie populární hudby a autorem řady hitů, z nichž mnohé doslova zlidověly, jako například Malagelo, Karlín, Aranka umí hula hop, Miláčku, vrať se. Vyrůstal v pražské čtvrti Hanspaulka, líhni proslulých dejvických kapel. Vyučil se knihkupcem a tuto práci nějakou dobu skutečně dělal. Poté vystřídal mnoho dalších zaměstnání, pracoval jako topič, dělník, pošťák, zelinář, kulisák a další. V roce 1968 založil školní skupinu The Mice a v roce 1971 společně s Janem Velebou Žízeň. Později založil a vedl skupiny Navi Papaya, Ivan Hlas a Nahlas. Hrál i s kapelou Yo Yo Band nebo Ondřejem Hejmou. Od roku 2005 vystupuje s excelentními muzikanty - kytaristou Norbim Kovácsem a violoncellistou Jaroslavem Olinem Nejezchlebou v Triu Ivana Hlase. Zatím jejich posledním počinem je CD Krásnej dar (2016).
Jaroslav „Olin“ Nejezchleba - violoncello. Narodil se 10. ledna 1960 v Kyjově. Vystudoval hru na violoncello na brněnské Státní konzervatoři. V době studií hrával s cimbálovou muzikou Písečan. V roce 1981 odešel do Prahy, kde nastoupil na post baskytaristy ve skupině Marsyas. Odtud přešel k Vladimíru Mišíkovi do Etc…, kde zůstal 18 let do roku 2003. S Vladimírem Mišíkem v té době hrával (a dosud hraje) ve volném akustickém sdružení Čunderground, s Petrem Kalandrou v jeho Blues Session, a spolupracoval také se celou řadou dalších hudebních osobností (namátkou Čechomor, Vlasta Redl, Petr Skoumal, Jan Burian, Michal Prokop, Ivan Hlas, Nerez, Jiří Bílý, Anna K., Radůza, Vlasta Třešňák a další). V současné době hraje v Triu Ivana Hlase, je frontmanem obnovených Blues Session, své moravské kořeny zúročil ve skupině Njorek a občas hostuje s Etc…
Norbi Kovács - kytara, zpěv. Narodil se v roce 1968 v Šale na Slovensku, ale v jeho žilách koluje maďarská krev. Do Prahy se přestěhoval v roce 1992 a od té doby hrál s různými kapelami a řadou interpretů, především s písničkářkou Radůzou, Petrem Skoumalem či Máriem Bihárim. V současnosti je členem skupin Ivan Hlas Trio a Lokomotiva. Kromě toho se věnuje i hudbě filmové (například hudba k filmu U mě dobrý).  V roce 2013 vydal sólové instrumentální album Takžetak, které vychází z klasických kytaristických forem, jako je ragtime, folk, trocha blues, patrné jsou i stopy gypsy jazzu či flamenka. Norbi Kovács je nejen fenomenálním kytaristou, ale také výborným fotografem a má za sebou již několik úspěšných výstav.
Vstupné: předprodej 150,- Kč, na místě 180,- Kč.

pátek 27.4. / 20.00 hod.
PROTI SMĚRU + THE FIALKY + THE JUNK FOOD
Koncert.
Opavská oi punková parta a jejich hosté. Punkrockový večer v Artu, k poslechu a tanci vám zahrají opavští punkrockový matadoři Proti směru, poprvé s novým bubeníkem Standou, kterého můžete znát například ze Starých pušek či Naarden. V roli hostů se představí dnes již legendární The Fialky z Prahy, hrající svůj punk 77 a kteří v tomto roce vydali nové album Je ti málo. Celou akci zahájí Pražská punk n rollová kapela The Junk food, včele s Kráťou, kterého můžete znát z Nežfaleš.
Vstupné: předprodej 120,- Kč, na místě 150,- Kč.

sobota 28.4. / 20.00 hod.
LOWMOE + SPACE LOVE
Elektronika.
Lowmoe je audiovizuální party ve slow motion, lucidní sen na ostrově downtempa. Živá elektronika propojující zvuky analogových syntezátorů, taneční rytmy a experimentování s ambientními zvuky.
Space Love A/V project of Aka 47 & Voodoo, two young cute lovers. Vetřelci z hvězd, přicházející v míru. Lásku všem.
Vstupné: předprodej 80,- Kč, na místě 100,- Kč.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky