ZA OPAVU - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

KURZY, PŘEDNÁŠKY, BESEDY
ZA OPAVU
Matiční dům Opava, Matiční 2, 746 01, Opava, tel.: +420 777 187 823
www.zaopavu.cz
e-mail:
kontakt@zaopavu.cz   skalik@zaopavu.cz


pondělí / 12.00 - 14.30, 16.00 - 18.00 hod. / Matiční dům Opava
SDÍLENÁ A ODBORNÁ KNIHOVNA, SEMÍNKOVNA
V rámci Dnů evropského dědictví spolek Za Opavu slavnostně otevřel novou a zároveň první opavskou Semínkovnu, tedy kousek nového veřejného prostoru určeného pro sdílení osiva rostlin. Toto místo bude v Matičním domě v Opavě.
Semínkovny jsou založeny na stejném principu jako knihovny, ale místo knih si vypůjčujete semínka. Výpůjční doba je, díky vegetační době rostlin, delší než u knih. Osivo v Semínkovně uložené je k dispozici zdarma a pro všechny. Pokud se vám rostliny podaří vypěstovat a získáte semena, vrátíte stejný balíček, jako jste dostali, aby je mohl využít někdo jiný. Rostliny můžete svobodně šířit dál, třeba mezi svými přáteli, podmínkou je nekomerční využití. Pokud budete chtít do Semínkovny věnovat vlastní osivo, mělo by pocházet ze zdravých rostlin, z chemicky neošetřené produkce, pěstované bez použití hnojiv. Semena nesmí pocházet z rostlin, na které se vztahuje některé ze platných zákonných ujednání omezující jejich volnou distribuci (některé odrůdy jsou chráněné autorskými právy), není sdíleno ani osivo invazivních či zákonem chráněných nebo zakázaných druhů. Celá iniciativa je založena na dobrovolnosti a taky vzájemné důvěře všech zúčastněných.


sobota 8.9. / 9.00 - 19.00 hod. / Matiční dům Opava, Alžbětina zahrada a Rybí trh
DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ
9.00 - 19.00 hod. - Pro(story) Opavy: proměna veřejného prostoru v praxi, workshop na Rybím trhu pro děti i dospělé.
9.00 - 12.00 hod. - LEGO pro děti i dospělé: workshop Bricks4Kidz v Matičním domě Opava na téma stavitelství a architektura.
14.00 - 19.00 hod. - Alžbětina zahrada: doprovodný program.

čtvrtek 20.9. / 16.30 hod. / Alžbětina zahrada
ZAHRADA CHUTNAJÍCÍ
Setkání v Alžbětině zahradě na Rybím trhu v Opavě.
Zveme vás na další zahradní setkání, tentokráte zaměřené na využití ovoce a zeleniny. Cílem je příjemné odpoledne a vzájemná výměna zkušeností se zpracováním toho, co nám na zahradě v průběhu roku vyrostlo. Vstupenkou na akci nechť je nějaký (nejlépe) váš vlastnoručně zpracovaný produkt, ať už zahradní či lesní, ovocný nebo zeleninový, klasický nebo netradiční. Tipem pro vás mohou být džemy a povidla, mošty, ovocné likéry, sušené ovoce, nakládaná zelenina, sušené lesní plody, čaj, bylinky či cokoliv dalšího. Ty pak budete moci krátce představit, nabídnout či vyměnit. Budeme rovněž rádi za zaslání receptu v předstihu do brožury. Po ochutnávání bude volně navazovat zahradní večírek s kytarou, opékáním u ohně a občerstvením.

pondělí 24.9. / 17.00 hod. / Matiční dům Opava
LESNÍ ŠKOLA
Beseda k lesní škole. Pořádá Lesní klub Zvonek.  

úterý 25.9. / 18.00 hod. / Matiční dům Opava
FENOMÉN ŠUMPERÁK
Přednáška Tomáše Pospěcha.
Přednáška o rodinném domě typu V Josefa Vaňka z roku 1966, který ve dvou desetiletích vyrostl v každém českém městě nebo vesnici. Dům nesl dozvuky bruselského stylu a stal se symbolem šedesátých let, stejně jako normalizace, ale i moderního bydlení. Na tomto charakteristickém příkladu se autor přednášky zamýšlí nad otázkou originality a taky sériovosti v architektuře.

čtvrtek 18.10. / 18.00 hod. / Obecní dům Opava
A PLASTIC OCEAN (OCEÁN PLASTŮ)
Promítání filmu.
Akce se koná v rámci Dne stromů. Po promítání filmu se uskuteční debata s hostem Ivo Kropáčkem. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky