GALERIE OBECNÍHO DOMU - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
GALERIE OBECNÍHO DOMU

Ostrožná 46, 746 01, Opava, tel.: +420 553 791 947, +420 734 518 907
www.oko-opava.cz
e-mail:
obecni.dum@oko-opava.cz

otevřeno: út - ne 10.00 - 18.00 hod.4.9. - 21.10.

X - INSPIRACÍ
Výstava opavské výtvarné skupiny X.
Akce se koná v rámci festivalu Bezručova Opava.
V roce 1968 se opavské veřejnosti v arkádách představila výstavou výtvarná skupina X poprvé. Skupina X má za sebou padesátileté období činnosti.  V současné době sdružuje tato skupina 25 členů různého věku, různého pohledu na umění a různorodého výtvarného pojetí umělecké tvorby. Proto také výstava, která se koná v rámci Bezručovy Opavy, nese název X inspirací. Tato výstava představuje širokou škálu námětů, technik či výtvarných pohledů, které členy tohoto uměleckého seskupení inspirovalo stoleté výročí vzniku naší republiky. Na výstavě budou k vidění olejomalby, malby akrylem, kresby tužkou i pastelem, keramické reliéfy také sochy a objekty.
Vernisáž výstavy proběhne v úterý 4.9. v 17.00 hodin. O úvodní slovo se postará Dieter Schallner a hudební doprovod hudební skupina ApenDixi.1.9. - 31.10. / foyer Obecního domu
JAN ČECH - NAMIBIE - ZEMĚ PÍSEČNÝCH DUN
Výstava fotografií.
Namibie je velká a řídce osídlená země na jihozápadním pobřeží Afriky. Malou hustotu obyvatelstva lze přičíst drsným geografickým podmínkám - pobřežní poušti Namib. Suchý svět zázraků fascinující nadpozemskou krásou bez hranic a tichem, děsí nemilosrdnými životními podmínkami, v nichž sebemenší chybička znamená smrt. Lidé, zvířata a rostliny se musejí naučit žít v poušti s minimem vody. Jak snášet extrémní teploty, a jak najít cestu ve světě, kde žádné cesty nejsou? - Písek, jen a jen písek.


středa 19.9. / 9.00 hod. / Sál purkmistrů
STUŽKONOSKA MODRÁ
Recitační soutěž. Soutěž opavských základních škol a osmiletého gymnázia v uměleckém přednesu a recitaci. Akce se koná v rámci festivalu Bezručova Opava.
Stužkonoska modrá
Je to nejen chvályhodná a motivující kulturní aktivita, ale soutěž zároveň především nově připomíná osobnost našeho světového básníka Petra Bezruče, k jehož poctě se zrodila.
Loňské jubileum Petra Bezruče dalo z podnětu dr. Zdenky Pfefferové vzniknout iniciativě založení jedinečného městského kola soutěže v umělecké interpretaci textu jen žáků 6. až 8. tříd základních škol Opavy a primy, sekundy a tercie víceletého Mendelova gymnázia. Pořadatelské organizace - Statutární město Opava, Slezské zemské muzeum - Památník Petra Bezruče a Opavská kulturní organizace - připravily veřejnou městskou soutěž vítězů školních kol základních škol a víceletého gymnázia Opavy pod symbolickým názvem Stužkonoska modrá a ta se setkala s velkým zájmem a sympatiemi jak mezi soutěžícími žáky, tak mezi jejich pedagogy i s významnou podporou vedení všech zúčastněných opavských škol.
Letošní ročník Stužkonosky modré se uskuteční 19. září 2018 v Sále purkmistrů Obecního domu na Ostrožné ulici v době od 9.00 do 12.00 hodin. Všichni úspěšní vítězové soutěže se následně představí v Památníku Petra Bezruče téhož dne večer v 18.00 hodin na Večeru vítězů. Na něm k poctě vítězů vystoupí nositelka Ceny Petra Bezruče operní pěvkyně Olga Procházková. Přednese za hudebního doprovodu Františka Šmída skladby nositele Ceny Petra Bezruče profesora Arnošta Rychlého.
Na slavnostním večeru budou předány diplomy všem vítězům školního a městského kola a ceny umělecké hodnoty prvním třem vítězům Stužkonosky modré.

sobota 22.9. / 17.00 hod. / Planetárium Ostrava
BÁSNICKÝ MARATON 2018
Literární pořad.
Intenzivní konfrontace se současnou poezií a jejími představiteli.
Akce se koná v rámci festivalu Bezručova Opava.
Pořádá: Perplex, Opavská kulturní organizace a Planetárium Ostrava.
Literární pořady mají v Opavě dlouhodobou tradici, stabilní zázemí i vstřícnou podporu městských institucí. Jedním z nich je také Básnický maraton - v českém prostředí spíše ojedinělá akce, během níž se na pódiu vystřídá větší množství čtoucích autorů v krátkých vstupech. I přes svůj sportovně znějící název se ale nejedná o žádné básnické závody, nýbrž o intenzivní konfrontaci se současnou poezií a jejími představiteli. Původně zamýšlená jednorázová akce se díky zájmu publika dočkala dalších pokračování a letos proběhne již pátý ročník. Jedním z hlavních poznávacích znamení Básnického maratonu je netradiční prostředí, v němž se divák s poezií setkává. Organizátoři akce se od samého počátku snaží vyhýbat kavárnám, klubům a hospodám, jež v Česku poezii obvykle propůjčují svou adresu, a nacházet místa nová a inspirativní. Předchozí ročníky maratonu se tak odehrály například v mongolské jurtě, indiánském teepee nebo v historickém zájezdním autobuse. Letošní ročník se uskuteční v prostředí Planetária Ostrava, kde si budete moci poezii poslechnout pod hvězdami. Vystoupí celkem osm autorů a autorek, dva hosté budou ze Slovenska. Zájemci o akci budou z Opavy a zpět zdarma přepraveni speciálním festivalovým autobusem.

úterý 25.9. / 9.30 hod. / Sál purkmistrů
STO LET ČESKÉ DIVADELNÍ SCÉNY V OPAVĚ
Konference.
Akce se koná v rámci festivalu Bezručova Opava.
Statutární město Opava, Slezské divadlo Opava, p. o., Slezská univerzita v Opavě - Výzkumné centrum pro soudobé dějiny, historickou paměť a kulturní dějiny (1800-2000).
Sto let je vždy důvodem k určitým zamyšlením nad příslušným jubilantem, je okamžikem nejen k ohlédnutí zpět do doby přesahující většinu lidských životů spojených se bilancováním, ale také momentem shrnutí současného stavu a načrtnutí dalších bližších nebo také vzdálenějších perspektiv. Stoletým jubilantem je i profesionální česká divadelní scéna ve statutárním městě Opava. Není tedy divu, že osudy této instituce ve okamžiku uplynutí oné „magické“ stovky připomínáme, neboť toto divadlo se hluboce vepsalo do dějin města Opavy a je jednou z nejdůležitějších institucí tvořících také současnost města a rýsujících i perspektivy kultury v jeho budoucnosti. K výročí byla uspořádána statutárním městem Opava, Slezským divadlem Opava a Slezskou univerzitou, Výzkumným centrem pro soudobé dějiny, historickou paměť a kulturní dědictví odborná konference.  Doufáme, že tento dárek bude příznivě přijat i všemi, kterým osud opavského divadla leží na srdci a kteří si uvědomují jeho nezastupitelné místo ve městském organismu.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky