DŮM UMĚNÍ - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
DŮM UMĚNÍ

Pekařská 12, 746 01, Opava, tel.: +420 553 668 734, +420 734 862 481
www.oko-opava.cz
e-mail:
dum.umeni@oko-opava.cz

otevřeno: út - ne 10.00 - 18.00 hod.


4.9. - 25.10.
NAŠE MYSL JE VĚTŠÍ NEŽ SVĚT
Výstava.
Myšlenkový odkaz Jana Amose Komenského v grafické tvorbě SČUG HOLLAR a jejich hostů. Realizováno v rámci 63. ročníku multižánrového kulturního festivalu Bezručova Opava - téma „Lux in tenebris“ aneb světlo vzdělání a výchovy.
Výstava, jež si vypůjčila název z myšlenkového odkazu Jana Amose Komenského, vznikla jako společný projekt několika různých subjektů. Na základě sestaveného ideového konceptu byla oslovena SČUG HOLLAR s nabídkou výtvarného vyjádření se k osobnosti či dílu tohoto jedinečného velikána evropského novověku u příležitosti 350. výročí jeho úmrtí. Výběr z těchto prací by měl byt vystaven v roce 2021 v Městské galerii v Lešně, jež se Komenskému stalo druhým domovem. U příležitosti pozvání prezentovat tuto tvorbu ve rámci opavského kulturního festivalu, v jehož letošním tématu rezonuje Komenského odkaz, se koncept výstavy rozrostl o několik dalších hostů. Jedním z nich je výtvarník, básník a arteterapeut Miroslav Huptych, jehož ilustrace k dílu Labyrint světa a ráj srdce budí zaslouženou pozornost.
Partneři výstavy: statutární město Opava, SČUG Hollar, GVU v Havlíčkově Brodě, Fakulta designu a uměni Ladislava Sutnara v Plzni. Kurátoři výstavy: Daniela Růžičková (GVUHB), Pavel Piekar (SČUG Hollar), Renáta Fučíková (Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Plzeň).


4.9. - 25.10.
PLÁTNO A BOLEST - JOY ADAMSONOVÁ
Výstava maleb opavské rodačky Joy Adamsonové.
Bolest, trápeni či rozervanost, která je pro mnoho umělců spouštěčem pro tvůrčí činnost, se datuje od dětství Joy Adamsonové v Opavě. Snažila se získat uznání od chladné, nevšímavé matky. Nebylo to nic platné - matka ji po rozvodu zapudila. Touha malovat naštěstí klíčila v Joy Adamsonové dál. Do povědomí světové veřejnosti se po svém příjezdu do Keni nejprve zapsala jako autorka botanických kreseb, které nejenže splňovaly náročná technická kriteria, ale byly také svébytným uměleckým dílem. Joy pochopila sílu tropického světla a dokázala uplatnit jeho odraz v sytosti barev. Kresby, které se dodnes používají v botanických atlasech, vznikaly v náročných podmínkách - na mrazivých pláních Mount Kenya nebo rozpálených planinách Afriky. Posílena úspěchem se Joy vrhla na další úkol - portréty příslušníků afrických kmenů. Zaplatila za to svým zdravím - pila nečistou vodu, opakovaně se jí vracely ataky malárie. Byla napadena buvolem i domorodcem. Přesto v letech 1944-1952 Joy na zakázku britské koloniální vlády namalovala přes 600 portrétů příslušníků keňských kmenů, které se mezitím staly součástí světového kulturního dědictví. Výstava současně přibližuje také mládí Joy strávené na rodném Opavsku. Mapuje rovněž její úspěchy jako světoznámé spisovatelky, ale také ochránkyně přírody.neděle 11.10. / 10.00 a 16.00 hod.
PLÁTNO A BOLEST - JOY ADAMSONOVÁ
Komentované prohlídky výstavy maleb Plátno a bolest od Joy Adamsonové.středa 21.10. / 19.00 hod. / kostel sv. Václava
PLAVAT V JEZEŘE
Divadelní festival Malá inventura Velká alternativa aneb Život je změna.
Autistické leporelo s příchutí francouzského kabaretu. Wolfi je jiný, alespoň všichni kolem něj to říkají. Trpí poruchou autistického spektra, je to vidět na rukách, jsou křivé. Ruce houslisty. Jeho matka byla odjakživa zpěvačka. Pořád se někam stěhují. Wolfimu to nevadí, má svou krabici, to je jeho domov.
„Co děláme s lidmi, kteří se nám nehodí? Schováme je do krabice.“
Marek David, autor a režisér.
Vydejte se s námi na životní leporelo chlapce, který se touží stát hudbou. Za zvuku francouzského kabaretu a rázných výstřelů SS mužů v zeleném Wolfi přichází na to, v čem skutečně tkví jeho jinakost. Kdo je opravdu divný? On, anebo lidé kolem? Wolfi nevnímá kontexty doby, neumí se dívat lidem do očí, nerozumí jim, ale dokáže vnímat hudbu. „Je to jako když v létě skočím šipku do jezera. Neumím plavat, ale je to jako kdybych uměl. Voda je obal. Hudba je obal. Pod vodou je hudba. Já jsem nástroj, propůjčuji ruce.“ Tak to je první divadelní představení...

čtvrtek 22.10. / 10.00 hod. / Loutkové divadlo Opava
HRNEČKU, VAŘ! ANEB DVĚ POHÁDKY O HRNEČKU
Divadelní festival Malá inventura Velká alternativa aneb Život je změna.
Divadlo pro děti.
Divadlo loutek Ostrava, režie: Václav Klemens.
Byly jednou dva hrnečky. Jeden vařil lahodnou kaši, a ten druhý? Inu, ten byl také kouzelný, i když jinak. Líný Honza totiž díky němu přestal být líný. V loutkové inscenaci se potkávají dvě jednoduché pohádky, Hrnečku, vař! a O kouzelném hrnku. V té první, všeobecně známé, dostane hrneček od kouzelné žebračky Barunka - mladé pěkné děvče, které žije v chaloupce na kopci se svou krapet zapomnětlivou babičkou. A na druhém kopci žije mladý krejčík František, který Barunku miluje. Kromě něho si však na ni pomýšlí také pan mlynář, mrzout a hrubián. Aby dostala Barunka toho správného muže, bude muset hrneček navařit veliký kopec kaše! Druhá pohádka je o líném Honzovi, řece bez vody, žábách a čápovi, a také o hrnčířství - děti totiž už možná ani nevědí, jak se takový hrnek vyrábí. Ve Dvou pohádkách o hrnečku se to dozvědí.

čtvrtek 22.10. / 19.00 hod. / kostel sv. Václava
PRODANÁ NEVĚSTA
Divadelní festival Malá inventura Velká alternativa aneb Život je změna.
Komická zpěvohra.
Prodaná nevěsta si od své premiéry vydobyla zasloužený obdiv obecenstva, je dodnes stálicí českých a moravských operních divadel a trvalou součástí zlatého fondu světové opery. Její finální podobě, v níž je již po desetiletí uznávána, však předcházel poměrně zajímavý vývoj. Smetanova Prodaná nevěsta byla totiž původně napsána jako zpěvohra /singspiel/, kde řada dnes velmi známých a populárních čísel a výstupů byla proložena mluvenou prózu, která až později byla přepracována na zpívané recitativy. Z této rané podoby bude vycházet i těšínská inscenace, která tak naváže na slavné postupy barokního lidového operního divadla, kde na jevišti nebude chybět originální lidový orchestr, sborový zpěv, lidové tance i loutkové divadlo.
Společný projekt České scény a Loutkové scény Bajka.
Těšínské divadlo, režie: Petr Kracik.

pátek 23.10. / 19.00 hod. / kostel sv. Václava
KDYŽ SE ZHASNE
Divadelní festival Malá inventura Velká alternativa aneb Život je změna.
Mrazivá komedie.
Trevor a Nina jsou manželský pár z vyšší newyorské společnosti. On je prominentní gynekolog, ona majitelka a šéfkuchařka vyhlášené italské restaurace. Jejich manželství však nelze pokládat za ideální. Může za to předmanželská smlouva, drsnější než pravidla amerického fotbalu: ten z manželů, který podá návrh na rozvod, přijde o veškerý majetek, který tak automaticky připadne tomu druhému. Jsou Vánoce a Trevor s Ninou pořádají svůj tradiční večírek. Jedinými pozvanými hosty jsou poněkud výstřední manželé Imelda a Artur. Na první pohled by se mohlo zdát, že půjde o dost nudnou párty, jenže to by ona předmanželská smlouva nesměla obsahovat maličký dodatek: ten z manželů, který prokáže tomu druhému nevěru, může požádat o rozvod a získá všechen majetek. Vánoční večírek se tak promění v rozvodové bitevní pole.
ŠAMU, režie: Václav Benda.

1.1. - 31.12.
MIROSLAV BROOŠ - DAROVANIE… ZEME III
Před Domem umění v Opavě na zatravněném prostranství pod dohledem Utíkající dívky trvá a neustále se proměňuje specifická instalace akademického výtvarníka prof. Miroslava Brooše. Jde o třetí fázi výstavy „Darování… Země“, jež probíhala v Domě umění v rámci festivalu Bezručova Opava. V tomto unikátním projektu dochází k splynutí darované země z různých koutů Slovenska, České republiky a dalších míst s tou opavskou…


1.1. - 31.12. / kostel sv. Václava
OBRAZ OSLAVENÍ SV. VÁCLAVA
Obraz Oslavení sv. Václava je přístupný celoročně v kostele sv. Václava, pouze v případě příprav svateb a dalších akcí může být kostel pro veřejnost uzavřen.
Autorem obrazu, představující scénu po zavraždění knížete Václava, je vídeňský malíř Anton Petter, který jej dokončil v roce 1844 původně pro hlavní oltář katedrály sv. Václava v Olomouci. Práce na obraze provázely spory o konkrétní podobě se zadavatelem, tehdejším olomouckým arcibiskupem Maxmilianem Josephem Sommerau-Beeckhem. Právě kvůli nespokojenosti arcibiskupa a kritice ze strany tisku nebyl obraz na hlavní oltář nikdy nainstalován. Byl uložen na půdě Kroměřížského zámku, několikrát přesunut, až se na něj postupně zapomnělo. Znovuobjeven byl v roce 2011, kdy také začaly restaurátorské práce. V roce 2012 byl nejdříve vystaven v ostravské multifunkční hale Gong a v roce 2014 umístěn v presbytáři kostela sv. Václava v Opavě. Vedle zajímavých historických reálií obraz upoutá diváka svým výrazným koloritem a kompozicí založenou na protikladech. Díky své velikosti (rozměry malby 825 x 490 cm) jde o největší obraz sv. Václava, jaký byl kdy vytvořen.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky