ZA OPAVU - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

KURZY, PŘEDNÁŠKY, BESEDY
ZA OPAVU
Matiční dům Opava, Matiční 2, 746 01, Opava, tel.: +420 777 187 823
www.zaopavu.cz
e-mail:
kontakt@zaopavu.cz   skalik@zaopavu.cz


pondělí / 12.00 - 14.30, 16.00 - 18.00 hod. / Matiční dům Opava
SDÍLENÁ A ODBORNÁ KNIHOVNA, SEMÍNKOVNA
V rámci Dnů evropského dědictví spolek Za Opavu slavnostně otevřel novou a zároveň první opavskou Semínkovnu, tedy kousek nového veřejného prostoru určeného pro sdílení osiva rostlin. Toto místo bude v Matičním domě v Opavě.
Semínkovny jsou založeny na stejném principu jako knihovny, ale místo knih si vypůjčujete semínka. Výpůjční doba je, díky vegetační době rostlin, delší než u knih. Osivo v Semínkovně uložené je k dispozici zdarma a pro všechny. Pokud se vám rostliny podaří vypěstovat a získáte semena, vrátíte stejný balíček, jako jste dostali, aby je mohl využít někdo jiný. Rostliny můžete svobodně šířit dál, třeba mezi svými přáteli, podmínkou je nekomerční využití. Pokud budete chtít do Semínkovny věnovat vlastní osivo, mělo by pocházet ze zdravých rostlin, z chemicky neošetřené produkce, pěstované bez použití hnojiv. Semena nesmí pocházet z rostlin, na které se vztahuje některé ze platných zákonných ujednání omezující jejich volnou distribuci (některé odrůdy jsou chráněné autorskými právy), není sdíleno ani osivo invazivních či zákonem chráněných nebo zakázaných druhů. Celá iniciativa je založena na dobrovolnosti a taky vzájemné důvěře všech zúčastněných.


úterý / sudý / 17.00 - 19.00 hod. / Matiční dům Opava
SLYŠENÍ HLASŮ
Slyšíte hlasy nebo máte jiné neobvyklé zkušenosti? Lidé vám nevěří, že hlasy slyšíte, nebo že je to reálné? Chcete se dozvědět, jak to mají jiní, nebo se podělit s vlastní zkušeností? Hledáte podporu a porozumění? V tom případě Vás srdečně zveme na naše pravidelné setkání Slyšení Hlasů v Opavě. Skupina Slyšení hlasů Opava je založena na principu svépomoci, vzájemného respektu, empatie a rovnosti. Nejedná se o léčbu, ani terapii. Skupina se hlásí k celosvětovému hnutí Slyšení hlasů (Hearing voices). Nejbližší setkání proběhne v úterý 1.10. (1.10., 15.10., 29.10. …).
středa 2.10. / 18.00 hod. / klub Art
BESEDA S KRKAVČÍ MATKOU
Beseda o cestování s dětmi, kouzlu minimalismu nebo žití života.
Veronika Hurdová (alias Krkavčí matka) je matkou 3 dětí, spisovatelka a blogerka. Když děti spí, píše blog Krkavčí matka. A protože jsou děti dobří spáči, napsala po nocích ještě 10 knížek pro dospěláky i pro děti. Miluje les, nohy v teple a muže Honzu, který na ni čeká v nebi. Zabývá se tématy smrti, svobodnou výchovou a unschoolingem, minimalismem nebo cestováním s dětmi. Je to žena opravdická a nevirtuální, o čemž se můžete přesvědčit na besedě.

pátek 4.10. / 16.30 hod.
PROCHÁZKA OPAVOU - BAUER VERSUS REICHNER
Sraz před OD Breda - u hotelu Koruna, přednáška s procházkou v rámci oslav Dne architektury.
Leopold Bauer a Otto Reichner jsou dva architekti, kteří postavili na území města hned několik staveb, které jsou dosud tím nejlepším, co zde bylo postaveno. Období první republiky a stavby, jež jsou všeobecné známé, i ty, které už dnes jsou natolik změněné, že se jen těžko rozpoznává původní vzhled a že jsou z pera jednoho z architektů nebo někoho z jejich spolupracovníků. Procházka po architektuře, jež vznikla v období první republiky a možná navazuje na Bauhaus. Nebo je jen regionální nápodobou ve funkcionalistickém či expresionistickém stylu? Procházka s historikem umění Daliborem Halátkem z Národního památkového ústavu.

sobota 5.10. / 15.00 hod.
30 LET, 30 STAVEB - CO JSME SI TU POSTAVILI
Vycházka s obrázkovým doprovodem, sraz před Matičním domem Opava,  akce v rámci oslav Dne architektury.
V Opavě vznikla, nebo byla rekonstruována, celá řada budov. Za každý rok bude vytipována jedna realizace a bude podniknuta vycházka s obrázkovým doprovodem, který seznámí s tím, co v Opavě po revoluci vzniklo nebo bylo rekonstruováno. Procházka s členy spolku Za Opavu s drobnými happeningy u jednotlivých staveb.

pondělí 7.10. / 17.00 hod.
OPAVA LEOPOLDA BAUERA A NEDOKONČENÝ PAMÁTNÍK
Kostel sv. Hedviky v Opavě, vzpomínková přednáška, v rámci oslav Dne architektury, sraz u kostela. Kostel sv. Hedviky byl 7. října 1938 těsně před dokončením. Jak měl skutečně vypadat a jak vůbec vznikal tento netypický památník obětem první světové války? Vzpomínková přednáška historika Dalibora Halátka v kostele sv. Hedviky o Leopoldu Bauerovi a jeho posledním díle, které nikdy nedošlo dokončení.

středa 9.10. / 18.00 hod. / Matiční dům Opava
MUŽSKÝ VÝCVIK, INTRO VEČER
Přednáška, pořádá organizace Mužský kruh.

čtvrtek 10.10. / 18.00 hod. / Matiční dům Opava
EKOFILM A JEDEN SVĚT
Promítání úspěšných filmů z festivalu Ekofilm a Jeden svět.

pátek 11.10. / 17.00 hod. / Alžbětina zahrada Opava
POVÍDÁNÍ O BYLINKÁCH S OCHUTNÁVKOU
Povídání, ochutnávka.

středa 23.10. / 17.00 hod. / Matiční dům Opava
GENETICKY MODIFIKOVANÉ ORGANISMY NA TALÍŘI
Přednáška.

čtvrtek 24.10. / 17.30 hod. / Matiční dům Opava
BAROKNÍ ARCHITEKTURA NA OPAVSKU
Přednáška z cyklu „Tady i jinde“.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky