DŮM UMĚNÍ - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
DŮM UMĚNÍ

Pekařská 12, 746 01, Opava, tel.: +420 553 668 734, +420 734 862 481
www.oko-opava.cz
e-mail:
dum.umeni@oko-opava.cz

otevřeno: út - pá 13.00 - 18.00, so - ne 10.00 - 18.00 hod.


5.9. - 23.10.
MILOSLAV MOUCHA - CESTA
Výstava.
Součástí výstavy bude projekce filmu Cesta - Miloslav Moucha (2018), natočený cestou sběru filmového materiálu v různých etapách malířova života Ferdinandem Čermákem. Miloslav Moucha je velice dobrým vypravěčem a provede vás zákoutími své tvorby. Objevíte spolu s ním okamžiky života, které ho vedly k malbě různých cyklů obrazů, či projdete různá místa ve Francii, Španělsku a Česku, která souvisí s jeho tvorbou.
Vernisáž výstavy proběhne v pondělí 5.9. v 16.00 hodin.
Akce se koná v rámci festivalu Bezručova Opava.
5.9. - 23.10. / kostel sv. Václava
KDYŽ TĚ PAPRSKY SVÍTÁNÍ POHLADÍ PO TVÁŘI
Výstava žáků ZUŠ Opava.
1.1. - 31.12.
MICHAL ŠKAPA - STARMAN
Neónová instalace.

There's a starman waiting in the sky
He'd like to come and meet us
But he thinks he'd blow our minds

Tam je Starman a čeká na obloze
rád by nás navštívil
ale myslí si, že nám to odpálí mozek...

Refrén ze slavné písně od Ziggy Stardusta nebo-li Davida Bowie. Jeho texty jsou jednou ze inspirací k vytvoření světelného objektu na střechu opavského Domu umění. Vertikální protáhlá přístavba, která se zvedá z terasy a přiléhá k domu může připomínat právě odpalovací rampu pro rakety cestující ke hvězdám. Hvězdám, které reprezentují naše sny a touhu po poznání něčeho co nás přesahuje, možná nových světů a bytostí. Silueta člověka, kosmonauta, průzkumníka, jenž se vydává na cestu za dobrodružstvím do nových světů. Neónová instalace od Michala Škapy je vymyšlena speciálně na míru daného prostoru a je jedním z typických výrazových prostředků autora. Sestává ze několika barevných neónových trubic, které tvoří uzavřený okruh a svití svým charakterictickým barevným světlem a tvoří tak magickou světelnou kresbu na ploše stavby. Objekt bude umístěn na exteriéru Domu umění trvale.

úterý 6.9. / 17.00 hod. / kostel sv. Václava
65. BEZRUČOVA OPAVA
Slavnostní zahájení festivalu a vernisáž výstav.
Udělení Ceny Petra Bezruče a Cen statutárního města Opavy, prezentace programu festivalu, vernisáž výstav: Cesta - Miloslav Moucha, Když tě paprsky svítání pohladí po tváři, filmová projekce obživlých obrazů (ZUŠ Opava).
Akce se koná v rámci festivalu Bezručova Opava.

čtvrtek 8.9. / 19.00 hod. / kostel sv. Václava
HAYDN, MOZART, BEETHOVEN
Koncert.
Do světa géniů klasické hudby vás zavede Janáčkova filharmonie Ostrava. Přelom 18. - 19. století byl v hudbě mimořádný. První vídeňská škola světu darovala geniální skladatele - Haydna, Mozarta, Beethovena. První je otcem symfonie, druhý komponoval už v pěti letech a je považován za největšího skladatele všech dob a třetí ve své tvorbě předběhl dobu a otevřel dveře novým hudebním formám.
Vstupné: 330,- Kč.
Akce se koná v rámci festivalu Bezručova Opava.

neděle 11.9. / 17.00 hod. / kostel sv. Václava
POUŤ ZA TAJEMSTVÍM SBOROVÉHO ZPĚVU OD STŘEDOVĚKU PO SOUČASNOST
Koncert.
Pěvecké sdružení moravských učitelů, Pěvecké sdružení slezských učitelek, chlapecký pěvecký sbor Kosteráček. Od středověku po současnost, skrz vokální hudbu všech žánrů, prostřednictvím zkušených členů zavedených pěveckých těles i mladých zpěváčků. Koncert souborů léta neodmyslitelně spjatých s Opavou vás vezme na pouť za tajemstvím sborového zpěvu.
Akce se koná v rámci festivalu Bezručova Opava.

středa 14.9. / 19.00 hod. / kostel sv. Václava
HUDBA V REÁLNÉM I VIRTUÁLNÍM SVĚTĚ
Koncert.
Fenomenální dva hudebníci Radim Zenkl a Ondra Kozák a jejich hudba v osobitých aranžmá s využitím moderních technologií. Čechoameričan Radim Zenkl založil toto hudební duo s Ondrou Kozákem jako svůj evropský koncertní projekt. Posluchači se můžou těšit na skladby a písně z vlastní tvorby obou hráčů doplněné o bluegrassové, swingové, keltské a „world music“ tradicionály v osobitých aranžmá. Oba hudebníci jsou zároveň lektory a na letošní Bezručově Opavě doplní svůj koncert o zkušenosti s neustále rostoucím využitím počítače při práci hudebníka doma, na pódiu, ve studiu anebo učebně a o srovnání s dobou „předpočítačovou“. Těšit se můžete na koncert, přednášku, diskuzi s obecenstvem a audiovizuální projekci. Součástí bude také křest jejich nového společného CD Eastern Grass.
Vstupné: 150,- Kč, studenti a senioři nad 65 let 100,- Kč.
Akce se koná v rámci festivalu Bezručova Opava.

sobota 17.9. / 19.00 hod. / kostel sv. Václava
BACH / GLASS / KATTA
Koncert.
S varhanní hudbou daleko za horizont vžitých představ, pozoruhodný projekt varhanice, performerky Katty. Půvabná, experimentálně nadžánrová bosonohá varhanice Katta bourá tradiční představy o tom, co je varhanní koncert. Ať už rozezní svůj na míru vytvořený bílý královský nástroj, nebo usedne za kostelní varhany, dokáže publikum repertoárem i jeho pojetím uhranout a získat i posluchače mimo rámec tradiční klasické hudby. Kříží chorály a klasiku s modernou a doprovází je zpěvem - sténá, šeptá, řve, hladí, k tónům varhan vytváří nadpozemský doprovod a posluchače přenese mimo čas či žánrové škatulky. Neopakovatelnou atmosféru dotváří světelná show. Koncert se uskuteční díky dlouholeté spolupráci festivalu Bezručova Opava se Svatováclavským hudebním festivalem.
Vstupné: 250,- Kč, studenti a senioři nad 65 let 180,- Kč a děti do 15 let 50,- Kč.
Akce se koná v rámci festivalu Bezručova Opava.

úterý 20.9. / 17.00 hod. / kostel sv. Václava
DÍVKA S KNIHOU
Přednáška.
Alchymistické postupy a kouzla, jak zachránit svět knih. Přednáška s workshopem Anny Skřontové.
Anna Skřontová, studentka Fakulty restaurování v Litomyšli, navštěvovala výtvarný obor ZUŠ Opava, kde se mimo jiné pod vedením Markéty Janečkové připravovala ke talentovým zkouškám na obor papír, knižní vazby a dokumenty. Při studiu se specializuje na restaurování knih, knižní vazby a dokumentů a odborně se seznamuje s jednotlivými materiály, jako je papír, dřevo, kov, useň, pergamen či textil. V praktické výuce se zabývá kaligrafií, miniaturou a historickým vývojem knihy a knižní vazby a osvojuje si komplexní proces restaurování díla včetně restaurátorských a konzervátorských technik.
Akce se koná v rámci festivalu Bezručova Opava.

úterý 27.9. / 19.00 hod. / kostel sv. Václava  
MEDIA NOVA
Koncert.
Hudební propojení starého a nového světa, stylů a žánrů i skladba ušitá na míru souboru Capella Mariana (CZ) a Goeyvaerts String Trio (Belgie). Vokální soubor Cappella Mariana připravil koprodukční projekt v rámci předsednictví ČR v EU pro BOZAR - Palác krásných umění v Bruselu, který k tomuto předsednictví uvádí speciální řadu koncertů. Klíčem tohoto projektu je spolupráce mezi českými a belgickými umělci, propojující starý a nový svět, styly a žánry a pokračující ve bohaté kulturní výměně mezi oběma zeměmi ve posledních staletích. Pro tuto příležitost napsal jeden z nejvýznamnějších žijících českých skladatelů Martin Smolka nové dílo a dodá projektu nadčasový rozměr. V Opavě soubor svůj projekt představí s belgickým smyčcovým uskupením Goeyvaerts String Trio zaměřujícím se na repertoár 20. a 21. století.
Vstupné: 250,- Kč, studenti a senioři nad 65 let 180,- Kč a děti do 15 let 50,- Kč.
Akce se koná v rámci festivalu Bezručova Opava.

středa 28.9. / 10.00 - 18.00 hod. / Dům umění, kostel sv. Václava
DEN SVATÉHO VÁCLAVA
Ve středu 28. září slavíme Den svatého Václava, a proto jsme pro vás připravili skvělou možnost prohlédnout si unikátní opavský kostel sv. Václava i s přilehlým Domem umění, kde můžete zhlédnout aktuální výstavy Miloslav Moucha - Cesta a výstavu prací žáků ZUŠ Opava. Také vás zveme na dvě komentované prohlídky kostela s bývalým dominikánským klášterem. Komentované prohlídky proběhnou v 10.30 a 14.00 hodin, vstup je po celý den zdarma.
1.1. - 31.12.
MIROSLAV BROOŠ - DAROVANIE… ZEME III
Před Domem umění v Opavě na zatravněném prostranství pod dohledem Utíkající dívky trvá a neustále se proměňuje specifická instalace akademického výtvarníka prof. Miroslava Brooše. Jde o třetí fázi výstavy „Darování… Země“, jež probíhala v Domě umění v rámci festivalu Bezručova Opava. V tomto unikátním projektu dochází k splynutí darované země z různých koutů Slovenska, České republiky a dalších míst s tou opavskou…


1.1. - 31.12. / kostel sv. Václava
OBRAZ OSLAVENÍ SV. VÁCLAVA
Obraz Oslavení sv. Václava je přístupný celoročně v kostele sv. Václava, pouze v případě příprav svateb a dalších akcí může být kostel pro veřejnost uzavřen.
Autorem obrazu, představující scénu po zavraždění knížete Václava, je vídeňský malíř Anton Petter, který jej dokončil v roce 1844 původně pro hlavní oltář katedrály sv. Václava v Olomouci. Práce na obraze provázely spory o konkrétní podobě se zadavatelem, tehdejším olomouckým arcibiskupem Maxmilianem Josephem Sommerau-Beeckhem. Právě kvůli nespokojenosti arcibiskupa a kritice ze strany tisku nebyl obraz na hlavní oltář nikdy nainstalován. Byl uložen na půdě Kroměřížského zámku, několikrát přesunut, až se na něj postupně zapomnělo. Znovuobjeven byl v roce 2011, kdy také začaly restaurátorské práce. V roce 2012 byl nejdříve vystaven v ostravské multifunkční hale Gong a v roce 2014 umístěn v presbytáři kostela sv. Václava v Opavě. Vedle zajímavých historických reálií obraz upoutá diváka svým výrazným koloritem a kompozicí založenou na protikladech. Díky své velikosti (rozměry malby 825 x 490 cm) jde o největší obraz sv. Václava, jaký byl kdy vytvořen. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky