Pekařská 12, 746 01, Opava, tel.: +420 553 668 734, +420 734 862 481
otevřeno: út - pá 13.00 - 18.00, so - ne 10.00 - 18.00 hod.
21.2. - 11.5.
PATŘIT SVĚTU
Výstava.
Tvorba je odevzdávání se světu, dávání se všanc. Dílo vyslané do světa, i prostřednictvím galerie, patří už světu umění. A toto „odevzdání se“ může mít tisíce podob, byť svět je jen jeden a pořád jedním zůstane. Rozdílná a různá jsou ale díla. V případě naší výstavy „patří světu“ objekty, šperky, malby a digitální vizualizace.
Čtyři výstavy, každá jiná, a přesto mají něco společného, vztah k našemu dnešnímu světu, a především k člověku, který tento svět obývá. Kovaříkovy kruhy, realizované, ale také tušené, jsou odkazem k nejstaršímu lidskému symbolu. Šperky Ute Deutz očekávají kontakt s lidským tělem. Obrazy Julie Malchrewske ukazují na svět předmětů denní potřeby, kdy je lidská stopa jen předpokládaná. Digitální vizualizace Aliaksandy Laurové nás vedou do nitra světů, které člověk stvořil, ale do kterých se dá vstoupit jen kouzelným zaklínadlem algoritmického kódu.
Vystavující:
Vladimír Kovařík - (1965) je designér, sochař, malíř a pedagog. V letech 1985-1991 studoval na UMPRUM v Praze. Od roku 2006 je vedoucím ateliéru Produktový design FMK na Univerzitě Tomáše Bati Zlín. Profesně se pohybuje na pomezí designu a umění. Je členem Umělecké besedy.
Julia Marchlewska - (2001) studuje malbu na Fakultě malířství Akademie výtvarných umění v Gdaňsku. Ve své tvorbě se snaží podávat tradiční motivy moderním způsobem, oceňuje klasické malířské techniky, zejména detailní studie zátiší. Balancuje na hranici geometrické abstrakce a realismu a vytváří kompozice z objektů prosycených symbolikou marnosti. Vstupuje do dialogu se starými mistry, nebojí se současného výrazu anebo barevných palet. Snaží se přimět diváka k reflexi pomocí systémů kódů a významů obsažených v kompozičních řešeních malby.
Ute Deutz - (1970) je konceptuální umělkyně, která je zapálená pro společensky kritická témata. Její objekty jsou nejen esteticky příjemné, ale nesou i hluboké poselství. Prostřednictvím svých uměleckých děl se Ute snaží upozornit na sociální neduhy a také nespravedlnosti. K vyjádření svých myšlenek používá různé materiály a techniky. Její objekty jsou často provokativní a nutí k zamyšlení.
Aliaksandra Laurova - (1991) Absolvovala matematiku a informatiku na Státní univerzitě v Minsku a Ateliér Digitálního designu na FMK UTB ve Zlíně, přednáší na Vysoké škole podnikání a práva v Ostravě. Účastnila se sympozií Panta Rhei (Zlín/Uherské Hradiště), Art Colony Cered (Maďarsko). Vystavovala v Galerii Hauerova 4 na Slezské univerzitě Opava, spolupracovala s Nezávislou ambasádou běloruské kultury.
30.5. - 31.8.
TĚLO NA TĚLO
Výstava.
Výstava Tělo na tělo představuje autory, jejichž tvorba se dotýká zobrazení lidského těla ve zcela odlišných rovinách, od otevřené exprese až po čistou imaginaci.
Cyklus 15 fotografií pro Henriho Millera Miloslava Stibora v sobě nese syrovou smyslnost a literární podtext. Naopak Milan Borovička ve svých jemných fragmentech a portrétech akcentuje klid, ticho a estetizovanou krásu. Bohumil Kocina zachází s tělem téměř abstraktně - redukuje jej na linii, světlo a tvar.
U Michala Kalhouse se tělesnost jen lehce vynořuje, zůstává naznačena, nedořečená. Na druhém konci spektra Michal Macků používá tělo jako nástroj poznání, jeho díla odhalují především psychické vrstvy bytí.
Kolektiv Ateliéru tělového designu Fakulty výtvarných umění VUT v Brně přemýšlí nad zásadními otázkami fotografické práce s aktem: Kdo je dnes tím krásným objektem? Koho budeme obdivovat, aniž by z toho měl nějaký prospěch? Na koho vrhneme své erotické anebo estetické představy? Kdo by mohl tohle všechno vydržet?
Instalace Hra na pravdu představuje výsledek studiového fotografického experimentu, podloženého úvahami o roli fotografického aktu od 70. let minulého století do současnosti.
Výstava tak klade „Tělo na tělo“. Jednotlivé přístupy se střetávají, překrývají, komunikují.
Kurátoři: Štěpánka Bieleszová, Jakub Kožiál a Lenka Bergerová.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 29.5. v 17.00 hodin.
26.4. - 15.6. / arkády Dvořákovy sady
ČERVENÝ KŘÍŽ V OPAVĚ - HISTORIE A SOUČASNOST
Výstava.
Věděli jste, že organizace Červeného kříže působí v českých zemích už téměř 160 let? Byť prvotním impulsem jejího vzniku bylo zlepšení zdravotní péče o raněné vojáky během válečných konfliktů, neméně důležitou činnost posléze vyvíjela také v mírových dobách. Postupně se přeměnila na jednu z nejvýznamnějších mezinárodních společností věnující se zdravotní, sociální a humanitární pomoci. S jejími členy či dobrovolníky se můžete setkat při kurzech první pomoci, živelních pohromách, při pomoci péči o seniory a také tělesně postižené občany nebo propagaci dárcovství krve.
V Opavě byl spolek poprvé zaregistrován Zemskou vládou slezskou dne 27. dubna 1871. Panelová výstava v Arkádách přiblíží prostřednictvím fotografií, ilustrací a archivních materiálů jak okolnosti vzniku spolku, tak jeho významné osobnosti, historii i současnou činnost v Opavě.
Autory výstavy jsou Ivana Maloušková (Opavská kulturní organizace) a Daniel Rother (předseda Oblastní výkonné rady Českého červeného kříže Opava).
středa 7.5. / 19.00 hod. / kostel sv. Václava
1. ABONENTNÍ KONCERT JANÁČKOVY FILHARMONIE
Hudební cestu napříč staletími zahájí Fantazie na téma Thomase Tallise z pera Ralpha Vaughana Williamse. Po melancholické Serenádě Benjamina Brittena s Petrem Nekorancem a Kateřinou Javůrkovou vyvrcholí večer Sibeliovou 5. symfonií. Její závěrečná věta, inspirovaná letem labutího hejna, přináší silné emoce a hymnické finále.
Účinkují:
Petr NEKORANEC - tenor
Kateřina JAVŮRKOVÁ - lesní roh
Janáčkova filharmonie Ostrava
Eugene TZIGANE - dirigent
Více informací a vstupenky na www.jfo.cz.
sobota 10.5. / 19.00 hod. / kostel sv. Václava
4 ROCKEŘI S OPERNÍ PĚVKYNÍ
Koncert.
Prožijte souznění rockových hlasů s operním za doprovodu skvělých hudebníků naší populární scény.
Na koncertě zazní písně převedené z jiných hudebních žánrů do našich rockových aranží, jako Vltava, Atlantida, Fantom Opery, Back to Black, Zombie, Sweet Dreams, Who wants to live forever, Tenkrát na Západě a mnoho dalších hitů v rockovém kabátě.
Zpívají: Jiří Zonyga, Milan Devinne, Leona Šenková, Lukáš Písařík a operní pěvkyně Monika Sommerová.
Koncertem podpoříme malého chlapce Tomáška Fialu se spinální muskulární atrofií. Část výtěžku ze vstupného bude osobně předáno během koncertu. Vstupné 590,- Kč. Pořádá Czech Rock Music s. r. o.
čtvrtek 15.5. / 19.00 hod. / kostel sv. Václava
HARMONIA CAELESTIS / TIBURTINA ENSEMBLE
5. abonentní koncert pro milovníky klasické hudby v Opavě.
Seskupení Tiburtina Ensemble s uměleckou vedoucí Barborou Kabátkovou zahraje Hudbu pro nebeský dvůr Hildegardy z Bingenu (1098-1179). Programová náplň koncertu reprezentuje hudební odkaz jedné z největších a nejpozoruhodnějších osobností středověké hudby - Hildegardu z Bingenu, abatyši ženského benediktinského kláštera na Rupertsbergu, mystičku, skladatelku, spisovatelku a léčitelku.
sobota 17.5. / 19.00 hod. / kostel sv. Václava
IGOR OROZOVIČ
Koncert.
Igor Orozovič je český herec a muzikant. Člen činohry Národního divadla nořící se do piana a zpívající. V roce 2021 úspěšně odstartoval sólovou hudební dráhu s autorským repertoárem, který se nezříká poezie s nadhledem, ale přimíchává i temnější tóny, testosteron, elektriku a erotiku. Igorova čtyřčlenná kapela koření jeho šansonově laděné písně prvky rocku, blues a soulu.
Igora Orozoviče znají divadelní diváci třeba díky ikonickému muzikálu Davida Bowieho Lazarus, autorské černé životopisné komedii Bezruký Frantík či Kytici režisérské dvojice SKUTR, ale také díky Cabaretu Calembour, který před lety spoluzaložil. Filmoví a také televizní diváci Orozoviče znají například ze seriálů Polda, Devadesátky či filmů Jedině Tereza, Řekni to psem, Za vším hledej ženu či Přání k narozeninám.
čtvrtek 22.5. / 18.00 hod. / refektář Domu umění
MISTŘI SVĚTOVÉHO MALÍŘSTVÍ - PETER PAUL RUBENS
Přednáška historika umění Martina Pavlíčka.
Peter Paul Rubens - kyborg barokní malby z Antverp, jak zaznamenal již lékař Sperling (1621): „Navštívili jsme také slavného malíře Rubense. Zastihli jsme ho v plné práci, přičemž si navíc ještě dal předčítat z Tacita a diktoval dopis. Začal s námi mluvit sám, přitom pokračoval v práci, nechal si dále předčítat, nepřestal diktovat a odpovídal na naše otázky. … V domě jsme viděli i rozlehlý sál, ve kterém sedělo mnoho mladých lidí pracujících na různých obrazech, které pan Rubens předkreslil křídou a tu a tam umístil barevnou skvrnu. Mladí malíři je celé provedli v barvě, až je nakonec pan Rubens několika tahy štětce dokončil.“
Vstupné 100,- Kč.
1.1. - 31.12.
MICHAL ŠKAPA - STARMAN
Neónová instalace.
There's a starman waiting in the sky
He'd like to come and meet us
But he thinks he'd blow our minds
Tam je Starman a čeká na obloze
rád by nás navštívil
ale myslí si, že nám to odpálí mozek...
Refrén ze slavné písně od Ziggy Stardusta nebo-li Davida Bowie. Jeho texty jsou jednou ze inspirací k vytvoření světelného objektu na střechu opavského Domu umění. Vertikální protáhlá přístavba, která se zvedá z terasy a přiléhá k domu může připomínat právě odpalovací rampu pro rakety cestující ke hvězdám. Hvězdám, které reprezentují naše sny a touhu po poznání něčeho co nás přesahuje, možná nových světů a bytostí. Silueta člověka, kosmonauta, průzkumníka, jenž se vydává na cestu za dobrodružstvím do nových světů. Neónová instalace od Michala Škapy je vymyšlena speciálně na míru daného prostoru a je jedním z typických výrazových prostředků autora. Sestává ze několika barevných neónových trubic, které tvoří uzavřený okruh a svití svým charakterictickým barevným světlem a tvoří tak magickou světelnou kresbu na ploše stavby. Objekt bude umístěn na exteriéru Domu umění trvale.
1.1. - 31.12.
MIROSLAV BROOŠ - DAROVANIE… ZEME III
Před Domem umění v Opavě na zatravněném prostranství pod dohledem Utíkající dívky trvá a neustále se proměňuje specifická instalace akademického výtvarníka prof. Miroslava Brooše. Jde o třetí fázi výstavy „Darování… Země“, jež probíhala v Domě umění v rámci festivalu Bezručova Opava. V tomto unikátním projektu dochází k splynutí darované země z různých koutů Slovenska, České republiky a dalších míst s tou opavskou…
1.1. - 31.12. / kostel sv. Václava
OBRAZ OSLAVENÍ SV. VÁCLAVA
Obraz Oslavení sv. Václava je přístupný celoročně v kostele sv. Václava, pouze v případě příprav svateb a dalších akcí může být kostel pro veřejnost uzavřen.
Autorem obrazu, představující scénu po zavraždění knížete Václava, je vídeňský malíř Anton Petter, který jej dokončil v roce 1844 původně pro hlavní oltář katedrály sv. Václava v Olomouci. Práce na obraze provázely spory o konkrétní podobě se zadavatelem, tehdejším olomouckým arcibiskupem Maxmilianem Josephem Sommerau-Beeckhem. Právě kvůli nespokojenosti arcibiskupa a kritice ze strany tisku nebyl obraz na hlavní oltář nikdy nainstalován. Byl uložen na půdě Kroměřížského zámku, několikrát přesunut, až se na něj postupně zapomnělo. Znovuobjeven byl v roce 2011, kdy také začaly restaurátorské práce. V roce 2012 byl nejdříve vystaven v ostravské multifunkční hale Gong a v roce 2014 umístěn v presbytáři kostela sv. Václava v Opavě. Vedle zajímavých historických reálií obraz upoutá diváka svým výrazným koloritem a kompozicí založenou na protikladech. Díky své velikosti (rozměry malby 825 x 490 cm) jde o největší obraz sv. Václava, jaký byl kdy vytvořen.