VNITROBLOK GOTTFREI - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

DISKOTÉKY, ROCKOVÉ KLUBY
VNITROBLOK GOTTFREI

Krnovská 14/13, 746 01, Opava, tel.: +420 775 129 519, +420 773 684 661
www.gottfrei.com
e-mail: vm@gottfrei.com

Herní a hudební klub

otevřeno: st 18.00 - 00.00, pá 18.00 - 00.00, so 18.00 - 00.00 hod.

Sál s barem a zahrádkou

otevřeno: pá 18.00 - 05.00 hod.17.6. - 14.8. / Dům umění Opava

FREI
Výstava - grafika, intermédia.
Výstava FREI mapuje tvorbu lidí, které spojilo dohromady jedno místo. Před dvanácti lety objevil Vašek Minařík prostor bývalé továrny nábytku na Krnovské ulici. Společně se Pavlem Havrlantem a Tomášem Vránou v této staré fabrice založili multikulturní prostor či grafické studio Gottfrei. Po necelém roce, na prvním pořádání Opavského sympozia, těmto „bezbožným“ (*GOT=BŮH, FREI=VOLNÝ) vtrhla do života, a některým nejen do toho uměleckého, Martina Pavelková. Nějaký čas v tomto uskupení zůstali. Prostor Gottfrei, stejně jako jeho obyvatelé, se časem měnil a rostl. Uskutečnilo se tady nespočet výtvarných sympozií, výstav, besed, koncertů různých žánrů a také, dnes už tradiční hudební festival FreiPlatz (ve spolupráci s Tomášem Feikem). Vznikla zde platforma pro setkávání lidí, kteří chtějí objevovat, experimentovat a tvořit. V současné době je ve prostorách areálu otevřené také umělecké studio pro mladé umělce, ve kterém Martina připravuje například k talentovým zkouškám na střední a vysoké umělecké školy.
Společným pojítkem pro autory je nejen místo, ale také potřeba reagovat na aktuální společenské a politické dění v regionu, v Čechách, ale také ve světě skrze uměleckou tvorbu. Jejich společné projekty bylo možné pravidelně vidět na festivalu Landscape, který se zabývá uměním ve veřejném prostoru. Posledním společným dílem byla série betonových soch s názvem Koněvmen. Ta reagovala na odstranění sochy maršála Koněva z dejvického náměstí. Instalace trpasličích soch bude k vidění na výstavě v Domě umění. Martina Minařík Pavelková, vizuální umělkyně, malířka a performerka představí, kromě starších prací, svoji nejnovější sérií maleb dotýkající se současné společnosti a jejího vnímání skrze rovinu dětských pravd, křivd a nesplněných snů a v dospělém světě. Václav Minařík, který se věnuje převážně grafice, virtuální a augmentované realitě a pořádání kulturních akcí vystaví retrospektivu své výtvarné tvorby doplněnou o nová díla. Tomáš Vrána se věnuje grafickému designu, programování a odprezentuje svoji volnou malířskou tvorbu. Jako hosta si trojice přizvala známého fotografa Marka Bartoše, který vystaví soubor fotografií ze své volné autorské práce.
Na první pohled toho nemáme moc společného. Alespoň co se tvorby týče. Každý si žijeme ve svém uzavřeném světě, někdo na větším snovém obláčku. Jsme tři solitéři. Ale naše práce má tendency navzájem se ovlivňovat. Byť třeba jen v nočních diskuzích. Někdy z toho vznikne skvělá spolupráce. Jsme přátelé, kteří k sobě nacházeli cestu někdy oklikami, ale které vždy pojilo silné pouto jednoho prostoru. Gottfrei. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky