KUPE - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
KUPE

Vodárenská věž, Janská 7, 746 01, Opava, tel.: +420 555 501 415


otevřeno: út - ne 14.00 - 20.00 hod. (není-li uvedeno jinak)


1.1. - 31.12.
KURT NAFURT
Stálá expozice Kurta Gebauera.

1.1. - 31.12.
OPAVA ŽELEZNIČNÍ
Stálá venkovní výstava o historii železnic na Opavsku. Výstava se uskutečňuje za podpory Statutárního města Opava.


5.12.2019 - 29.1.2020
LUCIA SEKERKOVÁ - ŽENY PREDÁVAJÚCE NÁDEJ
Fotografický projekt a rozsáhlá esej o životě a práci věštkyň a čarodějnic v dnešním Rumunsku.
Fotografka Lucia Sekerková a etnoložka Ivana Šusterová pronikly do světa rumunských věštkyň a čarodějnic a čtyři roky se k nim vracely. Sledovaly, jak tyto ženy žijí, jejich postavení v rodině i v rumunské společnosti, magické rituály i skvělý marketing. Jak žijí dnešní čarodějnice? Součástí výstavy je kniha s osobitou knižní vazbou zajímavým příspěvkem k současné dokumentární fotografii.
Lucia Sekerková (*1991) je studentkou pátého ročníku Ateliéru reklamní fotografie Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V rámci studia se dlouhodobě věnuje dokumentování života Olašských žen žijících v Rumunsku. Za soubor Donum Vitae získala v roce 2013 cenu Canon Junior Awards v soutěži Czech PressPhoto. Část fotografického souboru Vrăjitoare byl vystaven v Centru současného umění DOX anebo na samostatné výstavě v Czech Photo Centre v Praze.
Fotografka Lucia Sekerková a etnoložka Ivana Šusterová se pokusili propojit fotografickou tvorbu s etnologickým výzkumem. Čtyři roky zpracovávali sugestivní téma rumunských žen ze skupin olašských Romů, které se živí věšteckou a čarodějnickou činností. Ve posledních letech zájem o tyto služby v rumunské společnosti opět narůstá, toto téma je živě diskutováno v rumunských domácnostech, médiích i v policejních spisech. Obě autorky svou práci shrnuly ve dvojknize, která se skládá z fotografické části a textové eseje.
V české a slovenské fotografii má fotografování Romů velkou tradici. Svět věštkyň a také čarodějnic ale zatím zůstal nepovšimnut. Také výrazové prostředky autorka volí odlišné - fotografuje barevně, otevřeně přiznává určitou míru inscenace, neboť už v samotných rituálech věštkyň je nezbytně zastoupena velká míra sugestivity a působení na emoce klienta. Lucia Sekerková přistihuje tyto věštkyně ve zvláštním rozpolcení mezi křesťanstvím a pohanstvím i mezi starým a novým světem, magií a internetem. Projekt vznikal v úzké spolupráci s etnologickým výzkumem, také fotografka je proto někdy až analyticky věcná, vede ostrý řez magickými rituály, nemilosrdně je nasvětluje silnou výbojkou blesku také ve momentech plných tajemství, zblízka se dívá věštkyním pod ruce. Lucia Sekerková nám neprozrazuje, zda věří v magickou sílu těchto žen. Podařilo se jí na chvíli proniknout do jejich prostředí, být přítomna jejich rituálům, snad se i načas stát součástí jejich marketingových a mediálních praktik a přinést také zajímavou výpověď o nezapomenutelných chvílích, které tam s nimi zažila.
30.1. -
HALLEYOVA KOMETA V ROCE 1910 - PŘEDZVĚST APOKALYPSY?
Výstava zvětšenin pohlednic z roku 1910 ze sbírky Rudolfa Dybowicze.
Fyzikální ústav Slezské univerzity a Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě vás zvou na výstavu zvětšenin pohlednic z roku 1910 ze sbírky pana Rudolfa Dybowicze Halleyova kometa v roce 1910 - předzvěst apokalypsy? Ve středověku bylo zjevení komety chápáno jako znamení blížící se záhuby. Například Tapisérie Bayeux líčí události během bitvy u Hastingsu v roce 1066. Při pohledu na detail se Halleyova kometa objevuje nad trůnem krále Haralda II., který později v bitvě padl.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 30.1. v 17.00 hodin. Součástí vernisáže bude přednáška a inaugurace nové publikace.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky