ZÁMEK HRADEC NAD MORAVICÍ - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

MUZEA, ZÁMKY, HRADY
ZÁMEK HRADEC NAD MORAVICÍ

Správa státního zámku Hradec nad Moravicí
Městečko 2, 747 41, Hradec nad Moravicí, tel.: +420 553 783 915
www.zamek-hradec.cz
e-mail:
hradec@npu.cz   pribyla.radomir@npu.cz
rezervace prohlídek: +420 553 783 444

otevřeno:
duben: so - ne 10.00 - 16.00 hod.
květen - září: po zavřeno, út - pá 9.00 - 17.00, so - ne 10.00 - 18.00 hod.
říjen - listopad: so - ne 10.00 - 16.00 hod.



Význam hradeckého ostrohu byl dán především strategicky výhodným utvářením terénu, nabízejícím bezpečné útočiště. Také proto někdejší slovanské hradisko z 8. století vystřídal kolem poloviny 11. století knížecí hrad Přemyslovců, přebudovaný o dvě století později českým králem Přemyslem Otakarem II. na výstavný hrad chráněný důkladnou fortifikací. Od počátku 16. století dávali čeští panovníci zdejší zboží do zástavy. Posledním zástavním pánem byl Kašpar Pruskovský z Pruskova, který jej v roce 1585 získal do dědičného majetku a současně zahájil renesanční přestavbu stále ještě středověkého hradu na pohodlně zařízené sídlo s okrasnou zahradou a lesoparkem.

V období 1778 až 1945 drželo Hradec šest generací pruského knížecího rodu Lichnowských z Voštic a Werdenbergu. Velký požár z února 1796 podnítil celkovou adaptaci zámku, koncipovanou krnovským stavitelem Janem Mihatschem. Přes menší následné úpravy v duchu dobového historizmu si skvostně vybavená rezidence elitního aristokratického rodu regionu svůj klasicistní vzhled uchovala podnes, v první třetině 19. století byl založen šedesáti hektarový přírodně  -  krajinářský park výjimečné kompoziční a dendrologické úrovně.

Mezi léty 1874 až 1891 vedli stavitelé A. Langer z Vratislavi a F. Händel z Výmaru přístavbu tzv. Červeného zámku s hradební zdí a Bílou věží. Architektonicky mimořádně atraktivní komplex inspirovaný režnými hrady německého středověku zahrnul mj. nezbytnou konírnu s kočárovnou.
Zámek Hradec nad Moravicí má druhý největší park na území Moravy a Slezska. Na rozdíl od ostatních není uzavřeným celkem, ale otevírá se volně do krajiny. Počátky zámeckého parku spadají do doby po požáru v roce 1796. Zpočátku býval park jen v okolí zámku, teprve po úpravách v devatenáctém století byl více rozšiřován. První spolehlivý doklad hovořící o parku je z roku 1834. Celý zámecký areál, včetně lesoparku, má rozlohu 136 ha, park pak 63 ha.

Státní zámek Hradec nad Moravicí se roku 2002 stal národní kulturní památkou. Je oblíbeným turistickým cílem a kulturně-společenským centrem Opavska. Bílý zámek je vyinstalován dochovaným kmenovým mobiliářem a v současné době nabízí návštěvníkům dva prohlídkové okruhy, samostatnou historickou expozici a obrazovou galerii. Součástí areálu je rovněž novogotický Červený zámek a Bílá věž. Celý zámecký areál je zakomponován do přírodně - krajinářského parku, který je svou rozlohou největší v Moravskoslezském kraji.

Zdroj: Oficiální webové stránky státního zámku Hradec nad Moravicí


Výstava:

1.6.2021 - 30.9.2022
OSKAR KOKOSCHKA
VÝSTAVA PORTRÉTŮ KNĚŽNY MECHTILDY LICHNOVSKÉ A VĚZNĚ
Součástí hlavního prohlídkového okruhu „Reprezentační a soukromé salóny“ bude, po dvě návštěvnické sezóny (květen 2021 - září 2022), jedinečná možnost shlédnutí dvou portrétů autora Oskara Kokoschky, slavného vídeňského expresionistického malíře. Portrét hradecké kněžny „Mechtildy Lichnovské“ a portrét „Vězeň“ nebo také „Muž se zlým obličejem“. Oba obrazy patří k nejcennějším ze sbírek zámku Hradec nad Moravicí. Portrét 37. leté kněžny Mechtildy kněžny Lichnovské je nejznámějším a nejvíce zapůjčovaným obrazem sbírky zámku Hradec nad Moravicí. Mechtilda kněžna Lichnovská, praprapravnučka císařovny a královny Marie Terezie, byla nejen mecenáškou či sběratelkou umění, ale byla také spisovatelkou, hudební skladatelkou, malířkou anebo múzou básníků.




3.5. - 30.10.
UMĚNÍ ORIENTU
Šlechtické cestování a sběratelství - oblíbená zábava aristokracie. Prezentace orientálních předmětů z cest knížete Karla Maxe Lichnovského. Výstava Umění Orientu je součástí hlavního okruhu v letošní návštěvnické sezóně roku Šlechtických slavností.




21.7. - 30.10.
DÁMOU A PÁNEM V KAŽDÉ DOBĚ
Výstava módy a módních doplňků bude součástí hlavního okruhu.




sobota 3.9. / 20.00 hod.
CYRANO Z BERGERACU - ZRUŠENO!!!
Divadelní hra v podání Slezského divadla Opava u Bílé věže zámku v Hradci nad Moravicí. Předprodej vstupenek online na www.divadlo-opava.cz.

neděle 4.9. / 17.00 hod.
POPELKA - ZRUŠENO!!!
Muzikálová pohádka v podání Slezského divadla Opava u Bílé věže zámku v Hradci nad Moravicí. Předprodej vstupenek online na www.divadlo-opava.cz.

28.9. - 2.10. / 9.00 - 16.00 hod.
KVĚTNÉ AMABILE
Výstava historických květinových aranžmá.
Vážení návštěvníci od 28. září až do 2. října 2022 bude pro vás výjimečně otevřen „Mimořádný okruh“, který zahrnuje nejreprezentativnější prostory hradeckého zámku.
Dobová květinová aranžmá ve všech zpřístupněných prostorách, soubor kreseb květinových studií, tematických grafických listů ze 17. století., uvidíte také slavnostně vyzdobenou kapli. Zhlédnete módu a módní doplňky konce 19. a začátku 20. století, sbírku orientálního umění z cest Karla Maxe knížete Lichnovského.
28. září 2022 netradiční kostýmované večerní prohlídky, dozvíte se něco o kavalírských cestách synů šlechtických vrstev a budete moci zažít neopakovatelnou atmosféru potemnělého zámku za svitu svíček s hudebním doprovodem Jana Hanouska - violoncello.
To vše bude pro vás připraveno 28. září 2022, od 18.00 do 21.00 hodin, každých 20 minut, v roce Šlechtických zábav a slavností na zámku Hradec nad Moravicí.
Těšíme se na vás, doporučujeme rezervaci na telefonním čísle +420 553 783 915 nebo +420 553 783 444.



 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky