Komenského 10, 746 01, Opava, tel.: +420 553 714 809
otevřeno: út - ne 9.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00 hod.
Historická výstavní budova je jedním ze šesti expozičních areálů Slezského zemského muzea. Jedná se o volně stojící neorenesanční objekt, vybudovaný pro účely Muzea císaře Františka Josefa pro umění a řemesla, založeného v Opavě v roce 1882 z podnětu Obchodní a živnostenské komory, která také stavbu financovala, a to na pozemku věnovaném knížetem Lichtenštejnem.
Zrekonstruovaná budova s novou expozicí Slezsko byla veřejnosti zpřístupněna v květnu roku 2012. „Expozice Slezsko“ je zaměřena na přírodní a kulturněhistorické fenomény v současnosti nejmenší historické země České republiky - Slezska. Zahrnuje všechna tři podlaží Historické výstavní budovy. Vůbec poprvé v historii jsou zpřístupněny také sklepní prostory. První oddíl expozice nese název „Příroda Slezska“, část druhá se jmenuje „Encyklopedie Slezska“ a závěrečný oddíl je nazvaný „Historie Slezska“.
Expozice:
PŘÍRODA
ENCYKLOPEDIE SLEZSKA
Výstava:
1.1. - 31.12.
SLONI V CHOVU ZOO OSTRAVA
Dermoplastické preparáty slona indického Calvina a jeho potomka samičky Sumitry nově doplnila panelová výstava věnující se chovu slonů v ZOO Ostrava, ze které Slezské zemské muzeum získalo tyto jedinečné exponáty. Sloni jsou v ZOO Ostrava chováni od 50. let 20. století, přičemž cílem výstavy je přiblížit jednotlivé slony, kteří zde žili a žijí, včetně odchovaných mláďat. V rámci výstavy je možné zhlédnout také další jedinečné exponáty, např. pašovanou slonovinu zabavenou Celní správou ČR.
1.1. - 31.12. / Müllerův dům
OD HRADNÍ KUCHYNĚ PO MUZEJNÍ OBJEKT - HISTORIE MÜLLEROVA DOMU
Fotografická instalace přiblíží osudy Müllerova domu, jediného pozůstatku opavského zámeckého areálu spjatého s rodem Liechtensteinů. Vysvětlí, jak získal dům svůj dnešní název, kdo byli jeho obyvatelé a jaké měli osudy. Zároveň zjistíte, kdy a jakým způsobem se budova začala využívat k muzejním účelům. Prezentována bude také nejstarší historie stavby, která sloužila již ve středověku jako kuchyně přemyslovského hradu. Později byl objekt přestavován v závislosti na své funkci až do dnešní podoby.
16.3. - 31.8.
DVACET TISÍC MIL POD MOŘEM
Výstava na motivy románu J. Verna.
Jeden z nejznámějších románů francouzského spisovatele Julesa Verna se stal ústředním motivem nové výstavy v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Vydejte se společně s námi prozkoumat podmořský svět plný nástrah a tajuplných živočichů.
První letošní výstava Slezského zemského muzea bude věnována nejen dospělým, ale především našim malým a odvážným návštěvníkům, kteří se s námi vydají na dobrodružnou cestu podmořským světem. „V doprovodu statečného kapitána Nema či jeho legendární ponorky Nautilus nahlédneme do fascinujícího prostředí mořských hlubin. Spolu s profesorem Aronnaxem a jeho přáteli urazíme dvacet tisíc mil pod mořem, abychom naši cestu zakončili až na Tajuplném ostrově.“ dodává autor a garant výstavy Mgr. Martin Gajdošík, Ph.D.
K vidění budou exponáty neobvyklých druhů živočichů ze všech koutů světa. Konkrétně se jedná například o velekraba japonského, kalmara peruánského, homolici vznešenou, zévu velkou, houbu pohárovou, ale také hmyz a obratlovce Nové Guiney, či jiné unikáty. Mnohé z nich budou k vidění v Opavě vůbec poprvé. K dalším zajímavostem můžeme zařadit rovněž mikroskop z 19. století, potápěčský skafandr a dýchací přístroj z počátku 20. století či unikátní kolekci historických přístrojů, zbraní a také předmětů denní potřeby z druhé poloviny 19. století, spojených především s obdobím Americké občanské války, včetně modelů dobových válečných lodí. Pozoruhodné jsou též předměty hmotné kultury z Nové Guiney a Nové Británie.
K výstavě bude připraven doprovodný edukační program jak pro žáky základních škol, tak i pro širokou veřejnost. Zájemci budou mít možnost vyrobit si například papírový model krakatice, zahrát si „hledačku“ nebo si vymalovat tematické omalovánky pro děti.
Na výstavu byly zapůjčeny sbírkové předměty z Národního muzea a Národního technického muzea, jakož také předměty z majetku České asociace Americké občanské války.
15.5. - 26.8.
ALBRECHT DÜRER A TVŮRCI NĚMECKÉ RENESANCE
Výstava představí veřejnosti unikátní soubor renesančních grafických listů ze sbírky SZM. Budou vystavena díla předních tvůrců renesance - Albrechta Dürera, Martina Schongauera, grafiky tzv. malých mistrů, mezi které řadíme Albrechta Altdorfera, bratry Behamovy, Jacoba Bicka či Heinricha Aldegrevera. Prezentovány budou i grafické listy sloužící jako dřevořezové knižní ilustrace, např. od Hanse Leonarda Schäuffeleina, Lucase Cranacha staršího, Hanse Holbeina mladšího či Hanse Springinkleeho. Díla nebyla ve posledních letech veřejnosti prezentována, ačkoli kvalitou dosahují velkého významu.
Výstava potrvá do 26. 8. 2025, kdy na ni naváže instalace „Umělci na dvoře Rudolfa II – grafická díla“ (Grafické kabinety II.).
16.5.2025 - 1.2.2026
ZA CÍSAŘE PÁNA - PRVNÍ PĚŠÍ PLUK A OPAVA
Čestnými majiteli prvního pluku pěšího vojska, založeného již v roce 1715 trevírským kurfiřtem a biskupem z Osnabrücku Karlem Ignácem vévodou Lotrinským, byli římsko-němečtí a posléze rakouští císařové. Od počátku 70. let 19. století se symbolickým vlastníkem stal císař František Josef I. Tehdy již po dvě desetiletí jednotky pluku, dle svého označení zkráceně zvaného německy Kaiser nebo Einser, sídlily v Opavě, tehdejším hlavním zemském městě jedné z provincií habsburské monarchie ležícím na samé hranici s Pruskem. Dislokace prestižního a relativně početného vojenského útvaru ovlivňovala každodenní život města a měla nezanedbatelný vliv nejen skladbu obyvatelstva, ale také na zdejší kulturní život. Početný důstojnický sbor, jehož příslušníci byli zpravidla též šlechtici, představoval elitní vrstvu tehdejší společnosti s nadprůměrnými příjmy a též nákladným životním stylem. Oblíbenou kratochvílí Opavanů byly také pravidelné promenádní koncerty plukovní kapely. Byť se Opava navzdory své příhraniční poloze nestala pevnostním městem, městské prostředí dotvářela četná cvičiště a další vojenské stavby, mezi nimi hlavně početná kasárna. Úzké sepětí s dějinami Opavy připomíná dodnes dochovaný pomník pluku, který byl v místním proboštském kostele Nanebevzetí Panny Marie odhalen ještě před vypuknutím první světové války. Celosvětový konflikt se města dotkl sice jen nepřímo, ale o to výrazněji. Řada veřejných budov se proměnila na vojenské lazarety, muži museli narukovat do vojenské služby. Takto rozdělené rodiny často ohrožovala hmotná nouze, o jejíž zmírnění usilovaly různé charitativně zaměřené sbírky. Dlouhou historii vojenské jednotky připomněla v roce závěru první světové války rozsáhlá, z části prodejní výstava. Tradice pluku byla živá i po rozpadu rakousko-uherské monarchie, a to jak prostřednictvím sbírek muzejního charakteru, tak činností různých spolků a jednotlivců.
Na výstavě budou prezentovány dobové uniformy, výzbroj a výstroj, historické fotografie či památky spojené s osobnostmi svázanými s dějinami této vojenské jednotky a Opavy (Franz Conrad von Hötzendorf či Eduard von Böhm-Ermolli). Pozornosti by neměly ujít ani artefakty spjaté s vojenskou zdravotní péčí či sbírkou někdejšího opavského plukovního muzea.
2.5. - 31.8.
ZTRACENÉ MLÁDÍ V ARMÁDNÍ EVIDENCI
Panelová výstava Ztracené mládí v armádní evidenci (Povinná vojenská služba v českých zemích (1868-2004) v pramenech úřední povahy) připravená Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR. Výstava je přístupná v expozičním areálu Historické výstavní budovy od 2. 5. do 31. 8. 2025.
19.6. - 31.8.
OPAVSKÉ METEORITY
Ve sbírce Slezského zemského muzea se nachází světový unikát ˗ devět kusů železných meteoritů, které byly nalezeny v roce 1925 v tzv. Lundwallově cihelně v Opavě-Kylešovicích. Na těchto sbírkových předmětech jsou pozoruhodné především nálezové okolnosti - meteoritická železa ležela v kulturní vrstvě sídliště paleolitických lovců kultury epigravettienu, přičemž stáří lokality s pazourkovými nástroji je datováno přibližně do doby před 18 000 lety.
Význam těchto exponátů podtrhuje fakt, že při příležitosti 200. výročí českého muzejnictví byly opavské meteority vystaveny společně s Věstonickou Venuší a hlavou Kelta ze Mšeckých Žehrovic.
Opavské meteority jsou vystavovány ojediněle při významných příležitostech, návštěvníci je tak budou moci spatřit při výročí sta let od jejich objevení.
17.6. - 31.8.
ECHO
Představení vizuální tvorby výtvarníka Aleše Fulína působícího v oblasti hudebního grafického designu. Výstava návštěvníkům zprostředkuje originální malby, ilustrace anebo grafiky, které se objevily na přebalech ikonických desek, plakátech, v bookletech, merchi či vizuálech scén a festivalů.
Aleš Fulín je autorem nové vizuální identity festivalu Slunovrat v jehož průběhu si také můžete výstavu prohlédnout.
středa 27.8. / 17.00 - 22.00 hod. / Müllerův dům
MEZINÁRODNÍ NOC PRO NETOPÝRY
Pojďte s námi nahlédnout do života netopýrů, zajímavých tvorů, se kterými je spojena celá řada mýtů, pověr a pověstí. Letošní 28. ročník představí opět návštěvníkům mnoho zajímavostí o životě a chování netopýrů. Díky přednáškám, audio i video ukázkám zjistíte, jak tito zajímaví savci žijí, co je nejvíce ohrožuje, jak je lze chránit a proč jsou v přírodě užiteční. Připravena bude také prohlídka preparátů ze sbírek Slezského zemského muzea, techniky užívané při výzkumu netopýrů a další zajímavosti. Chybět nebudou ani hry, tvoření a aktivity pro děti s netopýří tematikou. Večerem vás bude provázet Mgr. Martin Gajdošík, Ph.D., kurátor zoologického pracoviště Slezského zemského muzea a člen České společnosti pro ochranu netopýrů.
Akce se uskuteční ve středu 27. srpna 2025 od 17.00 do 22.00 hodin v Müllerově domě. Přístup do budovy bude přes park Müllerova domu z ulice Komenského. Vstup na akci je zdarma. Akce se koná v rámci projektu ČESON „Výpravy do světa netopýrů aneb poznejte své ohrožené sousedy“. Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
neděle 5.10. / 9.00 hod.
DNY ARCHITEKTURY V HISTORICKÉ VÝSTAVNÍ BUDOVĚ
Historická výstavní budova patří mezi ikonické opavské stavby a letos se k ní váží hned tři kulatá jubilea. Budova byla zpřístupněna veřejnosti v roce 1895, v roce 1945 byla při osvobozovacích bojích nejprve bombardována a následně vypálena a v roce 1955 opět otevřena po náročné rekonstrukci. Při komentované prohlídce se zaměříme na dochované historické prvky z 19. století a na jednotlivé rekonstrukční zásahy provedené ve druhé polovině 20. století a také při poslední rekonstrukci, které proběhla v letech 2010 až 2012. Nahlédneme také do běžně veřejnosti nepřístupných prostor. Druhá část prohlídky bude věnována tzv. Müllerovu domu, který je posledním pozůstatkem opavského hradního a později zámeckého areálu zdemolovaného na konci 19. století. Zde u tohoto objektu se zaměříme zejména na dochované středověké a novověké konstrukce.
Akce je pořádána ve spolupráci se Spolkem architektury města (SAM Opava).
Komentovaná prohlídka areálu proběhne 5. 10. 2025 v 9.00 hodin. Sraz účastníků na recepci Historické výstavní budovy, kapacita 30 lidí, délka 1 hodina 30 minut. Na akci je nutná rezervace, která bude probíhat on-line.