KUPE - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
KUPE

Vodárenská věž, Janská 7, 746 01, Opava, tel.: +420 555 501 415


otevřeno: út - ne 14.00 - 20.00 hod. (není-li uvedeno jinak)


1.1. - 31.12.
KURT NAFURT
Stálá expozice Kurta Gebauera.

1.1. - 31.12.
OPAVA ŽELEZNIČNÍ
Stálá venkovní výstava o historii železnic na Opavsku. Výstava se uskutečňuje za podpory Statutárního města Opava.


24.1. - 13.3.
ONDŘEJ DURCZAK - KARVINSKO
Fotografická výstava.
Projekt Karvinsko se zabývá stěžejními mezníky významného průmyslového regionu prostřednictvím osobitého pohledu autora, který v této oblasti zažívá už jen pozůstatky zašlé slávy. Pracuje však ve fotografii nejen s nimi, ale také s archivním obrazovým materiálem. Principem práce je určitá metoda srovnávání minulé doby od počátku dvacátého století do konce 80. let minulého století a nynějšího stavu oblasti. Pohled je tak soustředěn na průmysl období kapitalismu i na státem řízené hospodaření v době totality. V práci se tak objevují historické fotografie z celého 20. století. Důležitými fotografiemi jsou inscenovaná zátiší drobných prvků, symbolů, které jsou, či spíše byly pro Karvinsko charakteristické. Kurátorem výstavy bude doktorand ITF MgA. Arkadiusz Gola (Polsko).
Ondřej Durczak
Ondřej Durczak se narodil v roce 1989 v Ostravě. Studoval na Ústavu fyziky na Slezské univerzitě v Opavě a na stejné škole též na Institutu tvůrčí fotografie, kde dnes pokračuje na doktorském studiu a působí zde také pracovně. Předmětem jeho zájmu je především město Ostrava. Fotograficky toto téma zpracoval v knize Ostrava v důchodu (2015), v níž připomíná zanikající průmyslové dominanty bývalé hutní a hornické lokality. V teoretické rovině se věnuje fotografickým publikacím o Ostravsku, které zpracoval v rámci bakalářské a diplomové práce a nyní v tématu pokračuje v disertační práci. V posledních dvou letech pracuje na fotografickém projektu Karvinsko, který se zaměřuje na stěžejní mezníky významného průmyslového regionu prostřednictvím svého osobitého autorského pohledu. V něm Durczak prolíná své osobní vzpomínky, prožité okamžiky nebo studium odborné literatury. Autor se zabývá také historií užití fotografie v různých vědeckých disciplínách. Publikoval několik článků v periodikách a sbornících a své poznatky prezentoval na přednáškách a konferencích u nás a v Polsku. Měl několik samostatných výstav.
14.3. - 23.4.
PETER KORČEK - STANICE
Fotografická výstava.
Výstava osobitého pohledu na vlakové stanice a čekárny doktoranda Institutu tvůrčí fotografie. Doktorand Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě Peter Korček se již několik let snaží komplexně fotograficky dokumentovat vlakové stanice a čekárny. Kombinuje přitom jak osobitý pohled, tak věcné zobrazení, avšak také v tomto případě využívá silné estetiky zaznamenaného prostoru. Soustředí se na původní prostory a jejich reálie, v nichž je patrná jistá bizarnost a grotesknost skladby předmětů.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 14.3. v 17.00 hodin. Vernisáž uvede Ondřej Durczak. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky