KUPE - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
KUPE

Vodárenská věž, Janská 7, 746 01, Opava, tel.: +420 555 501 415


otevřeno: út - ne 15.00 - 19.00 hod. (není-li uvedeno jinak)


1.1. - 31.12.
KURT NAFURT
Stálá expozice Kurta Gebauera.

1.1. - 31.12.
OPAVA ŽELEZNIČNÍ
Stálá venkovní výstava o historii železnic na Opavsku. Výstava se uskutečňuje za podpory Statutárního města Opava.

1.1. - 31.12.
OPAVA ŽELEZNIČNÍ PLUS
Nová vnitřní expozice o historii železnice na Opavsku, která rozšiřuje současnou venkovní výstavu Opava železniční. Vnitřní expozici si můžete po předchozí domluvě prohlédnout vždy v otevírací době KUPE od 15.00 do 19.00 hodin. Vstupné je dobrovolné.


20.1. - 19.3.
ALBÍNI
Výstava fotografií Michala Szalasta.
„Loví nás jako divokou zvěř a sekají nám údy, popisuje albín z Tanzanie.“
„Život s albinismem může být rozsudkem smrti.“ „Je libo prst pro štěstí? Albíny ve Tanzanii děsí rakovina a pověry.“ „Albín je v Africe považován za ztělesnění zla.“ „Tanzanie zažila řadu děsivých masakrů a mrzačení albínů.“ „Albíni v Tanzanii čelí smrtelné hrozbě“. „Hříšný obchod s částmi těl zavražděných albínů v Tanzanii.“
To je jenom několik titulků z amerických, britských nebo českých médií o životě albínů ve Tanzanii, africké zemi, kde patří procento obyvatel postižených albinismem, tedy poruchou metabolismu zaviněnou nedostatkem pigmentu melaninu, k nejvyšším na světě.
Rozsáhlý cyklus fotografií Michała Szalasta o albínech z tanzanského ostrova Ukerewe na Viktoriině jezeře značně koriguje naše obvyklé představy o tragickém životě lidí, kteří jsou kvůli odlišné barvě kůže svými černými spoluobčany nenáviděni, ostrakizování anebo někdy také zabíjeni. Není výsledkem letmé návštěvy evropského fotoreportéra ve exotickém africkém prostředí, ale vznikl díky tomu, že se Michału Szalastovi během delšího pobytu v Tanzanii v roce 2011 podařilo s mnohými albíny navázat bližší kontakty či získat si jejich důvěru. Pomohla mu při tom neformální spolupráce s organizací Tanzania Albinism Society. Mohl proto albíny fotografovat v jejich domovech, v nichž většinou žijí společně se svými černými rodiči, prarodiči a sourozenci, při práci nebo při dětských hrách. Nebyl tlačen časem ani požadavky redakcí na atraktivní zpracování tématu, v němž by se automaticky předpokládalo zdůraznění tragičnosti osudů albínů, kteří se někdy stávají oběťmi pověr o zázračných léčebných účincích částí jejich těl. Stal se jakýmsi nepozorovaným pozorovatelem každodenního života albínů, před jehož objektivem fotografovaní lidé nepózovali, ale chovali se zcela přirozeně.
23.3. - 21.5.
JDU NOCÍ
Výstava fotografií současné české fotografky Libuše Jarcovjákové.
Imprese z nočních toulek napříč léty a místy.
Miluju noc, noční bloumání, cesty nočním vlakem, návraty z hospod, mokré lesklé chodníky, toulavá zvířata, která mi zkříží cestu, siluety stromů a opuštěná nároží.
Touto výstavou chci vzdát hold pomíjivým okamžikům, letmým setkáním, místům, kam se už nikdy nevrátím.
Černobílé i barevné fotografie z let 1975 - 2020.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 23.3. v 18.00 hodin. Od 19.00 hodin bude následovat promítání autorčiných fotografií.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky