ZÁMEK HRADEC NAD MORAVICÍ - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

MUZEA, ZÁMKY, HRADY
ZÁMEK HRADEC NAD MORAVICÍ

Správa státního zámku Hradec nad Moravicí
Městečko 2, 747 41, Hradec nad Moravicí, tel.: +420 553 783 915
www.zamek-hradec.cz
e-mail:
hradec@npu.cz   pribyla.radomir@npu.cz
rezervace prohlídek: +420 553 783 444

otevřeno:
duben: so - ne 10.00 - 16.00 hod.
květen - září: po zavřeno, út - pá 9.00 - 17.00, so - ne 10.00 - 18.00 hod.
říjen - listopad: so - ne 10.00 - 16.00 hod.Význam hradeckého ostrohu byl dán především strategicky výhodným utvářením terénu, nabízejícím bezpečné útočiště. Také proto někdejší slovanské hradisko z 8. století vystřídal kolem poloviny 11. století knížecí hrad Přemyslovců, přebudovaný o dvě století později českým králem Přemyslem Otakarem II. na výstavný hrad chráněný důkladnou fortifikací. Od počátku 16. století dávali čeští panovníci zdejší zboží do zástavy. Posledním zástavním pánem byl Kašpar Pruskovský z Pruskova, který jej v roce 1585 získal do dědičného majetku a současně zahájil renesanční přestavbu stále ještě středověkého hradu na pohodlně zařízené sídlo s okrasnou zahradou a lesoparkem.

V období 1778 až 1945 drželo Hradec šest generací pruského knížecího rodu Lichnowských z Voštic a Werdenbergu. Velký požár z února 1796 podnítil celkovou adaptaci zámku, koncipovanou krnovským stavitelem Janem Mihatschem. Přes menší následné úpravy v duchu dobového historizmu si skvostně vybavená rezidence elitního aristokratického rodu regionu svůj klasicistní vzhled uchovala podnes, v první třetině 19. století byl založen šedesáti hektarový přírodně  -  krajinářský park výjimečné kompoziční a dendrologické úrovně.

Mezi léty 1874 až 1891 vedli stavitelé A. Langer z Vratislavi a F. Händel z Výmaru přístavbu tzv. Červeného zámku s hradební zdí a Bílou věží. Architektonicky mimořádně atraktivní komplex inspirovaný režnými hrady německého středověku zahrnul mj. nezbytnou konírnu s kočárovnou.
Zámek Hradec nad Moravicí má druhý největší park na území Moravy a Slezska. Na rozdíl od ostatních není uzavřeným celkem, ale otevírá se volně do krajiny. Počátky zámeckého parku spadají do doby po požáru v roce 1796. Zpočátku býval park jen v okolí zámku, teprve po úpravách v devatenáctém století byl více rozšiřován. První spolehlivý doklad hovořící o parku je z roku 1834. Celý zámecký areál, včetně lesoparku, má rozlohu 136 ha, park pak 63 ha.

Státní zámek Hradec nad Moravicí se roku 2002 stal národní kulturní památkou. Je oblíbeným turistickým cílem a kulturně-společenským centrem Opavska. Bílý zámek je vyinstalován dochovaným kmenovým mobiliářem a v současné době nabízí návštěvníkům dva prohlídkové okruhy, samostatnou historickou expozici a obrazovou galerii. Součástí areálu je rovněž novogotický Červený zámek a Bílá věž. Celý zámecký areál je zakomponován do přírodně - krajinářského parku, který je svou rozlohou největší v Moravskoslezském kraji.

Zdroj: Oficiální webové stránky státního zámku Hradec nad Moravicí


Výstava:

1.6. - 30.9.
OSKAR KOKOSCHKA
VÝSTAVA PORTRÉTŮ KNĚŽNY MECHTILDY LICHNOVSKÉ A VĚZNĚ
Součástí hlavního prohlídkového okruhu „Reprezentační a soukromé salóny“ bude, po dvě návštěvnické sezóny (květen 2021 - září 2022), jedinečná možnost shlédnutí dvou portrétů autora Oskara Kokoschky, slavného vídeňského expresionistického malíře. Portrét hradecké kněžny „Mechtildy Lichnovské“ a portrét „Vězeň“ nebo také „Muž se zlým obličejem“. Oba obrazy patří k nejcennějším ze sbírek zámku Hradec nad Moravicí. Portrét 37. leté kněžny Mechtildy kněžny Lichnovské je nejznámějším a nejvíce zapůjčovaným obrazem sbírky zámku Hradec nad Moravicí. Mechtilda kněžna Lichnovská, praprapravnučka císařovny a královny Marie Terezie, byla nejen mecenáškou anebo sběratelkou umění, byla také spisovatelkou, hudební skladatelkou, malířkou či múzou básníků.

10.6. - 12.9.
VZPOMÍNKY NA MONARCHII
Součástí hlavního prohlídkového okruhu  bude, od 10. 6. 2021 do 12. 9. 2021, výstava klobouků a livrejí s erbovními knoflíky „Vzpomínky na monarchii“.

1.7. - 3.10.
ZÁMEK HRADEC OBJEKTIVEM
Výstava fotografií Jiřího Hajduka v Bílé věži zámku Hradec nad Moravicí.2.7. - 12.9.
SYNTEZIE MÍSTA A MÍST
Dlouholetá spolupráce s popradskou galerií pokračuje také v letošním roce. Po výstavě „Čeští malíři ve Vysokých Tatrách“, kterou Tatranská galerie v Popradě hradeckému zámku zapůjčila, se letos otevřela v Malé a Velké galerii Bílého zámku výstava velkoformátových fotografií Anny Ondrušekové  „Syntezie místa a míst“.1.8. - 30.9.
FENOMÉN CYKLISTIKA
Výstava vypráví příběh bicyklu a přibližuje počátky cyklistiky na Opavsku a Jesenicku. Ve krásném zámeckém prostředí jsou umístěny panely mapující počátky cyklistiky, vývoj kol, opavské spolky i počátky cyklistiky na Jesenicku a také vývoj cyklistické módy. Na panelech můžete vidět mnoho historických fotografií, map, dobových tiskovin apod. Výstava je doplněna o krásné exponáty historických jízdních kol. Každému kolu je přiřazen nejen technický popis stroje, ale také malý příběh.
Výstava je součástí okruhu „Zámecký areál“, najdete ji ve vstupní historické expozici od 1. srpna do 30. září 2021.23.9. - 26.12.
SLEZSKÉ ZÁMECKÉ KNIHOVNY
Od 23. 9. do 26. 12. 2021 budete moci navštívit výstavu Slezské zámecké knihovny ve koridoru Bílého zámku, stane se součástí hlavní prohlídkové trasy, je možno ji zhlédnout také samostatně. K vidění budou staré tisky vydané do roku 1800, ale též mladší produkce tisků 19. a první poloviny 20. století. Z hradeckého fondu se můžete těšit na vlastnoruční dedikace Mechtildě kněžně Lichnovské od Rainera Maria Rilkeho či nositele Nobelovy ceny za literaturu Gerharta Hauptmanna.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 23.9. v 15.00 hodin v budově Bílého zámku.

 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky