KUPE - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
KUPE

Vodárenská věž, Janská 7, 746 01, Opava, tel.: +420 602 250 559


otevřeno: po - pá 15.30 - 19.30 hod. (není-li uvedeno jinak)


1.1. - 31.12.
KURT NAFURT
Stálá expozice Kurta Gebauera.

1.1. - 31.12.
OPAVA ŽELEZNIČNÍ
Stálá venkovní výstava o historii železnic na Opavsku. Výstava se uskutečňuje za podpory Statutárního města Opava.

1.1. - 31.12.
OPAVA ŽELEZNIČNÍ PLUS
Nová vnitřní expozice o historii železnice na Opavsku, která rozšiřuje současnou venkovní výstavu Opava železniční. Vnitřní expozici si můžete po předchozí domluvě prohlédnout vždy v otevírací době KUPE od 15.30 do 19.30 hodin. Vstupné je dobrovolné.


11.12.2024 - 23.3.2025
ZAHRÁDKÁŘI II.
Výstava fotografií.
David Macháč dokumentuje zahrádkářské kolonie již od roku 2006. První ucelený soubor se stal součástí praktické bakalářské práce Zahrádkáři. V tomto souboru fotografií se však objevují zahrádkáři výhradně z Opavy. Postupem času fotografoval zahrádkářské kolonie také v dalších městech naší republiky. Namátkou lze zmínit Liberec, Prahu, Cheb, Velké Meziříčí anebo Uherské Hradiště. Svým fotoaparátem zachytil rovněž zahrádkáře ze zahraničí, například z Polska, Německa a Slovenska. Tato v pořadí již druhá výstava pořádaná v galerii KUPE nám tentokrát představuje zahrádkáře z období let 2017-2024. Součástí výstavy je také představení nové knihy Zahrádkáři, která mapuje průřez autorovou tvorbou. Na fotografiích vidíme rozmanitost a různorodost jednotlivých fotografovaných objektů i jejich majitelů. Dá se říci, že z fotografií lze vyčíst jejich vztah ke fenoménu zahrádkaření - poodhalí, co je pro daného zahrádkáře důležité, nebo jakým „módním“ trendům v této oblasti podléhá. Na první pohled vnímáme fotografii jako ucelený portrét, avšak při důkladnějším pozorování máme možnost objevovat další souvislosti v životech fotografovaných lidí. Fotografie naznačují také sociální poměry zahrádkářů, i když se přirozeně většinou jedná o lidi z panelákových bytů. Podstatou fenoménu zahrádkaření je touha a potřeba realizovat své představy o kontaktu se přírodou a trávit volný čas v tzv. druhém domově. Mnoho lidí proto v létě opouští rozpálené byty a celé dny či měsíce tráví na svých zahrádkách. Mnozí také upouštějí od původního záměru - pěstování vlastního ovoce a zeleniny - a vytváří si své soukromé relaxační zóny s bazény, vířivkami a plynovými grily. A tak se také původní zahradní domky sloužící především jako sklady nářadí či úkryty před nepříznivým počasím postupem času proměňují na osobitá moderní obydlí. „S úsměvem vzpomínám na fotografování dvou zahrádek, kdy první oplývala úžasnou chatou s bazénem se protiproudem, jejíž majitelka nerušeně odpočívala na luxusním lehátku. Hned vedle ní se rozprostíral zahradní objekt seskládaný ze všeho, co okolí nabízelo, v němž dominoval starý slunečník s kruhovým bazénkem z marketu, ve kterém relaxoval jeho šťastný majitel na gumovém lehátku. V obou případech však bylo v očích majitelů zahrádek vše absolutně dokonalé.“
David Macháč
David Macháč se narodil 24. června 1982 v Opavě. K fotografii ho přivedl jeho otec, který zde svého času provozoval vyhlášenou opravnu fotoaparátů. V roce 2009 ukončil David Macháč magisterské studium na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, kde v současné době pokračuje v doktorském studiu. Aktuální fotografie z prostředí zahrádek jsou pravidelně zveřejňovány na instagramovém profilu @allotment_gardens_by_david nebo na webové stránce davidmachac.cz.

27.3. -
MARIUSZ FORECKI - PRACH/EVOLUCE IMPÉRIA
Výstava fotografií.
Mariusz Forecki pořídil svoje fotografie během mnoha cest po bývalém Sovětském svazu - v závěrečném stádiu jeho existence a během formování nového společensko-politického uspořádání. Na tuto dobu vzpomíná jako na bouřlivou éru, která si v sobě nesla následky, jaké nikdo, včetně Foreckého, nemohl předvídat: „Sledoval jsem, jak bývalé republiky Sovětského svazu znovu získávají svoji nezávislost. Viděl jsem zrod nových států, boj o identitu, návrat vysídlených národů a emigraci za lepším životem. Tehdy jsem si neuvědomoval, že jsem svědkem událostí, které se později staly symboly rozpadu státu vybudovaného na tyranii a nepředstavitelném lidském utrpení. Z prachu tohoto kolapsu se vynořil obraz nového impéria, které se pod rouškou demokracie pomocí brutální propagandy a moderní sociotechniky přeměnilo v impérium zla, ohrožující svět založený na ideálech humanismu a lidském právu na svobodu a štěstí.“

Kurátor Adrian Wykrota charakterizuje Foreckého jako fotografa s romantickou duší, jehož citlivost, odvaha a neúnavná vytrvalost v činnosti se přetavují v touhu vyprávět příběhy o světě a jeho lidech. Forecki pevně věří v sílu dokumentárního záznamu. Jeho práce je provázena upřímností a respektem k subjektům, které dokumentuje, popoháněna nikoli touhou posílit své vlastní fotografické ego, ale hlubokou potřebou vytvořit pravdivý záznam naší doby a šířit povědomí o jejích problémech.

Mariusz Forecki (1962) je fotograf a autor knih. Mnoho let dokumentuje lidi, kteří jsou zapleteni do společensko-politických procesů. Fotografoval mimo jiné v Afghánistánu, Arménii, Čečensku, Dagestánu, Litvě, Ukrajině a v Židovské autonomní oblasti v Rusku. Účastnil se nizozemského festivalu Noorderlicht, Bienále fotografie v Praze, Měsíce fotografie v Bratislavě, Bienále fotografie v Poznani a festivalu Kaunasphoto v Kaunasu. Je absolventem a doktorandem Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě. Spoluzaložil nadaci Pix.House. Získal četná ocenění v soutěžích novinářské a také dokumentární fotografie. Je laureátem Umělecké ceny města Poznaň, ocenění Svazu polských uměleckých fotografů a stipendistou ministra kultury a národního dědictví. Vede kurzy dokumentární fotografie ve škole dokumentu Pix.House a ve Vratislavské škole fotografie.

Výstava je výběrem fotografií z Foreckého knihy KURZ / DUST / ПЫЛЬ. Kniha získala hlavní cenu na 32. měsíci fotografie v Bratislavě (2022), titul Foto kniha roku (2022) ve nejvýznamnější polské soutěži novinářské fotografie Grand Press Photo a byla nominována na různá další prestižní ocenění.

Tato výstava byla vytvořena spolkem 400 ASA, Mariuszem Foreckým, Adrianem Wykrotou, Vladimírem Birgusem a Institutem tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě Opava.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 27.3. v 17.00 hodin.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky