GALERIE OBECNÍHO DOMU - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
GALERIE OBECNÍHO DOMU

Ostrožná 46, 746 01, Opava, tel.: +420 553 791 947, +420 734 518 907
www.oko-opava.cz
e-mail:
obecni.dum@oko-opava.cz

otevřeno: út - ne 10.00 - 18.00 hod.12.12.2018 - 3.2.2019

ANDRZEJ CIEŚLAR - MEZI PRO STORY
Žít ve východní části Slezska znamená ustavičné střetávání s civilizací a s jejími relikty. Není to útěšná krajina, jež povstala z nerušené symbiózy s lidmi; jsou to fragmenty technických procesů, zbytky těžby, brutálních zásahů do odvěkého řádu, monochromní scenérie rozpadajících se struktur z oceli a betonu - kdysi ambiciózních a pyšných, dnes vystavených zániku - protkaných nervózními liniemi silnic; je to propadání země a její zaplavování kalnými jezery bez života. Kultura zde není domovem; jsou to jen všudypřítomné civilizační stopy někdejšího budovatelského hédonismu, dnes se propadající do smírné náruče času. Pro vnímaného člověk žít zde znamená jakýsi permanentní stres z nedostatku lidského měřítka, z absence duchovního rozměru života. Malování je nutně terapií - a Andrzej Cieślar ve svých obrazech takovou terapii podstupuje; a současně, jakoby nezáměrně, vydává o svém domově zprávu. Vláčné struktury prostupujících se barevných ploch se střetávají s liniemi, jež nad nimi žijí vlastním životem a jako velká zrcadla obrážejí rmutnou realitu. Dívat se na jeho obrazy je jako sledovat rezonanční desku nervózních proměn. A přitom je Andrzej Cieślar bytostný romantik, jenž za zrcadlem reálného světa objevuje svět nový, nové krajiny, jež jsou oproti těm skutečným, fyzickým útěšné, s bezděčným prvkem laskavého humoru.19.1. - 28.2. / foyer Obecního domu
ALEŠ KAUER - BLACKSTAR / SENTIMENT
Výstava.
David Bowie byl živoucí obraz, jeho vizáž byla indikátorem kulturní měny bezmála půl století. Dva dny po vydání posledního alba Blackstar (leden 2016) podlehl rakovině. Uvažovat o uměleckém díle, jímž David Bowie byl, jako o objektu inspirace mě v době, kdy žil, vůbec nenapadlo. Teprve smrt zapříčinila, abych o něm začal přemýšlet také jako o prostředku svého vlastního vyjádření. Znal jsem Bowieho dobře, samozřejmě skrze hudbu, zejména z jeho berlínského období. V polovině 90-tých let, kdy jsem v Berlíně sám pobýval, jsem hodiny, týdny a měsíce měl v uších jeho kompletní diskografii. Zatímco se moji vrstevníci nudili na školách, já studoval Bowieho a ulice Berlína s jeho temnými uličkami a zdmi, kdy rozdíl Východ-Západ byl ještě hmatatelný. Opisuji verše ze svého deníčku:
Berlin early 90´ - město extrémů
Checkpoint Charlie v Kreuzbergu
atomový toustovač
& radikální marxistická myšlenka…
Ta doba je samozřejmě dávno pryč. Tehdejší Berlín, krásný ve své ošklivosti a krutý ve své otevřenosti, je dnes už jen dalším evropským městem. David Bowie je také pryč, ale jejich křivka nálad - od naprosté euforie po fatální depresi - mě nepřestává utvářet.
Vernisáž výstavy proběhne v pátek 18.1. v 17.00 hodin ve foyer Obecního domu.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky