GALERIE OBECNÍHO DOMU - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
GALERIE OBECNÍHO DOMU

Ostrožná 46, 746 01, Opava, tel.: +420 553 791 947, +420 734 518 907
www.oko-opava.cz
e-mail:
obecni.dum@oko-opava.cz

otevřeno: út - ne 10.00 - 18.00 hod.24.10. - 9.12.

FACTORY TOUR
Výstava k 90. narozeninám Andyho Warhola.
V roce 2018 (6. srpna) uplynulo devadesát let od narození Andyho Warhola - posledního renesančního umělce, který pozitivně ovlivnil kulturu 60. let. Byl nejenom skvělý výtvarník, ale také režisér filmů, producent významných hudebních skupin nebo zakladatel a provozovatel Factory. Svoji tvorbou ovlivnil snad všechny nejvýznamnější umělce činné především v 60. a 70. letech. Cílem projektu je upozornit nejenom na tvorbu Andyho Warhola, ale především o jeho vliv na naší uměleckou  kulturu - výtvarnou, filmovou, ale také hudební.
Před dvěma léty vzniknul nápad oslovit české výtvarníky. Téměř třicet českých anebo slovenských výtvarníků vytvořilo svoji výtvarnou originální poctu AW. Na tomto místě je důležité říci, že nikdo z oslovených výtvarníků spolupráci neodmítnul. Vznikla tak naprosto unikátní sbírka současného českého umění, která obsahuje obrazy malované na plátna, sítotisky, fotografie i plastiky. Umělci se buď přímo nechali inspirovat tvorbou nebo životem Andyho Warhola, nebo do sbírky přispěli svojí prací z minulých let. Většina děl na výstavě je ale z roku 2018.
Návštěvníci výstavy se mohou těšit také na práce Andyho Warhola, jako jsou granolitografie z edice CMOA (Carnegie Museum Of Art, 1986), ukázky obalů pro skupinu The Velvet Underground, nebo dobové plakáty a knihy.

Seznam autorů - Tereza z Davle, Sára Saudková, Joska Skalník, Milan Cais, Marascaud, Honza Homola, Jiří Voltner, Jaromir 99, Paul Pulszartti, Roman Franta, Adam Jílek, Pasta Oner, Rudo Prekop, MUSA, Míchal Cihlář, Zdeněk Šorf, Tomáš Kuthan, David Cajthaml, MICL, Adam Konečný, Markéta Urbanová, Lukáš Miffek, Dan Trantina, Martin Krajc, Jaroslav Valečka, Jiří Hauschka, Petr Schel, Martina Chloupa, Jaroslav Schejbal.

Andrew Warhola (6. srpna 1928 Pittsburgh, Pensylvánie, USA - 22. února 1987 New York City, New York, USA), známější jako Andy Warhol, byl americký malíř, grafik, filmový tvůrce a vůdčí osobnost amerického hnutí pop artu. Svou kariéru zahájil jako ilustrátor reklamních předmětů. Později se stal známý po celém světě jako malíř, režisér avantgardních filmů a manažer rockové skupiny The Velvet Underground. Byl ztvárněn ve několika životopisných filmech a byly o něm natočeny dokumentární filmy. V roce 1991 bylo poblíž rodné vesnice jeho rodičů, ve městě Mezilaborce, otevřeno muzeum věnované jeho tvorbě. Další muzeum bylo otevřeno o tři roky později v rodném Pittsburghu. Během 60. let se Warhol vypracoval a  z tvůrce inzerátů se stal jedním ze nejproslulejších amerických umělců své doby. Se svými spolupracovníky Warhol definoval základní pojmy této dekády. Začal malovat známé americké produkty, jako např. plechovky Campbellovy polévky od společnosti Campbell Soup Company. Také se věnoval tvorbě portrétů takových známých osobností, jakými byli například Marilyn Monroe, Elvis Presley, Muhammad Ali, Troy Donahue nebo Elizabeth Taylor. V této době Warhol založil umělecké studio „The Factory“ („Továrna“), v němž se obklopil širokou škálou umělců, spisovatelů, hudebníků a undergroundových celebrit. V srpnu 1962 začal Warhol se masovou produkcí sítotisků. Snažil se tak vytvářet umění nejen z masových výrobků, ale také v masovém měřítku. Metoda pryžového razítka mu najednou začala připadat „příliš domácká“. Prohlásil: „Jsem neobyčejně pasivní. Beru věci tak, jak jsou. Pouze se dívám, pozoruji svět.“ Tím, že v průběhu tvůrčího procesu minimalizoval pohled na věc, rozpoutal uměleckou revoluci - jeho práce se staly velmi rychle nejenom kontroverzní, ale i populární.1.11. - 31.12. / foyer Obecního domu
VÁCLAV FILANDR - TŘINÁCT Z OSTRAVY
JAROSLAV SEDLECKÝ - ARCHITEKTURA JENOM TAK
Výstava.
Dva ostravští architekti se představí ve foyer opavské kavárny Obecního domu tentokrát mimo hranice svého oboru, jako výtvarníci, ale také spisovatelé. Výstava bude ve středu 5.12. v 17.00 hodin zpestřena představením obou autorů a společným křtem jejich knih spojeným s autorským čtením a autogramiádou.
Václav Filandr se vedle své profese věnuje výtvarné práci dlouhodobě a soustavně. Jeho výtvarný záběr je široký. Ve vystavených volných grafikách si pohrává s výtvarnou a též významovou stránkou písma. Knížka, kterou zde pokřtí, má název Třináct z Ostravy a je to sbírka povídek psaných ostravským dialektem, proložených hravými výtvarnými miniaturami.
Jaroslav Sedlecký vystavuje do grafiky převedené kresby vzniklé původně jako ilustrační doprovod k jeho knize Architektura jenom tak, která si zde rovněž odbude svůj opavský křest. Jak název napovídá, není kniha ani zdaleka určená pouze odborníkům.


sobota 3.11. / 8.30 - 16.00 hod. / Schösslerův salónek
DEN PRO VČELU
Program na přiloženém plakátu.sobota 10.11. / 8.30 - 15.30 hod. / Obecní dům Opava, kostel sv. Václava, Švédská kaple
ROZLOUČENÍ S TROLEJBUSY ŠKODA 14TR.
Výstava, akce ve spolupráci s MDPO.
V rámci této akce budou jejím návštěvníkům zpřístupněny prostory Obecního domu - Sál Purkmistrů, expozice Cesta města, Galerie Obecního domu, Schösslerův salónek a terasa, dále kostel sv. Václava a Švédská kaple. Více informací na www.opava35let.cz.

čtvrtek 15.11. / 19.00 hod. / Loutkové divadlo Opava
DEN POEZIE - JAM SESSION S BEATNIKY
Jam session s beatniky je poctou básnické generaci 50. a 60. let minulého století, která ve historii světové literatury zanechala nesmazatelnou a dodnes inspirativní stopu. Texty Lawrence Ferlinghettiho, Allena Ginsberga, Gregoryho Corsa, Garyho Snydera, Inky Machulkové, Václava Hraběte a dalších interpretují Jan Kunze, Dan Jedlička, Eva Budirská a Anna Staníčková. Hudební doprovod jazzové duo Jana Tenglera a Václava Kramáře. Vystoupení je součástí programu festivalu Den poezie, který každoročně probíhá ve více než 60 městech a obcích České republiky - v Opavě již pojedenácté!

pátek 16.11. / 18.00 hod. / Švédská kaple
TRANSITUS IRREGULARIS / JAZZ - REYNEK - BAROKO   
Transitus Irregularis: Nina Marinová - housle, zpěv, Miroslav Nosek - kytara, Filip Dvořák - cembalo, Jan Keller - violoncello. Formace Transitus Irregularis se ubírá cestou převážně vlastní tvorby, kde vévodí jazzová erudice hlavních protagonistů, kořeněná principy barokní interpretace. Spojení světů klasické hudby a jazzu vytváří prostor pro hledání neotřelých zvukových možností pro jazz zdánlivě neslučitelných hudebních nástrojů. Housle, kytara, violoncello versus cembalo a lidský hlas. Nedůležitější faktor tohoto hledačství je však radost z pěkné hudby a společného přátelství, bez něhož by nová inspirace těžko hledala cestu k životu. Program vystoupení prostupují kompozice Miroslava Noska na texty Bohuslava Reynka, N. Marinové, W. Montgomeryho, T. Meruly a dalších. Veselá hudba či skladby k zamyšlení a meditaci vytvářejí prostor pro příjemné posezení s přáteli.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky