BLUDNÝ KÁMEN - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

KONCERTY, KLUBY, KULTURNÍ ORGANIZACE
BLUDNÝ KÁMEN

Matiční dům Opava, Matiční 2, 746 01, Opava, tel.: +420 604 813 303
www.bludnykamen.cz
e-mail:
bludnykamen@bludnykamen.czpátek 17.1. / 18.00 hod. / Matiční dům Opava

ART'S BIRTHDAY OPAVA 2020
Umělecký večírek, prostorová instalace, promítání, performance, hudba.

Po smrti Roberta Filliou, francouzského člena hnutí Fluxus, v roce 1987 někteří umělci začali slavit narozeniny umění v duchu jeho pojmu „The Eternal Network” (Věčná síť). Oslavy narozenin se konaly v různých městech po celém světě a umělci byli požádáni, aby přinesli dárky k narozeninám pro umění - umělecká díla, která by mohla být v síti sdílena. Umělecká narozeninová oslava nebyla nikdy formální událostí, ale byla vždy organizována prostřednictvím sítě. Každé zúčastněné místo, město pořádá vlastní oslavu - od několika přátel v soukromém ateliéru až třeba po představení v muzeu, galerii nebo rozhlasové stanici. Jedinou podmínkou je, aby každá skupina mohla posílat a přijímat narozeninové dárky pro umění. Filliouův vynález narozenin umění je typickou Fluxusovskou tradicí vážné zábavy.

Také Bludný kámen chystá na 17.1.2020 v Matičním domě v Opavě akci 1 000 057. narozeniny umění.
Prostorová instalace umělecké skupiny Hejno (pánové - Jan Bražina, Adam Hejduk, Matěj Jindrák).
Performance - Global Genocide, Michaela Rožnovská, Nikola Rácová.
Promítání artového muzikálu „Siksa. Stabat Mater Dolorosa“.
Muzikál je performativním snem o dělání filmu, který se stane skutečným. Sen i film mají přitom chuť žvýkačky, která byla žvýkána příliš dlouho. Nostalgická pozvánka do tanečního příběhu o holce, která se vrací do dětství, přičemž se obléká jako jiná žena používající matčin oděv a veškeré role, které hraje, slouží k jejímu potěšení. Film je nástrojem pro rekonstruování scén z mládí, stejně jako barokním rozloučením veškerým třpytkám a jednorožcům. Hudba SIKSY je scénářem odmítnutí, kamera Piotra Machy je jednou z vražedných zbraní, kterou by SIKSA ráda využila k rozdrcení moderní reality. Je to umělecký jazyk, který SIKSA používá - zbraň, dívka a smrt - to je to, v čem žijeme.
Hudba - DIMMACHERUS (harsh noise - power electronics), Best before end (Naivní breakcore bez glutamátu, zato přesolený), To Je Hrůza (experimental/performance/rap). Čtyřčlenné hudebně performativní uskupení grázlů, hypen a doktora. Jsou neviditelní na scéně již dva roky. Identifikují se s experimentálním rapem, technem a Tylerem Durdenem. Patetické promluvy k publiku a chaos. Kdo nenosí šustku, nepatří do gangu. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky