STATUTÁRNÍ MĚSTO OPAVA - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

KONCERTY, KLUBY, KULTURNÍ ORGANIZACE
STATUTÁRNÍ MĚSTO OPAVA
Magistrát města Opavy
Horní náměstí 69, 746 26, Opava, tel.: +420 553 756 306


5.9. - 29.9.
FESTIVAL BEZRUČOVA OPAVA - STĚHOVÁNÍ MEZI SVĚTY
Program 65. ročníku festivalu Bezručova Opava.

10.9. - 24.9.
EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY
Program na plakátu.7.5. - 24.9. / každou sobotu 10.00 - 17.00 hod.
VÝSTUPY NA HLÁSKU
Od soboty 7. května se opět otevírá vyhlídka radniční věže Hláska v Opavě! Každou sobotu od 10.00 do 17.00 hodin si můžete prohlédnout město i široké okolí.
Součástí výstupů je také možnost prohlédnout si stálou expozici Opava/Troppau, která byla před několika dny rozšířena o zcela novou část.
Vstupenky k zakoupení v Turistickém informačním centru Opava nebo přímo na místě.
24.10. - 29.10.
MEZINÁRODNÍ VARHANNÍ SOUTĚŽ PETRA EBENA - OPAVA 2022
Statutární město Opava ve spolupráci s Církevní konzervatoří Německého řádu, Opava vyhlašuje XXI. ročník Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena, Opava 2022. Podrobné informace o soutěži, porotě, soutěžních nástrojích a přihlášku najdete na webových stránkách www.ebencompetition.cz.

Na šestidenní koncertní maraton se mohou těšit příznivci duchovní a varhanní hudby. Město Opava ve spolupráci s Církevní konzervatoří Německého řádu vyhlašují další ročník Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena. Na tu se pravidelně sjíždějí ti nejlepší mladí varhaníci z celého světa.
„V letošním roce jde už o jednadvacátý ročník soutěže. Ta je otevřená zájemcům ze všech zemí, jejichž věk nepřesáhne ke dni zahájení klání 32 let,“ uvedl kulturní dramaturg města Opavy Petr Rotrekl. Uzávěrka přihlášek je 17. června 2022 a vlastní soutěž se uskuteční od 24. do 29. října v Opavě a Hlučíně. „Mladí varhaníci zahrají na čtyřech místech a na čtyřech různých typech varhan,“ doplnil dramaturg.
První kolo tříkolové vyřazovací soutěže v interpretaci se uskuteční v koncertním sále Knihovny Petra Bezruče v Opavě, ve druhém kole mladí hudebníci rozezní varhany hlučínského kostela sv. Jana Křtitele a ve třetím kole tóny královského nástroje zaplní prostory kostela svatého Vojtěcha v Opavě. Interpretační soutěž doplní také tradiční soutěž v improvizaci, která je věnovaná památce varhaníka, improvizátora a jednoho ze zakladatelů soutěže Aleše Rybky a odehraje se v opavské konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie. „Vrcholem celé soutěže pak bude koncert v kostele sv. Vojtěcha v Opavě, kde hudebníci převezmou ceny a vystoupí s programem stanoveným porotou,“ upozornil Petr Rotrekl.
Sedmičlennou porotu, jež bude umělecké výkony hodnotit, tvoří špičkoví odborníci, pedagogové a interpreti z Polska, České republiky, Francie, Švýcarska, Německa a ze Slovenska. Předsedat jí bude skladatel a varhanní virtuos Julian Gembalski.
Soutěž mladých varhaníků vznikla v roce 1978 a pořádá se jako bienále vždy v sudém roce. V roce 2020 se kvůli pandemii covidu neuskutečnila. Všechna soutěžní kola a také závěrečný koncert jsou přístupné veřejnosti. Podrobné informace najdete na webu soutěže www.ebencompetition.cz. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky