KNIHOVNA PETRA BEZRUČE V OPAVĚ - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
KNIHOVNA PETRA BEZRUČE V OPAVĚ

Nádražní okruh 27, 746 01, Opava, tel.: +420 553 714 005
www.kpbo.cz
e-mail:
okpb@opava.czúterý 3.4. / 17.00 hod. / Knihovna Petra Bezruče v Opavě - pobočka Kateřinky

NEMOCI DNEŠNÍ DOBY A JEJICH VÝZNAM
Opavská Knihovna Petra Bezruče, pobočka Kateřinky, zve širokou veřejnost na odborné povídání o bylinkách s odbornicí ze Slezského bylinářství a kořenářství v Opavě.
Vstup zdarma.

úterý 17.4. / 18.00 hod. / sál Knihovny Petra Bezruče v Opavě
PAVEL ŠOPÁK - OPAVSKÁ MEZIVÁLEČNÁ ARCHITEKTURA
V rozmezí 20. - 30. let 20. století prošla Opava rozsáhlou stavební činností, pro potřeby úřednictva vznikaly nové obytné čtvrti. Přednášku o významných stavbách z tohoto období přímo v perle opavské architektury, v budově knihovny, přednese opavský historik Doc. PhDr. Pavel Šopák, PhD. Na dnešní přednášce bude prezentována druhá část trilogie o architektuře Opavy, která právě v těchto dnech vychází pod názvem Tvořit město se podtitulem Opava a Moravská Ostrava 1850-1950: architektura a urbanismus. Na přednášce se seznámíme s proměnami stavební kultury města Opavy od 50. let 19. století až do roku 1950. Přednáška bude doprovázena řadou unikátních, dosud nepublikovaných, černobílých fotografií, se kterými se opavská veřejnost může seznámit vlastně poprvé.
Vstup zdarma.

středa 18.4. / 10.00 hod. / Knihovna Petra Bezruče v Opavě - pobočka Kateřinky
KLUB MAMINEK - KVĚTINKOVÉ DOPOLEDNE
Knihovna Petra Bezruče, pobočka Kateřinky, připravila pro nejmenší setkání na téma Květinkové dopoledne.
Vstup zdarma.

úterý 24.4. / 18.00 hod. / sál Knihovny Petra Bezruče v Opavě
JAROSLAV ACHAB HEIDLER - LITURGICKÝ ŽIDOVSKÝ ROK
Přednáška.
Jaroslav Achab Heidler, divadelní herec, překladatel, fotograf, regionální politik a bývalý ředitel Činoherního studia v Ústí nad Labem nás provede liturgickým židovským rokem.
Vstup zdarma.
Akce se koná v rámci festivalu Další břehy.

středa 25.4. / 18.00 hod. / sál Knihovny Petra Bezruče v Opavě
VLASTIMIL VONDRUŠKA - ONDŘEJ Z CHLUMU, ROMÁN A SKUTEČNOST
Setkání s populárním spisovatelem nejen historických detektivek.
Setkání se spisovatelem a historikem Vlastimilem Vondruškou není klasickou besedou, není to ani přednáška, ale jak sám říká, jde o one-man-show, v němž se pokouší zábavně vyprávět o životě, své literární tvorbě a také o životě našich předků. Není to ovšem pohled obrácený jen do minulosti, protože dějiny se neustále opakují, někdy až s děsivou pravidelností. I o tom bude řeč. Stejně jako Vondruškovy knihy, ani tento pořad nepostrádá nadhled, ale je současně postaven na reálných faktech. Je toho hodně ze odkazu našich předků, čím bychom se měli podle něj inspirovat. A nejen my, ale především mocní tohoto světa, protože národ, který zapomene na svou minulost, ztratí budoucnost.  
Vstup zdarma.VÝSTAVY:

3.4. - 24.4.
ŽIDOVSKÁ HALIČ NA HISTORICKÝCH FOTOGRAFIÍCH
Výstava fotografií.
První Židé se na území dnešního Polska a Ukrajiny objevili už v 8. století a první písemná zmínka pochází již z roku 1031. Historie židovského obyvatelstva Haliče pak začíná pogromy v Evropě. Polští panovníci poskytovali bohatým židovským rodinám záštitu, jejich příchod vítali. Kazimír III. židovské osídlení podporoval hlavně proto, že v něm viděl protiváhu k ekonomické síle německého obyvatelstva. Díky dálkovému obchodu židovští obchodníci získali převahu nad místními kupci a postarali se o rozvoj regionu. Základní tepnu tvořila města Krakov, Tarnov, Řešov, Přemyšl a Lvov. Židé postupně získali díky skupování a pronajímání pozemků takřka monopol na místní pivovary, šenky, vinopalny, mýta, cla, daně a polnosti. Do roku 1648 zažívá židovská kultura v této oblasti svůj největší rozkvět. Chasidismus spojený s Haličí klade důraz na spásu duše jednotlivce, jež musí předcházet spáse světa. Zdůrazňoval prvek radosti v uctívání Boha, nepohrdal světským životem, ve fyzickém uspokojení viděl cestu k uspokojení duchovnímu. Stavěl se proti půstům a asketismu. Chasidismus spojil prvky kabaly s lidovými tradicemi a stal se posledním mystickým hnutím historie judaismu.
Výstava se nachází v Knihovně Petra Bezruče v Opavě. Výstava je přístupná v provozní době knihovny: po, út, čt 8.00 - 18.00, pá 8.00 - 17.00 hod., středa je zavřeno, vstup zdarma.
Vernisáž výstavy proběhne v úterý 3.4. v 17.00 hodin.
Výstava se koná v rámci festivalu Další břehy.

26.4. - 30.5.
SIGMUND FREUD - RAKOUSKÉ KULTURNÍ FORUM
Rozsáhlá výstava srozumitelně přibližuje slovem a obrazem život a dílo Sigmunda Freuda - jeho jednotlivé životní etapy od moravského Příbora přes Lipsko a Vídeň do Londýna, mnohé výzkumné pobyty v zahraničí a společenské otřesy, které byly způsobeny jeho poznatky, nejen v císařském městě Vídni, ale také v celé monarchii a v celém světě. Výstava podrobně osvětluje učení Sigmunda Freuda a prezentuje ho také jako velkého spisovatele a v neposlední řadě i jako soukromou osobu. Výstavu zapůjčilo Rakouské kulturní forum.
Výstava se nachází v Knihovně Petra Bezruče v Opavě. Výstava je přístupná v provozní době knihovny: po, út, čt 8.00 - 18.00, pá 8.00 - 17.00 hod., středa je zavřeno, vstup zdarma.

1.4. - 30.6.
KNIHY DO KABELKY
Výstava nám navodí nostalgii první republiky. Výstava sběratelek broží, kabelek bude doplněna četbou paní a dívek z 20. - 30. let minulého století (vitríny oddělení pro dospělé čtenáře).
Výstava se nachází v Knihovně Petra Bezruče v Opavě. Výstava je přístupná v provozní době knihovny: po, út, čt 8.00 - 18.00, pá 8.00 - 17.00 hod., středa je zavřeno, vstup zdarma.

1.3. - 30.4.
HANA PAPEŽOVÁ - JARNÍ KVĚTINY
Fotografická výstava.
Výstava je v Knihovně Petra Bezruče v její pobočce v Opavě Kateřinkách. Výstava je přístupna v provozní době pobočky: po a čt 9.00 - 18.00 hod., út a pá 9.00 - 17.00 hod., středa je zavřeno, vstup zdarma.1.3. - 30.4.
KOUZLO OKAMŽIKU A ZASTAVENÝ ČAS  
Fotografická výstava. Výstava členů Klubu kavárenských fotografů.
Výstava je v Knihovně Petra Bezruče v její pobočce v Opavě Kylešovicích na Liptovské ulici. Výstava je přístupna v provozní době pobočky: po a čt 10.00 - 18.00 hod., út a pá 8.00 - 15.30 hod., středa je zavřeno, vstup zdarma. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky