KNIHOVNA PETRA BEZRUČE V OPAVĚ - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
KNIHOVNA PETRA BEZRUČE V OPAVĚ

Nádražní okruh 27, 746 01, Opava, tel.: +420 553 714 005
www.kpbo.cz
e-mail:
okpb@opava.czúterý 14.1. / 18.00 hod. / sál Knihovny Petra Bezruče v Opavě

KATKA KREJČOVÁ - NEJLEPŠÍ NEZNAČENÉ TREKY SVĚTA
Katka Krejčová v letech 2014-2015 podnikla společně s Petrem Ptáčníkem 16 měsíců dlouhou cestu kolem světa a od té doby spolu cestují, kdykoli je to jen možné. Zamilovali si severské země - loni proběhla premiéra jejich úspěšné přednášky Severské treky bez lidí - Aljaška, Kanada, Norsko, Laponsko, a navštívili spolu taky Afriku, Island, Kyrgyzstán a mnoho dalšího. Tentokrát pro opavskou knihovnu zvolili nejlepší treky na divoko, které absolvovali v posledních 5 letech. Mladá cestovatelka nás seznámí s nejlepšími treky světa, které nejsou v zájmu masové turistiky. Treky, které se svým přítelem vymysleli, náhodně objevili na mapě nebo mezi řádky, často poskládali z několika zdrojů, občas museli trochu proklestit, ale vždycky přežili! Téměř pokaždé totiž vyráželi úplně do neznáma s tím, že to přeci nějak jít musí. Vybrali pro nás ty nejkrásnější, nejzajímavější či orientačně zvládnutelné, takže s trochou předchozích zkušeností si je můžete užít taky. Vydáme se do Ohňové země, do Himálají, do Pamíru, na Havaj, na Nový Zéland, do Yosemit, do Keni i do Bolívie. A co je nejlepší - nikde tam nepotkáte skupinky špatně vybavených asijských turistů. Spíš tam téměř jistě, krom divokých zvířat, nepotkáte vůbec nikoho.úterý 21.1. / 18.00 hod. / sál Knihovny Petra Bezruče v Opavě
ARNOŠT VAŠÍČEK - ČESKÉ TAJEMNO
NEUVĚŘITELNÁ FAKTA, TAJEMNÉ NÁLEZY, PŘEKVAPIVÉ HYPOTÉZY
Dějiny jsou plné událostí, které se navzdory vědeckému zkoumání doposud nepodařilo uspokojivě vysvětlit, a které nás provokují svou tajemností. Záhadné archeologické nálezy i podivné záznamy v kronikách naznačují, že minulost je daleko vzrušivější, než si vůbec dovedeme představit. Arnošt Vašíček představuje nejtajemnější domácí záhady z nové knihy a připravovaného televizního cyklu.středa 22.1. / 10.00 hod. / Knihovna Petra Bezruče v Opavě - pobočka Kateřinky
KLUB MAMINEK
Knihovna Petra Bezruče v Opavě pobočka v Kateřinkách připravila pro nejmenší setkání Klubu maminek na téma Pohádky pod sněhem, vstup zdarma.

úterý 28.1. / 18.00 hod. / sál Knihovny Petra Bezruče v Opavě
JAKUB VENGLÁŘ - RUSKO - LÉTO NA SIBIŘI
Mladý cestovatel Jakub Venglář si pro letošní přednášku zvolil Rusko, konkrétně Sibiř. Nekonečné březové háje, drsná příroda a překvapivě pohostinní lidé, to vše a ještě mnohem více najdete v přednášce Jakuba Vengláře. Na Sibiř se většinou nejezdilo za odměnu. K pochopení logiky všech starých ruských tyranů stačí strávit pár dní v lese, nekonečném březovém lese, ve společnosti stejně nekonečných hejn komárů… Jenže za tím lesem, v srdci nádherných hor se schovávají komunitní radonové lázně, kde najdete lék na všechny choroby světa. A když na něco náhodou nemají pramen, pak si vás vezmou do péče sibiřské šamanky a to teprve bude jízda. A tak je to tady se vším. Veškeré utrpení cestovatele je nakonec vykoupeno nečekaným zážitkem. Stačí mít se sebou správně střelené kumpány, dost odhodlání a hlavně neočekávat zbytečnou romantiku. Všichni si totiž umíme představit kochačku mírumilovnou hladinou z břehů Bajkalu. Nebo čarovnou krajinu ubíhající za oknem vlaku, jež staví až ve Vladivostoku. Realita léta na Sibiři je naštěstí o dost drsnější a zábavnější. A hlavně… v Rusku může zítra znamenat cokoliv.


2.12.2019 - 24.1.2020
PRVOREPUBLIKOVÉ KNIHOVNICTVÍ - 100 LET ZÁKONA O KNIHOVNÁCH
Výstava prodloužena do 24.1.2020.
Knihovny mají nezastupitelné místo ve veřejném kulturním životě. Československo se díky 1. zákonu o knihovnách stalo zemí s nejhustší sítí obecních knihoven. Zákonné úpravy kodifikovaly živelný a rychlý vývoj knihovnictví a daly mu přesnější organizační formu, posílily hmotnou základnu a zajistily personální obsazení ve funkčních knihovnách. Výstava zachycuje okamžiky vzniku zákona a přináší informace o vývoji knihoven v našem kraji.
Výstava se nachází ve vestibulu Knihovny Petra Bezruče v Opavě. Výstava je přístupná ve provozní době knihovny: po, út, čt 8.00 - 18.00, st 8.00 - 15.00, pá 8.00 - 17.00 hod., vstup zdarma.1.11.2019 - 24.1.2020
MIĘDZY SLOWEM A OBRAZEM - MEZI SLOVEM A OBRAZEM
Výstava prodloužena do 24.1.2020.
Souborná výstava prací z cyklu „Mistr a žák“ představuje fotografie studentů Liceum Sztuk Plastycznych ZSO 1 v Ratiboři i studentů Instytutu Architektury PWSZ v Ratiboři, účastníků studentské vědecké soutěže Umělecká fotografie FOTON pro vedením Dr. Gabriely Habrom - Rokoz.
Výstava se nachází ve vestibulu Knihovny Petra Bezruče v Opavě. Výstava je přístupná ve provozní době knihovny: po, út, čt 8.00 - 18.00, st 8.00 - 15.00, pá 8.00 - 17.00 hod., vstup zdarma.6.1. - 27.3.
KERAMICKÝ DESIGN SUŠ OSTRAVA
Výstava.
Výstava se nachází v oddělení pro dospělé čtenáře Knihovny Petra Bezruče v Opavě. Výstava je přístupná v provozní době oddělení: po, út, čt 8.00 - 18.00, st zavřeno, pá 8.00 - 17.00 hod., vstup zdarma.27.1. - 28.2.
DALIBOR BEDNÁŘ - SE SUDKEM ZA ZÁDY
Výstava ostravského fotografa Dalibora Bednáře inspirována ikonou černobílé fotografie Josefem Sudkem. Série snímků vznikla v roce 2016 jako pocta Josefu Sudkovi u příležitosti významného výročí 120 let jeho narození a byla doprovázena vydáním publikace. Od roku 2017 výstava úspěšně koluje po České republice a jsme rádi, že ji můžeme představit také opavské veřejnosti. Výstavu Dalibora Bednáře velmi dobře vystihují slova Martina Smékala, který ji zahájil v dubnu 2016. „Dalibor Bednář si za dobu své dosavadní dlouholeté fotografické praxe vyzkoušel všechny myslitelné fotografické žánry od fotografií z cest, přes subjektivní dokument až po akty nebo krajinářskou fotografii. Ze technického hlediska používal převážně klasické postupy černobílé fotografie se vlastnoručním zpracováním, v posledních letech s využitím středo- a velkoformátových negativů. Vždy se zajímal o čistou,  nedotčenou krajinu či přírodu a tento zájem společně s fotografováním velkoformátovými přístroji ho nakonec přivedl na cesty, kterými před dávnými lety procházel také Josef Sudek.  Sudkovy fotografie jsou v povědomí většiny lidí spojovány s historickou Prahou, nebo kouzelnými zátišími z jeho dřevěného ateliéru. Není už tak všeobecně známo, že od konce čtyřicátých let po dobu přibližně dvaceti let pravidelně pobýval na severu Moravy a fotografoval v Hukvaldech, v pralese Mionší i na jiných místech Beskyd. Především v pralese Mionší mezi mohutnými jedlemi a buky nacházel motivy svých magických fotografií. „…já jsem totiž jednou začal vidět v těch kořenech nějaký představy věcí. …. Objevilo se to v pralese na Mionší, kde jsem to potom už dělal vědomě.“ (Josef Sudek o sobě, Anděl J., 2001). Vztah k hudbě pak přivedl Sudka do rodiště Leoše Janáčka Hukvald, kde fotografoval památné budovy, jejichž historie se vztahuje k životu hudebního skladatele, ale především staré majestátní stromy v místní oboře.
Téma pralesa Mionší zpracovávala řada fotografů, ještě před příchodem Sudka to byl Rudolf Janda (Prales v Beskydách, 1943), po něm pak následovali například Herbert Thiel, Jan Byrtus a také Petr Helbich, Sudkův průvodce a pomocník na fotografických výpravách. Každý z nich v rozmanitostech pralesa nacházel své motivy, fotografoval prales svým osobitým způsobem. A od té doby přicházejí na Mionší další fotografové okouzleni dílem Josefa Sudka poznat to tajemné, nepřístupné místo v Beskydách. S mnohaletým odstupem po Sudkovi zde začal přibližně před dvěma lety fotografovat také Dalibor Bednář. Příroda ovšem nečeká, prales si žije svým vlastním životem a teď už vypadá jinak než před šedesáti lety. Ostatně Dalibor Bednář si jako zkušený fotograf dobře uvědomuje, že zopakovat něčí fotografie, natož napodobit ty Sudkovy, je nemožné a ani o to neusiluje. Jeho snahou je vlastními snímky, vytvořenými na stejném místě velkoformátovou technikou, připomenout Sudkovy pobyty v Beskydách a z fotografií se těšit někdy s pocitem, že mistr Sudek se dívá přes rameno“.
Výstava se nachází ve vestibulu Knihovny Petra Bezruče v Opavě. Výstava je přístupná ve provozní době knihovny: po, út, čt 8.00 - 18.00, st 8.00 - 15.00, pá 8.00 - 17.00 hod., vstup zdarma.
Vernisáž výstavy proběhne v pondělí 27.1. v 17.00 hodin.1.1. - 29.2.
HVOZDNICE
Fotografická výstava Jana Čecha.
Výstava je v Knihovně Petra Bezruče v její pobočce v Opavě Kateřinkách. Výstava je přístupna v provozní době pobočky: po a čt 9.00 - 18.00 hod., út a pá 9.00 - 17.00 hod., středa je zavřeno, vstup zdarma.2.1. - 29.2.
VIS (CROATIA)
Výstava fotografií Jiřího Hajduka.
Výstava je v Knihovně Petra Bezruče v její pobočce v Opavě Kylešovicích na Liptovské ulici. Výstava je přístupna v provozní době pobočky: po a čt 10.00 - 18.00 hod., út a pá 8.00 - 15.30 hod., středa je zavřeno, vstup zdarma. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky