SLEZSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

MUZEA, ZÁMKY, HRADY > SLEZSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM
SLEZSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM

Nádražní okruh 31, 746 01, Opava, tel.: +420 553 622 999
www.szm.cz
e-mail:
szm@szm.czSlezské zemské muzeum v Opavě je pomyslnou branou do Slezska. Jeho zájem sahá od živé i neživé přírody přes prehistorii, historii až k dějinám umění, a to především v oblasti českého Slezska, severní a severovýchodní Moravy. Slezské zemské muzeum v Opavě je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Je nejstarším veřejným muzeem na území dnešní České republiky, jeho historie sahá až do roku 1814. Zároveň je muzeum se svými 2 400 000 sbírkovými předměty třetím největším muzeem v ČR.                
V současnosti spravuje šest expozičních budov a areálů:   vedle Historické výstavní budovy v centru Opavy jsou to Arboretum Nový Dvůr ve Stěbořicích, Národní památník II. světové války v Hrabyni, Památník Petra Bezruče v opavské Ostrožné ulici, Areál československého opevnění Hlučín - Darkovičky a Srub Petra Bezruče v Ostravici.


29.6. - 31.12. / Sady u muzea
125 LET OD OTEVŘENÍ HISTORICKÉ VÝSTAVNÍ BUDOVY
V říjnu letošního roku uplyne 125 let od slavnostního otevření Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea, tehdy Muzea Františka Josefa pro umění a řemesla. Původní projekt vídeňských architektů, Johanna Scheiringera a Franze Kachlera, byl kvůli podloží již na počátku stavby upraven a celá budova musela být podsklepena, aby byla zajištěna její stabilita. Samotná budova byla vybavena ve své době nejmodernějším dostupným vybavením, včetně ústředního topení a elektrického osvětlení. Když se v roce 1910 odstěhovala Obchodní a živnostenská komora do nových prostor nedaleko nádraží, byla budova nadále plně využívána pro muzejní účely. Zásadní zlom nastal koncem druhé světové války. Při osvobozování města Opavy byla dvakrát zasažena leteckými pumami, které výrazně poškodily statiku budovy. Dílo zkázy dokonal krátce po osvobození města neznámý žhář, který ji zapálil. Oprava trvala řadu dalších let a značné množství sbírkových předmětů, které se nepodařilo před příchodem fronty odvézt do bezpečí, bylo nenávratně ztraceno. Budova byla veřejnosti zpřístupněna až v roce 1955 včetně nové expozice přírody, na které spolupracoval rovněž Zdeněk Burian. Původní vnější vzhled byl budově navrácen až v 80. letech, kdy byla obnovena kupole a na její vrchol byla opět umístěna socha Génia vídeňského sochaře Theodora Friedela. Poslední zásadní rekonstrukce proběhla v letech 2010-2012, která znamenala obnovu vnějšího vzhledu budovy a zásadní proměnu interiéru v rámci nové expozice Slezsko.
Výstava prodloužena do 31.12. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky