GALERIE OBECNÍHO DOMU - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
GALERIE OBECNÍHO DOMU

Ostrožná 46, 746 01, Opava, tel.: +420 553 791 947, +420 734 518 907
www.oko-opava.cz
e-mail:
obecni.dum@oko-opava.cz

otevřeno: út - ne 10.00 - 18.00 hod.12.9. - 6.10.

TOMKI NĚMEC - VÁCLAV HAVEL
Výstava fotografií, akce v rámci Festivalu Bezručova Opava.
Tomki Němec patří k předním českým fotografům. Námětem jeho volné tvorby je téměř vždy „obyčejný“ člověk ve svých každodenních situacích, které něčím vypovídají o jeho osobním údělu, ale také o dějinách a politice, které na něj doléhají. V letech 1989-1992 byl osobním fotografem prezidenta Václava Havla. V letech 1997-2002 ho fotografoval znovu, dle potřeb kanceláře prezidenta. Dvakrát byl oceněn v soutěži WorldPressPhoto. Byl reprezentován fotografickou agenturou Agence VU/Paris, od roku 1992 Anzenberger Agency/Vienna. Jeho fotografie byly vystavovány v řadě zemí světa a publikovány mnoha periodiky po celém světě, např. Libération, Le Monde, Paris Match, Stern, Der Spiegel, Das Magazin, DU, Geo, Die Zeit, Focus, Esquire, New York Times Magazine, Los Angeles Times Magazine, News a dalších. Vydal dvě fotografické publikace a na mnoha se podílel. Na akci si můžete zakoupit a nechat podepsat autorem výbornou knihu Václav Havel -Tomki Němec, Fotografie.
Vernisáž výstavy proběhne ve středu 11.9. v 18.00 hodin.
20.5. - 27.10. / prostor kolem Obecního domu
VERONIKA PSOTKOVÁ - DOMA
Výstava.
Výstavou s názvem Doma se Veronika Psotková symbolicky vrací do Opavy, kde se narodila a kde také vystavila své první drátěné figury. Sochy se v různých prostředích proměňují a přizpůsobují kontextu daného místa, které jim umožňuje pokaždé nové náhledové perspektivy. Drátěné plastiky tvoří paralelní linii a současně hmotový protipól k realistické sochařské práci a sama autorka je vnímá jako transparentní sochařské kresby, které citlivě reagují na změnu světelných podmínek a kdy se úhlem pohledu jejich tvar průsvitem zplošťuje nebo naopak klouzáním světla po povrchu spojuje do plných objemů. Obecní dům, který stojí na pomezí zástavby a parku, nabízí prostor pro interakci figur s fasádami městského prostoru i přirozené prolínání do parkových struktur. Výstava reflektuje všechny velké figurální sestavy, od roku 2008, kdy právě doma v Opavě vznikla na půdě Domu Umění první sestava „Průzkumnice”. Prostorově nejvýraznější instalací je „Velké prádlo” (2015), které je výsledkem stále aktuálního rozpoložení autorky v osobní či tvůrčí rovině - prostor zde získávají každodenní fantazie ze života sochařky na „rodičovské dovolené“. Ožívající personifikované objekty jsou tady symbolem rutinního, leč potřebného očistného procesu.
2.9. - 31.10. / foyer Obecního domu
KANADA OBJEKTIVEM DAVIDA MORAVCE
Výstava fotografií.
Redaktor ostravské redakce České tiskové kanceláře (ČTK) David Moravec vystavuje snímky, které pořídil v roce 2018 během své měsíční cesty po několika národních parcích Kanady. Výstava 15 velkoformátových fotografií bude v prostorách foyeru Kavárny Obecního domu k vidění do konce října. Fotografie z několika národních parků Kanady, například Jasper či Banff, Moravec pořídil loni na přelomu dubna a května. „Během měsíční cesty jsme navštívili řadu míst, která před 100 lety navštívil i tehdy ještě budoucí první československý prezident T. G. Masaryk, když cestoval z kanadského Vancouveru do USA dojednat podmínky vzniku samostatného československého státu,“ řekl Moravec. Během cesty fotografoval běžný život, města ale také krajinu. Pro samostatnou výstavu nakonec autor vybral jen snímky zachycující drsnou a mnohdy nevyzpytatelnou kanadskou přírodu. „Zažili jsme ji na vlastní kůži. Viděli jsme padat lavinu. Koupali se ve divokých vlnách Pacifiku, po pás se brodili sněhem. Kousek kolem nás se procházel grizzly. Stopy medvědů jsme nacházeli také na dalších trecích,“ popsal Moravec některé ze zážitků.
S výběrem fotografií redaktorovi ČTK pomáhalo několik profesionálních fotografů. Konečnou volbu a také určení formátu si vzal na starost ostravský fotograf a fotoreportér ČTK Petr Sznapka. „Vybral jsem ucelený soubor snímků. Průřez kanadskou krajinou. Ledem i lesem,“ řekl Sznapka.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky