GALERIE OBECNÍHO DOMU - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
GALERIE OBECNÍHO DOMU

Ostrožná 46, 746 01, Opava, tel.: +420 553 791 947, +420 734 518 907
www.oko-opava.cz
e-mail:
obecni.dum@oko-opava.cz

otevřeno: út - ne 10.00 - 18.00 hod.9.7. - 30.8.

MARTIN SNĚHOTA - VÝPRAVA ZA HORIZONT
Výstava.
Tvorbu Martina Sněhoty od počátku definuje fascinace moderními výrobními postupy či procesy.  Mechanismy, konstrukce a používané technologie nejsou jen vykalkulované chladné výsledky umělcova snažení, ale jsou výsledkem autorových myšlenkových konstruktů a dlouhodobého výzkumu současné podoby světa, která ovlivňuje nejen naše soukromé životy, ale také celou společnost. Nalezneme zde podobný tvůrčí přístup jako třeba u Tvrdohlavého Františka Skály, který ke své sochařské tvorbě využívá nalezených předmětů a přírodnin. Stejný objevitelský a archeologický přístup můžeme vysledovat také u Martina Sněhoty. Na rozdíl od Skály, ale nesahá po přírodních materiálech, ale po starých průmyslových výrobcích a zařízeních, které nachází na půdách, ve sklepích nebo třeba na smetištích a skládkách. Každý takový nález se dá využít jako stavební materiál pro budoucí objekt a společně s imaginací autora předurčuje novou zápletku a vznik nového artefatu. Výstava může evokovat expozici, která představuje objekty ze mimozemského světa, technologické vychytávky budoucnosti nebo třeba družici anebo kosmické stroje na průzkum vzdálených planet.
Vernisáž výstavy proběhne ve středu 8.7. v 18.00 hodin.
17.7. - 30.8. / terasa Obecního domu
LUCIE JINDRÁK SKŘIVÁNKOVÁ - SEDIMENTY
Výstava.
Sedimenty Lucie Jindrák Skřivánkové (*1982, AVU) je cyklus velkých maleb, které jsou také určené pro zahrady a exteriéry. Dnešní umění v zahradách má svoji tradici ve spojení s uměleckými styly založenými na strukturách a liniích jako expresionismus, abstraktismus, konstruktivismus. Pěstěná příroda a motiv zahrady blížící se ideálu krásy inspirovalo mnoho umělců, od Henriho Matisse po Paula Klee, až po Zděnka Sýkora nebo Karla Malicha. Sedimenty umělkyně Skřivánkové jsou sérií malebných kompozic se motivem prolínajících se širokých barevných linií. Lehkost a proměnlivost forem působí na první pohled pocitem pohybu, plující energií ve vesmíru. Proměnlivé čáry a abstraktní formy se motají kolem sebe jako lehký vítr ve vzduchu s točící se duhou. Zároveň kompozice působí také pocitem těžkosti. Lehkost světlých barev kontrastuje s hmotností malby, jako kdyby se najednou emocionální skladba forem proměnila do statického kamene a do starého sedimentu. Harmonie vychází právě z tohoto kontrastu mezi motivem spirály a tíhou malby a stratifikací barevných vrstev překrývajícími se krajiny či figury na pozadí. Proměnlivé živly přírody se projevují v dynamických abstraktních obrazech, a vrstvy barev s různě prolínajícími se směry linií směřují diváka do skryté, složité a nejednoznačné reality v našem každodenním životě.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 16.7. v 18.00 hodin.


6.5. - 5.7. / park před Obecním domem
ŽIVOTY POD ROUŠKOU
Výstava, sociálně-fotografický projekt Ivo Žídka a Jana Langera odhaluje trápení, ale též radosti Čechů v čase karantény. Všechny bez rozdílu věku, pohlaví, vzdělání či sociálního postavení spojuje v této době jedna věc. Neodmyslitelnou součástí našich životů se stala rouška, která se stala fenoménem dnešní doby. Práce, soukromí, výuka dětí nebo obyčejný nákup má jiná pravidla, na která nebyl skoro nikdo připravený. Naopak pro někoho se současný stav stal novou výzvou. Unikátní dokumentární projekt „Pod rouškou“ nahlíží do soukromí osob, které by v běžné situaci zůstalo utajeno. Lidé v něm mohou nalézt svého souseda, kolegu v práci, člena rodiny nebo sami sebe. Fotografie nebo příběhy jednotlivých osob byly zachyceny v období 26. března až 16. dubna 2020.
1.7. - 31.8. / foyer Obecního domu
MARTIN MILAN - POSLEDNÍ BÁSNÍK
Výstava ilustrací.
Fascinace kosmickým hororem mne provází od nepaměti. Není proto náhodou, že tato obludná výstava je pojata jako pocta H. P. Lovecraftovi a jeho vlivu na mou pokroucenou mysl. První část této výstavy tvoří ilustrace vybraných Lovecraftových básní ze sbírky Houby z Yuggothu, v loňském roce poprvé vydané česky, nakladatelstvím Straky na vrbě, v překladu a přebásnění Tomáše Kratochvíla. Nahlédnout ale můžete také na můj osobní projekt - a to první kapitolu komiksu Poslední básník, kde se právě pokouším skloubit horor a poezii. Kromě ilustrací zmiňovaných básní najdete mou tvorbu v posledních dvou sbírkách povídek Žoldnéři fantasie, případně na Instagramu (martin.milan.art) nebo Facebooku (Martin Milan Art).


sobota 1.8. / 10.00 - 18.00 hod. / sady Svobody
FESTIVAL OSLAVY BYLIN
Zveme všechny, malé i velké na festival oslavující sílu a moudrost bylin. Od rána do večera si budete užívat vůní, péče, ochutnávat to nejlepší jídlo a pití prodchnuté bylinami, nasávat zajímavé informace, hrát si, bavit se, tvořit a relaxovat. Přivítáte voňavý svět bylin do svých domácností. Slavnostní zahájení festivalu proběhne v sobotu 1.8.2020 v 10.00 hodin skupinou Čarozpěv. Těšit se můžete na Tvořivé dílničky pro děti, ale také pro dospělé, přednášky (Jarmila Podhorná, Renáta Jahodová atd.) a workshopy na Ptačím vrchu v altánu, tematicky přizpůsobené podpoře imunity, uvolnění stresu anebo utužení zdraví. Relax zóna vás přivítá odpočinkem pod pyramidou, posezením ve Kouzelné čajovně či u vodní dýmky s lahodným mokem v lehátkách od Marvin´s hookah loonge. Skvělé jídlo prodchnuté bylinkami připraví Bobaja a Květ lotosu. Chybět nebude ani zmrzlina a pivo. Letos si na své přijdou také příznivci masa. Výborné burgery se bylinkami zajistí Café bar malé café. Osvěžit se můžete bylinkovými drinky a dalšími dobrotami od Kavárny Libertas. Jarmark se ponese vůněmi čerstvých i sušených bylin a různorodých výrobků z nich. Je opravdu na co se těšit. Rozloučíme se vystoupením skupiny Luna ve 17.00 hodin.
Srdečně vás zveme.
Za spolek jsme Yggdrasil a celý tým, Renáta Jahodová.pátek 4.9.
OPAVSKÝ MAJÁLES
Opavský majáles, který každoročně spoluorganizujeme v květnu a máme na něm také OKO stage zaměřující se na elektronickou muziku, se přesouvá na 4. 9. 2020. Program hlavního pódia - Poetika, Jakub Děkan a band, Munroe, Ghostface, Lety mimo, DJ Wich, Marie Tomanová, Horizont.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky