GALERIE OBECNÍHO DOMU - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
GALERIE OBECNÍHO DOMU

Ostrožná 46, 746 01, Opava, tel.: +420 553 791 947, +420 734 518 907
www.oko-opava.cz
e-mail:
obecni.dum@oko-opava.cz

otevřeno: út - ne 10.00 - 18.00 hod.7. 2. - 31.3.

VĚRA VYBÍRALOVÁ - NEPŘEHLÉDNUTELNÍ
Výstava.
MgA. Věrka Vybíralová, DiS., je průkopnicí v oblasti dynamické rychlokresby v České republice. Na výstavě v Obecním domě v Opavě můžeme vidět nejen její velkoformátové portrétní kresby, ale také intimní deníky, které svým výtvarným pojetím překračují rámec běžného textového záznamu a vypovídají o svébytné autorce a především autentické tvůrčí osobnosti, jejíž umělecký rukopis je originální a rozpoznatelný. Po absolutoriu několika uměleckých škol začala pracovat jako restaurátorka a průběžně pilovala svou techniku na veřejných performancích. Její práce se objevili mimo jiné ve výstavních prostorách Pražského hradu, na různorodých prestižních akcích po celé republice. Věra Vybíralová patří k nejmladší umělecké generaci a její umělecký projev je stejně dynamický jako její osobnost. Jan Kunze.
Ohromí každého. Muži, ženy, děti, důchodci, bohatí, chudí, vzdělaní, lidé bez škol, Češi, Němci, či Američani. Všichni, kteří viděli Věrku Vybíralovou, jak předvádí svou Dynamickou rychlokresbu, byli nadšení. Babičky dojetím plakaly, děti si chtěly na umělkyni sáhnout, muži jí nabízeli rámě, když scházela z podia a ženy uznale pokyvovaly hlavou. Věrka Vybíralová posunula hranice figurální kresby na mez, kam se ještě nikdo před ní neodvážil. Dynamická rychlokresba je umělecká disciplína, kterou tato mladá umělkyně vytvořila a stala se její průkopnicí. Během několika málo minut dokáže zvěčnit tři figuranty v životní velikosti. Mohli jste ji spatřit na nejprestižnějších kulturních akcích, jako je například Smetanova Litomyšl, sté výročí Obecního domu a mnoha dalších. Její tvorba se vyznačuje silou linky, jistotou a přesností. Rychlokresba však není to jediné, čemu vyniká. Po studiu několika uměleckých škol se živila restaurováním, a její práce se objevily v komnatách českých zámků i na Pražském Hradě. Kreslí, maluje, vyřezává, pozlacuje, restauruje, ilustruje a hlavně miluje kresbu, kterou díky svým výjimečným dílům posouvá na stejnou úroveň jako je malba. Dalo by se tedy s nadsázkou říct, že co se týče kresby, je Věrka Vybíralová naší první dámou.
Figurální kresbě vdechla Věrka Vybíralová nový život, ale tváře figurantů při ní hráli vedlejší roli. Tato výstava je však obsazuje do role hlavní a tím přichází s další dominantou tvorby Věrky Vybíralové. S portréty. Expozice představuje pět skutečně žijících mužů. Každý z nich je něčím výjimečný, a když je potkáte na ulici, tak se za nimi rozhodně ohlédnete. Tatér, námořník, Hasič, Bojovník a Baletní mistr. Ohlédla se za nimi také Věrka, když je potkala. Oslovila je s tím, že by je ráda nakreslila. Byli nadšení, spřátelila se s nimi a díky tomu na jedno místo v jednu dobu svedla dohromady pět různých osobností, které by se v běžném životě pravděpodobně nikdy nepotkali. Tímto projektem tak Věrka Vybíralová, kromě svého dokonalého umění kreslit, představuje další svou obdivuhodnou vlastnost. Dar spojovat. Jindřich Bíč.
1.3. - 30.4. / foyer Obecního domu
ŠÁRKA QUISOVÁ - TVÁŘÍ V TVÁŘ
Výstava.
Šárka Quisová - výtvarný autodidakt.
Vystudovala ekonomickou školu v Opavě. Kreslení ji provázelo již od dětství, přesto nikdy nestudovala výtvarný obor ani nenavštěvovala žádné kurzy. Svůj výtvarný projev přerušila na dlouhou dobu z důvodu kariéry v obchodní sféře, nicméně se ke své lásce malování naplno vrátila v roce 2016, kdy objevila sílu a krásu olejových barev. Maluje především portréty, ve kterých se snaží zachytit výrazy a emoce svým pohledem. Její díla nyní zdobí interiéry v různých částech světa, např. v Austrálii, Americe a také v Evropě.


středa 6.3. / 18.00 hod. / Sál purkmistrů
VIENTO MARERO DUO
Koncert.
Viento Marero duo ve složení Michaela Meca - příčná flétna a Jiří Meca - klasická kytara spolu hrají již od roku 2009, studovali komorní hru u prof. Jozefa Zsapky na VŠMU Bratislava. Pravidelně koncertují nejen v České republice, ale také v zahraničí. Každou sezonu připravují nový program. V roce 2017 natočili v Českém rozhlase v Ostravě debutové CD vydané vydavatelstvím Stylton. Na koncertě zazní skladby baroka, klasicismu, romantismu, 20. století včetně španělské a country hudby.
Vstupné: předprodej 80,- Kč, na místě 110,- Kč.

pondělí 25.3. / 15.00 hod. / Sál purkmistrů
JAK SE RODÍ ZPRÁVY
Kurz pro seniory.
Každý den se stane milion událostí, ale večerní zprávy mají jen 30 minut. Zdá se jako nemožný úkol vybrat ze všeho dění to nejdůležitější, ale přesto každý den vycházejí deníky s plnými stranami a zpravodajské relace informují o tom, co se během uplynulého dne stalo. Jde o rutinní výběr, který má svá jasná pravidla. Právě na ta se společně podíváme blíže. Naučíte se číst mezi řádky a pochopíte, proč jsou zprávy postaveny tak, jak jsou, a proč obraz, který vykreslují média, neodpovídá úplně skutečnosti. Bývá pokřivený a nikdy neukazuje vše. Přesto všechno však lze stále odlišit kvalitní a taky zodpovědné zpravodajství a publicistiku od manipulativního a škodlivého obsahu nebo posoudit důvěryhodnost jednotlivých zdrojů.


únor 2019 - červen 2019 / Sál purkmistrů
VĚŘTE NEVĚŘTE MÉDIÍM A INTERNETU
Cyklus kurzů pro seniory.
Obyčejný člověk se dnes jen těžko orientuje v záplavě nejrůznějších informací, které se na nás hrnou z médií, zpravodajství, reklamy, internetu, emailu. Kvalitní a ověřené informace však pro své životy nutně potřebujeme - abychom lépe porozuměli světu kolem sebe nebo abychom se mohli správně rozhodovat. Čemu a komu ale můžeme důvěřovat? Jak se nenechat napálit podvodnými informacemi a záměrnými manipulacemi, kterých je zvláště internet plný? Společně se naučíme tomuto světu lépe porozumět skrze praktický kurz, v jehož rámci se potkáte s experty z praxe, vyzkoušíte si metody ověřování informací, dozvíte se, jak se rodí zprávy, co jsou to zprávy „falešné“, poodhalíme, jak se pracuje s našimi emocemi a jak udržovat mediální a informační hygienu pro vlastní pohodu a zachování dobrých mezilidských vztahů. A mnoho dalšího. 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky