KUPE - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
KUPE

Vodárenská věž, Janská 7, 746 01, Opava, tel.: +420 555 501 415


otevřeno: út - ne 14.00 - 20.00 hod. (není-li uvedeno jinak)


1.1. - 31.12.
KURT NAFURT
Stálá expozice Kurta Gebauera.

1.1. - 31.12.
OPAVA ŽELEZNIČNÍ
Stálá venkovní výstava o historii železnic na Opavsku. Výstava se uskutečňuje za podpory Statutárního města Opava.


10.10. - 20.11.
DAVID MACHÁČEK - DEN PO DNI
Fotografická výstava, výběr z fotografií novináře Davida Macháčka, který si podle pravidla „jeden den - jedna fotka” vede už šestým rokem svůj osobní fotografický deník, doplňovaný krátkými verši.


21.11. - 4.12.
JINDŘICH ŠTREIT - PAMĚTI TŘÍ PANELÁKŮ: ŽIVOT JEDNÉ KOMUNITY
Výstava fotografií z projektu o životě sousedské komunity obyvatel paneláků U Opavice 2-4. Výstava bude zahájena besedou s autory projektu Jindřichem Štreitem a Ivetou Jusovou. Při příležitosti zahájení výstavy bude pokřtěn katalog k projektu, který obsahuje fotografie Jindřicha Štreita a texty Ivety Jusové.
Fotografie Jindřicha Štreita byly nafoceny v rámci výše zmíněného projektu v létě v roce 2018. Výstava a katalog zakončují zajímavý projekt, jehož bází byla série rozhovorů se obyvateli paneláků U Opavice 2-4, kde Iveta vyrostla a kam se dosud ráda vrací ze svého nynějšího amerického domova k rodičům na prázdniny. Rozhovory samotné jsou pak ve upravené podobě zájemcům k dispozici na webových stránkách projektu http://blogs.carleton.edu/panelstory/
Cílem projektu bylo shromáždit a uchovat poznatky o životě sousedské komunity družstevní samosprávy U Opavice 2-4 v Opavě. Samospráva byla původně založena jako bytové družstvo v roce 1963 a sestává ze tří sedmipatrových panelových domů. Ve kontextu urbanistické geografie je možné paneláky ve střední Evropě chápat jako určitou vertikální analogii amerických satelitních městeček. Zatímco jsou ale panelová sídliště, podobně jako americká suburbs, často popisována jako uniformní a fádní a symbolizují šedivý a anonymní život za socialismu, družstvo U Opavice si dokázalo vytvořit k danému místu silný vztah, který přetrvává dodnes a je stále aktivně udržován. Vedle fotografií Jindřicha Štreita čtenáři v katalogu najdou nejen hlavní průvodní text k projektu a krátké úvody k jednotlivým účastníkům rozhovorů, ale také historické pojednání o bytových družstvech na území dnešní České republiky, souhrnnou historii družstevní samosprávy U Opavice 2-4, povídání o pozemku, na kterém se paneláky U Opavice nacházejí a též zamyšlení nad historickými změnami funkcí stavebních bytových družstev.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 21.11. v 16.00 hodin. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky