GALERIE OBECNÍHO DOMU - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
GALERIE OBECNÍHO DOMU

Ostrožná 46, 746 01, Opava, tel.: +420 553 791 947, +420 734 518 907
www.oko-opava.cz
e-mail:
obecni.dum@oko-opava.cz

otevřeno: út - ne 10.00 - 18.00 hod.8.2. - 29.4.

BIG-BEATOVÁ ŠEDESÁTÁ
Výstava.
Výstava představuje soubor fotografií, plakátů, dokumentů, memorabilií, artefaktů a též doprovodných textů, které dokumentují opavskou mladou kulturu v 60. letech. Dominantní složkou expozice je část věnovaná bigbítovým kapelám, další oddíly budou věnovány klubům, tanečním čajům, diskotékám, majálesům a malým divadlům. Formát expozice spočívá na principu výstavy ve výstavě. Prostor galerie je proměněn v klub mládeže ve stylu konce šedesátých let - včetně např. podia, funkčního baru a literárního koutku a možnosti posezení. Samotné exponáty jsou nainstalovány převážně jako přirozená výzdoba klubu, některé na výstavních panelech nebo ve vitrínách - např. velké fotografie, dokumenty, texty, cenné předměty. Důležitým atmosférotvorným prvkem je hudební kulisa - speciální mix nahrávek z 60. let. Návštěvník výstavy by se měl nechat unést iluzí, že se v prostoru a čase vrátil do skutečného klubu z konce šedesátých let. Atmosféra výstavy by ho měla svádět k tomu, aby se nespokojil jen s její povrchní prohlídkou, ale aby v ní v nostalgické náladě strávil příjemné chvíle.
Součástí výstavy je cyklus doprovodných akcí - koncerty, přednášky, filmy, divadelní představení. Některé proběhnou přímo v prostorách výstavy, jiné v Klubu Art, Na Rybníčku, v Loutkovém divadle nebo v Kupé.
Vernisáž výstavy proběhne ve středu 7.2. v 17.00 hodin.


čtvrtek 8.2. / 18.00 hod. / Galerie Obecního domu
ČESKOLOVENSKÝ BIGBÍT 60. LET
Doprovodná akce k výstavě Big-beatová šedesátá.
Poslechový pořad. Uvádí PhDr. Aleš Opekar, CSc., ředitel Popmusea Praha a redaktor ČRo Vltava.
Aleš Opekar patří k nejrespektovanějším odborníkům na populární hudbu. S přáteli založil občanské sdružení Muzeum a archiv populární hudby (Popmuseum), které shromažďuje a zpřístupňuje veřejnosti exponáty a dokumenty z oblasti historie československé populární hudby. Spolupracoval s Českou televizí na výrobě dvaačtyřicetidílného dokumentárního cyklu Bigbít, je spoluautorem televizního pořadu PopStory a autorem knihy o skupině Matadors.
Vstupné: 20,- Kč.

čtvrtek 15.2. / 18.00 hod. / Galerie Obecního domu
BIG-BEATOVÁ ŠEDESÁTÁ
Komentovaná prohlídka výstavy s účastí autora a významných pamětníků.
Autor výstavy Jan Horák vás seznámí se zajímavými detaily konceptu výstavy a budete mít možnost položit dotazy veteránům opavského big-beatu.
Účast přislíbili např. V. Dietrich, J. Frič, J. Jekel, J. Kozelský a P. Spiška.
Vstupné: 20,- Kč.

neděle 18.2. / 17.00 hod. / Kulturní dům Na Rybníčku
FARAONI PO 50 LETECH ANEB ČTVRTEK MLADÉ GENERACE NA NEDĚLNÍM ČAJI
Doprovodná akce k výstavě Big-beatová šedesátá.
Koncert, návrat legendy opavského bigbítu na místo činu! Spoluúčinkují Saša Špruncová-Pospíšilová a skupina Expedice Apalucha s hostujícími zpěváky.
Sál ZK Ostroj Na Rybníčku, všeobecně zvaný Rybajz, byl vedle tzv. Bezručáku, Army či Liďáku nejčastějším místem tanečních a bigbítových akcí opavské mládeže. Na podium Rybajzu se přesně po 50 letech vrací skupina Faraoni v sestavě s většinou původních členů. Expedice Apalucha, kapela současných opavských bigbíťáků, si pozvala několik hostujících zpěváků (Jura Bosák, Jan Kunze, Kamil Stoklasa, Martina Stoklasová, Martina Baierová, Petr Cieplý, Marie Tomanová), se kterými vzdá hold muzice 60. let. Vystoupí také vítězka několika tehdejších zpěváckých soutěží Saša Špruncová-Pospíšilová. Na programu, kterým budou provázet Jan Horák a Jiří Siostrzonek, bude prostor také pro připomenutí dobových tanců jako byly např. twist nebo jive.
Vstupné: předprodej 170,- Kč, na místě 200,- Kč.

středa 21.2. / 17.00 hod. / Sál purkmistrů
PŘEDNÁŠKA PRO ŠIROKOU ZAHRÁDKÁŘSKOU VEŘEJNOST
Přednáška pana Miroslava Přasličáka, odborného instruktora ČZS z Krnova - Chomýže.
Téma přednášky: Současný sortiment odrůd pěstovaných hrušní, broskvoní, meruněk, slivoní (mirabelek a švestek), třešní a višní v polohách opavského regionu.

čtvrtek 22.2. / 18.00 hod. / Kupé
BIG-BEATOVÁ ŠEDESÁTÁ / KINO ČAS
Doprovodná akce k výstavě Big-beatová šedesátá.
Hudební jednohubky z filmových týdeníků - I. část
Beatles, Gilbert Bécaud, Cliff Richard & Shadows, Ella Fitzgerald, Karel Gott, Juliette Gréco, Hana Hegerová, Marta Kubišová, Jane Mansfield, Matadors, Rita Pavone, DJ President Rosco a další & Beatles ve filmu - písničky z filmů Perný den a Help!


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky