HISTORICKÁ VÝSTAVNÍ BUDOVA OPAVA - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

MUZEA, ZÁMKY, HRADY > SLEZSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM
HISTORICKÁ VÝSTAVNÍ BUDOVA OPAVA

Komenského 10, 746 01, Opava, tel.: +420 553 714 809
www.szm.cz
e-mail:
hvb@szm.cz

otevřeno: po - ne 8.00 - 18.00 hod.Historická výstavní budova je jedním ze šesti expozičních areálů Slezského zemského muzea. Jedná se o volně stojící neorenesanční objekt, vybudovaný pro účely Muzea císaře Františka Josefa pro umění a řemesla, založeného v Opavě v roce 1882 z podnětu Obchodní a živnostenské komory, která také stavbu financovala, a to na pozemku věnovaném knížetem Lichtenštejnem.    
Zrekonstruovaná budova s novou expozicí Slezsko byla veřejnosti zpřístupněna v květnu roku 2012.     Expozice Slezsko“     je zaměřena na přírodní a kulturněhistorické fenomény v současnosti nejmenší historické země České republiky - Slezska. Zahrnuje všechna tři podlaží Historické výstavní budovy. Vůbec poprvé v historii jsou zpřístupněny také sklepní prostory. První oddíl expozice nese název „Příroda Slezska“, část druhá se jmenuje „Encyklopedie Slezska“ a závěrečný oddíl je nazvaný „Historie Slezska“.


Expozice:
SLEZSKOVýstava:


1.9.2017 - 18.2.2018
VALENTIN DRŽKOVIC - KRESBY Z PAŘÍŽSKÉ ZOO
Výstava olejomaleb a kreseb Valentina Držkovice se zvířecími motivy.
Valentin Držkovic ve 20. a 30. letech minulého století podnikl dvě studijní cesty do Paříže. Během druhého pařížského pobytu velice často navštěvoval zoologickou zahradu Jardin des Plantes, kde intenzivně maloval. Do zoo jej doprovázela jeho manželka Anuška, společně si řadu zvířat velmi oblíbili, dali jim jména a dokonce některá mohli hladit. Valentin nejčastěji maloval tygry, lvy, slony či divoké koně, črtal si je do skicáku či maloval na plátno. V době II. světové války, kdy byli už s manželkou zpátky doma v Pustkovci, převáděl motivy zvířat do grafických listů.
Výstava nabídne přehlídku Držkovicových děl z pařížské zoo. K vidění budou nejen výsledné olejomalby a grafické listy z doby II. světové války, ale i malířovy skicáky s jeho přípravnými kresbami zvířat.

13.9.2017 - 18.2.2018
PETR BEZRUČ - BARD PRVÝ, CO PROMLUVIL
Výstava uspořádaná u příležitosti 150. výročí narození Petra Bezruče.
Petr Bezruč se na přelomu 19. a 20. století stal mluvčím lidu a jeho sbírka Slezské písně nejzásadnějším dílem české angažované poezie. Přesto se v myslích mnoha lidí usadil jakýsi pokřivený obraz básníka úzce spjatého s komunistickým režimem. Po delší době, kdy byla osoba básníka odsunuta na okraj zájmů, využíváme příležitosti 150. výročí narození slezského barda, abychom se vrátili do 2. poloviny 19. století a společně se Vladimírem Vaškem pátrali po osudech Petra Bezruče.
V rámci výstavy Petr Bezruč - bard prvý, co promluvil, budete mít jedinečnou možnost zhlédnout také 81 originálů ilustrací, které výtvarně doprovázejí nové vydání sbírky Slezské písně. Součástí slavnostní vernisáže bude křest tohoto nového vydání Slezských písní.

10.10.2017 - 4.11.2018
PUTUJEME PO SLEZSKU S EDMUNDEM WILHELMEM BRAUNEM
Výstava k 60. výročí úmrtí Edmunda Wilhelma Brauna.
Zveme vás na výstavu pořádanou u příležitosti 60. výročí úmrtí Edmunda Wilhelma Brauna - historika, památkáře, dlouholetého muzejníka a ředitele Slezského zemského muzea v Opavě, redaktora odborných časopisů, organizátora kulturního dění a také podporovatele soudobých regionálních umělců, člověka, pro něhož se stalo české Slezsko na padesát let (1895–1945) domovem.
Vydejte se s ním do míst, která poznal jinak, než jak je známe dnes - šedesát let od jeho smrti, která jej zastihla v Norimberku, kam se po odchodu z Opavy v prvních měsících roku pětačtyřicátého odebral, aby navázal na léta mládí, spjatá s tímto městem a okolním krajem. Dejte prostor fantazii a vydejte se po Slezsku cestami, jimiž chodil Edmund Wilhelm Braun. Seznamte se s prostředím, které vnímal, poznával a především dokumentoval.

5.12.2017 - 30.4.2018
VILÉM BORŮVKA A INDIE
Výstava snímků, které pořídil významný preparátor SZM během svých expedic do Indie.
Zveme vás na výstavu věnovanou mezinárodně uznávanému muzejnímu preparátorovi Vilému Borůvkovi, který zasvětil celý svůj profesní život práci ve Slezském zemském muzeu.
Vilém Borůvka (18.12.1932 - 18.8.2014) jako první poválečný odborný preparátor výrazně přispěl k obnově muzejní sbírky a k formování jejího zaměření v rámci přírodních věd. Vlastními sběry zajistil a vytvořil tisíce mimořádných sbírkových předmětů, které jsou uloženy nejen ve Slezském zemském muzeu v Opavě, ale i v mnoha dalších evropských muzeích. Pestré cestovatelské aktivity jej zavedly takřka do všech koutů světa, kde v rámci četných terénních výzkumů s velkým odborným zaujetím studoval tamní přírodu a současně intenzivně sbíral zoologický materiál. V rámci této výstavy bude prezentován výběr snímků, které Vilém Borůvka pořídil při příležitosti svých expedic do Indie.

23.2. - 8.3.
MŮJ SVĚT
Výstava představí výsledky jubilejního 10. ročníku fotografické soutěže, jejímž cílem je přiblížit široké veřejnosti záslužnou činnost charit po celé České republice. Na výstavě zhlédnete nejen vítězné soutěžní snímky v kategoriích Portrét, Život kolem nás a Jak to vidím já, ale také řadu dalších zajímavých fotografií.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 22.2. v 17.00 hodin. Na slavnostní vernisáži proběhne vyhlášení výsledků a ocenění vítězů za účasti prof. Jindřicha Štreita.


středa 7.2. / 17.30 hod.
ČESKOSLOVENSKO-LICHTENŠTEJNSKÉ VZTAHY OD ROKU 1945 DO SOUČASNOSTI
Přednáška historika Kamila Rodana.
Obnova demokratického Československa po druhé světové válce a únorové události roku 1948 znamenaly novou kapitolu ve vývoji československo-lichtenštejnských vztahů. Snaha rodu zachránit zbytky svého majetku v českých zemích se ve 2. polovině 20. století přeměnila v několik desetiletí trvající boj o uznání principu práva a legitimity. Přestože pád železné opony a demokratizační proces střední a východní Evropy po roce 1989 nabídly v rámci dalšího utváření československo-lichtenštejnských vztahů nové alternativy, k uspokojení požadavků obou stran a k normalizaci vztahů dosud nedošlo.

sobota 17.2. - neděle 18.2. / 9.00 - 17.00 hod.
ROZLOUČENÍ S PETREM BEZRUČEM
V rámci 60. výročí úmrtí Petra Bezruče budete mít poslední možnost zhlédnout výstavu věnovanou tomuto slezskému básníkovi. Těšit se můžete tento víkend například na literární a výtvarnou dílničku nebo interaktivní procházku po životní stezce autora Slezských písní. V průběhu obou dnů se vždy v 15.00 hodin uskuteční komentovaná prohlídka výstavy s jejími autorkami.

středa 21.2. / 17.30 hod.
GNALIĆ - PODMOŘSKÝ VÝZKUM VRAKU RENESANČNÍ LODI
Přednáška Matěje Martinčáka, člena týmu Adrias a pracovníka SZM.
Na podzim roku 1583 ztroskotala u ostrůvku Gnalić na východním pobřeží Jadranu velká obchodní loď Gagliana Grossa, která převážela z domovských Benátek zboží do Istanbulu, většinu na dvůr sultána Murada III. Ten po nedávném požáru harému očekával mj. zásilku skla na jeho obnovu. Nedočkal se... Jak vypadal pozdně renesanční námořní obchod? Bylo v podpalubí i zboží ze Slezska? A jak vlastně probíhá archeologický výzkum 25 metrů pod hladinou?

středa 28.2. / 17.30 hod.
IZRAEL - PTAČÍ RÁJ
Přednáška Michala Jakubce, preparátora SZM.
Ornitologové z celého světa se sjíždějí do „Svaté země“ na ptačí festival, který se koná každoročně na konci března v jihoizraelském Eilatu. Pozorovat místní zvlášť pestrou avifaunu i další druhy opeřenců v době vrcholícího tahu se vydal také Michal Jakubec, preparátor Slezského zemského muzea, který se s Vámi podělí o své netradiční zážitky.


120x600-ehotel.jpg
 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky