HISTORICKÁ VÝSTAVNÍ BUDOVA OPAVA - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

MUZEA, ZÁMKY, HRADY > SLEZSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM
HISTORICKÁ VÝSTAVNÍ BUDOVA OPAVA
Komenského 10, 746 01, Opava, tel.: +420 553 714 809
e-mail: hvb@szm.cz

otevřeno: út - ne 9.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00 hod.


Historická výstavní budova je jedním ze šesti expozičních areálů Slezského zemského muzea. Jedná se o volně stojící neorenesanční objekt, vybudovaný pro účely Muzea císaře Františka Josefa pro umění a řemesla, založeného v Opavě v roce 1882 z podnětu Obchodní a živnostenské komory, která také stavbu financovala, a to na pozemku věnovaném knížetem Lichtenštejnem.    
Zrekonstruovaná budova s novou expozicí Slezsko byla veřejnosti zpřístupněna v květnu roku 2012.     „Expozice Slezsko“     je zaměřena na přírodní a kulturněhistorické fenomény v současnosti nejmenší historické země České republiky - Slezska. Zahrnuje všechna tři podlaží Historické výstavní budovy. Vůbec poprvé v historii jsou zpřístupněny také sklepní prostory. První oddíl expozice nese název „Příroda Slezska“, část druhá se jmenuje „Encyklopedie Slezska“ a závěrečný oddíl je nazvaný „Historie Slezska“.

Expozice:
PŘÍRODA
ENCYKLOPEDIE SLEZSKA


Výstava:

1.1. - 31.12.
SLONI V CHOVU ZOO OSTRAVA
Dermoplastické preparáty slona indického Calvina a jeho potomka samičky Sumitry nově doplnila panelová výstava věnující se chovu slonů v ZOO Ostrava, ze které Slezské zemské muzeum získalo tyto jedinečné exponáty. Sloni jsou v ZOO Ostrava chováni od 50. let 20. století, přičemž cílem výstavy je přiblížit jednotlivé slony, kteří zde žili a žijí, včetně odchovaných mláďat. V rámci výstavy je možné zhlédnout také další jedinečné exponáty, např. pašovanou slonovinu zabavenou Celní správou ČR.

1.1. - 31.12. / Müllerův dům
OD HRADNÍ KUCHYNĚ PO MUZEJNÍ OBJEKT - HISTORIE MÜLLEROVA DOMU
Fotografická instalace přiblíží osudy Müllerova domu, jediného pozůstatku opavského zámeckého areálu spjatého s rodem Liechtensteinů. Vysvětlí, jak získal dům svůj dnešní název, kdo byli jeho obyvatelé a jaké měli osudy. Zároveň zjistíte, kdy a jakým způsobem se budova začala využívat k muzejním účelům. Prezentována bude také nejstarší historie stavby, která sloužila již ve středověku jako kuchyně přemyslovského hradu. Později byl objekt přestavován v závislosti na své funkci až do dnešní podoby.

1.8.2024 - 1.6.2025 / sady U Muzea
MASARYK V OPAVĚ
Exteriérová výstava instalovaná v sadech U Muzea přibližuje první a jedinou oficiální návštěvu Tomáše Garrigue Masaryka v Opavě ve funkci československého prezidenta. Autorem výstavy je historik Mgr. Michal Valeček a grafiku připravila Mgr. Jana Polášková.



16.3. - 31.8.
DVACET TISÍC MIL POD MOŘEM
Výstava na motivy románu J. Verna.
Jeden z nejznámějších románů francouzského spisovatele Julesa Verna se stal ústředním motivem nové výstavy v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Vydejte se společně s námi prozkoumat podmořský svět plný nástrah a tajuplných živočichů.
První letošní výstava Slezského zemského muzea bude věnována nejen dospělým, ale především našim malým a odvážným návštěvníkům, kteří se s námi vydají na dobrodružnou cestu podmořským světem. „V doprovodu statečného kapitána Nema či jeho legendární ponorky Nautilus nahlédneme do fascinujícího prostředí mořských hlubin. Spolu s profesorem Aronnaxem a jeho přáteli urazíme dvacet tisíc mil pod mořem, abychom naši cestu zakončili až na Tajuplném ostrově.“ dodává autor a garant výstavy Mgr. Martin Gajdošík, Ph.D.
K vidění budou exponáty neobvyklých druhů živočichů ze všech koutů světa. Konkrétně se jedná například o velekraba japonského, kalmara peruánského, homolici vznešenou, zévu velkou, houbu pohárovou, ale také hmyz a obratlovce Nové Guiney, či jiné unikáty. Mnohé z nich budou k vidění v Opavě vůbec poprvé. K dalším zajímavostem můžeme zařadit rovněž mikroskop z 19. století, potápěčský skafandr a dýchací přístroj z počátku 20. století či unikátní kolekci historických přístrojů, zbraní a také předmětů denní potřeby z druhé poloviny 19. století, spojených především s obdobím Americké občanské války, včetně modelů dobových válečných lodí. Pozoruhodné jsou též předměty hmotné kultury z Nové Guiney a Nové Británie.
K výstavě bude připraven doprovodný edukační program jak pro žáky základních škol, tak i pro širokou veřejnost. Zájemci budou mít možnost vyrobit si například papírový model krakatice, zahrát si „hledačku“ nebo si vymalovat tematické omalovánky pro děti.
Na výstavu byly zapůjčeny sbírkové předměty z Národního muzea a Národního technického muzea, jakož také předměty z majetku České asociace Americké občanské války.



13.3. - 1.6.
2 FOR YOU
Srdečně Vás zveme na unikátní výstavu plakátů Stefana Lechwara a Tomasze Kipky, dvou umělců spojených s Ústavem výtvarných umění Slezské univerzity v Cieszyně. Jejich díla kombinují akademickou přísnost s kreativním vyjádřením tím, že zkoumají sociální a také kulturní dimenze plakátového umění.
Výstava „2 for You“ představuje širokou škálu plakátů obou umělců, včetně slavných projektů pro „Jazz in the Ruins“ a projekt „Ekoplakat“. Díla Lechwara a Kipky se vyznačují inovativním využitím barev, typografie a obrazů, které odrážejí bohatou tradici polské či české plakátové školy. Jejich díla často obsahují osobní výklady a komentáře k aktuálním společenským problémům.
Výstava je pohledem na roli plakátu jako média kulturního vyjádření a společenského komentáře. V kontextu bohaté historie plakátového umění v Polsku a České republice tvoří Lechwarova a Kipkova díla most mezi tradicí a modernou, odrážející komplexní společensko-politické dědictví obou zemí.
Zveme vás, abyste zjistili, jak Stefan Lechwar a Tomasz Kipka prostřednictvím svých plakátů vedou dialog s divákem, dotýkají se témat od jazzové hudby až po sociální témata, včetně ekologie, a vytvářejí díla, která jsou esteticky zajímavá a intelektuálně stimulující. Výstava v nejstarším muzeu v České republice - prestižním Slezském zemském muzeu - je jedinečnou příležitostí prozkoumat umění plakátu v krásném prostředí historické Opavy.



15.5. - 26.8.
ALBRECHT DÜRER A TVŮRCI NĚMECKÉ RENESANCE
Výstava představí veřejnosti unikátní soubor renesančních grafických listů ze sbírky SZM. Budou vystavena díla předních tvůrců renesance - Albrechta Dürera, Martina Schongauera, grafiky tzv. malých mistrů, mezi které řadíme Albrechta Altdorfera, bratry Behamovy, Jacoba Bicka či Heinricha Aldegrevera. Prezentovány budou i grafické listy sloužící jako dřevořezové knižní ilustrace, např. od Hanse Leonarda Schäuffeleina, Lucase Cranacha staršího, Hanse Holbeina mladšího či Hanse Springinkleeho. Díla nebyla ve posledních letech veřejnosti prezentována, ačkoli kvalitou dosahují velkého významu.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 15.5. od 17.00 hodin v Historické výstavní budově. Výstava potrvá do 26. 8. 2025, kdy na ni naváže instalace „Umělci na dvoře Rudolfa II – grafická díla“ (Grafické kabinety II.).



16.5.2025 - 1.2.2026
ZA CÍSAŘE PÁNA - PRVNÍ PĚŠÍ PLUK A OPAVA
Čestnými majiteli prvního pluku pěšího vojska, založeného již v roce 1715 trevírským kurfiřtem a biskupem z Osnabrücku Karlem Ignácem vévodou Lotrinským, byli římsko-němečtí a posléze rakouští císařové. Od počátku 70. let 19. století se symbolickým vlastníkem stal císař František Josef I. Tehdy již po dvě desetiletí jednotky pluku, dle svého označení zkráceně zvaného německy Kaiser nebo Einser, sídlily v Opavě, tehdejším hlavním zemském městě jedné z provincií habsburské monarchie ležícím na samé hranici s Pruskem. Dislokace prestižního a relativně početného vojenského útvaru ovlivňovala každodenní život města a měla nezanedbatelný vliv nejen skladbu obyvatelstva, ale také na zdejší kulturní život. Početný důstojnický sbor, jehož příslušníci byli zpravidla též šlechtici, představoval elitní vrstvu tehdejší společnosti s nadprůměrnými příjmy a též nákladným životním stylem. Oblíbenou kratochvílí Opavanů byly také pravidelné promenádní koncerty plukovní kapely. Byť se Opava navzdory své příhraniční poloze nestala pevnostním městem, městské prostředí dotvářela četná cvičiště a další vojenské stavby, mezi nimi hlavně početná kasárna. Úzké sepětí s dějinami Opavy připomíná dodnes dochovaný pomník pluku, který byl v místním proboštském kostele Nanebevzetí Panny Marie odhalen ještě před vypuknutím první světové války. Celosvětový konflikt se města dotkl sice jen nepřímo, ale o to výrazněji. Řada veřejných budov se proměnila na vojenské lazarety, muži museli narukovat do vojenské služby. Takto rozdělené rodiny často ohrožovala hmotná nouze, o jejíž zmírnění usilovaly různé charitativně zaměřené sbírky. Dlouhou historii vojenské jednotky připomněla v roce závěru první světové války rozsáhlá, z části prodejní výstava. Tradice pluku byla živá i po rozpadu rakousko-uherské monarchie, a to jak prostřednictvím sbírek muzejního charakteru, tak činností různých spolků a jednotlivců.
Na výstavě budou prezentovány dobové uniformy, výzbroj a výstroj, historické fotografie či památky spojené s osobnostmi svázanými s dějinami této vojenské jednotky a Opavy (Franz Conrad von Hötzendorf či Eduard von Böhm-Ermolli). Pozornosti by neměly ujít ani artefakty spjaté s vojenskou zdravotní péčí či sbírkou někdejšího opavského plukovního muzea.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 15.5. od 17.00 hodin v Historické výstavní budově.



15.5. - 31.6.
TANGO
Přijměte pozvání na výstavu umělecké tvorby (animace a grafika) Ewy Jaworské. Výstava je realizována díky dlouhodobé spolupráci se Slezskou univerzitou v Katovicích.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 15.5. od 17.00 hodin v Historické výstavní budově.




neděle 4.5. / 14.00 - 15.00 hod.
WORKSHOP K VÝSTAVĚ DVACET TISÍC MIL POD MOŘEM
Účastníci workshopu si poslechnou literární ukázky z knihy J. Verna Dvacet tisíc mil pod mořem a Tajuplný ostrov. Na základě poslechu si vytvoří svůj vlastní mořský svět. Workshop podporuje společně strávený čas rodičů s dětmi, vzájemnou spolupráci rodičů s dětmi, komunikační dovednosti a rozvoj kreativity. Cílová skupina: rodiče s dětmi (děti od 8 do 12 let).
Nutná rezervace: Mgr. et Mgr. Eva Schwanová (e-mail schwanova@szm.cz, mobil 778 527 815).
Cena: 50,- Kč na účastníka programu.



neděle 4.5. / 17.00 hod.
VÝROČNÍ KONCERT KOMORNÍHO PĚVECKÉHO SBORU SLEZSKÉ UNIVERZITY V OPAVĚ
Přijměte pozvání na výroční koncert k poctě zakladatele Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity v Opavě PhDr. Artura Sommera (1. 5. 1931 - 16. 1. 2024). Tímto koncertem si také připomeneme 35 let sboru na kulturní scéně Slezska. Koncert se uskuteční v neděli 4. května 2025 od 17 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea (Komenského 10, Opava).
Koncert proběhne pod vedením sbormistryně Mgr. et Mgr. Vladimíry Jaškové za doprovodu Jany Warišové (klavír), Lenky Honkové (housle) a Jana Zlámala (violoncello).
Vstupné dobrovolné.



středa 7.5. / 16.30 hod.
PŘÍBĚH ERASMU NA SLEZSKÉM GYMNÁZIU
Opavské Slezské gymnázium jako akreditovaná škola v programu Erasmus+ realizuje projekty mezinárodní spolupráce. V rámci cyklu Středeční přednášky se Slezským gymnáziem proběhne 7. května v 16.30 hodin setkání s žáky, kteří tvoří mezinárodní týmy, a díky nim se dozvíte více o tomto programu, samotných mobilitách v zahraničí či práci žáků gymnázia v různých projektech.
Vstup zdarma.



neděle 11.5. / 14.00 - 15.00 hod.
WORKSHOP K VÝSTAVĚ DVACET TISÍC MIL POD MOŘEM
Účastníci workshopu si poslechnou literární ukázky z knihy J. Verna Dvacet tisíc mil pod mořem a Tajuplný ostrov. Na základě poslechu si vytvoří svůj vlastní mořský svět. Workshop podporuje společně strávený čas rodičů s dětmi, vzájemnou spolupráci rodičů s dětmi, komunikační dovednosti a rozvoj kreativity. Cílová skupina: rodiče s dětmi (děti od 8 do 12 let).
Nutná rezervace: Mgr. et Mgr. Eva Schwanová (e-mail schwanova@szm.cz, mobil 778 527 815).
Cena: 50,- Kč na účastníka programu.



čtvrtek 29.5. / 17.00 hod.
ZPOD KARPAT PŘES DUKLU NA BRUNTÁLSKO. SVOBODOVI VOJÁCI ZE ŠIROKÉ NIVY
Na porážce nacismu se značnou měrou podílely rovněž tisíce rusínských mužů, kteří po začlenění Podkarpatské Rusi k Maďarsku uprchli do SSSR a vstoupili do armádního sboru Ludvíka Svobody. Mnozí z nich pak na území osvobozeného Československa už zůstali. Přednáška představí veterány z obce Široká Niva u Bruntálu, zejména pak Andreje Šuhaje a Michala Ivaninu. Součástí bude prodej knihy Brateček z Bretnova i promítání dokumentu Čs. televize Nalezený domov (1984), v němž někteří z těchto karpatoruských bojovníků vystupují a vzpomínají.
Přednášející: Mgr. Matěj Matela, Vlastivědné muzeum Jesenicka.
Vstup zdarma.






120x600-ehotel.jpg
 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky