GALERIE OBECNÍHO DOMU - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
GALERIE OBECNÍHO DOMU

Ostrožná 46, 746 01, Opava, tel.: +420 553 791 947, +420 734 518 907
www.oko-opava.cz
e-mail:
obecni.dum@oko-opava.cz

otevřeno: út - ne 10.00 - 18.00 hod.10.10. - 24.11.

LUCIE SABEV/OVA - NA HRANĚ KOMPLEXITY
Výstava - malba, socha.
Lucie SABEV/OVA (1980, Ostrava) se věnuje jak malířství, tak také sochařství. V jejich pracích, které se vyznačují upřímnou emocionalitou a výraznou expresivitou, hlavním nebo výchozím tématem je vždy člověk, jako individualita v nekonečném procesu hledání pevného bodu ve všeobjímajícím a rozporuplném světě. Tento člověk byl v jejich dřívějších pracích povětšinou symbolicky znázorňován ženským tělem zapleteným do pomyslné pavučiny rozmanitých okolností, kdy tradičními a vlastními technikami cíleně, různými způsoby propracovanosti přetvářela, rozmývala a dekonkretizovala výchozí situaci od zřetelně realistických kompozic až po fantaskní skupenství tvarů a barev tak velmi navozujících vnitřní emocionální vesmír v každém z nás. Z těchto všeobklopujících symbolických mlhovin se postupně zrodil mnohem univerzálnější výtvarný jazyk hledání či zkoumání oblasti na věčně rozechvělém rozhraní chaosu a řádu. Její osobitá a naléhavá vizuální interpretace balancující mezi abstraktním a konkretistickým projevem nám dává možnost vydat se do neuvěřitelně tajemného prostoru. Jak sama poznamenává: „Komplexita je všude a právě tam, kde se chaos setkává s řádem, a tam taky se odehrávají tak úžasné věci, jako je život či myšlení... i naše netušená kreativita.“
Svoje interpretace světa Lucie Sabevová zachycuje povětšinou na velkoformátových plátnech a při vytváření trojrozměrných objektů experimentuje s netradičními materiály. Oboru se věnuje od roku 2005, kdy získávala své první zkušenosti v ateliéru ostravského výtvarníka Miroslava Sabeva. Její práce najdeme v řadě soukromých sbírek v tuzemsku, ale také v zahraničí, anebo například zdobí interiéry butikového hotelu na Srí Lance.
V posledním době jsme se mohli s její tvorbou seznámit na rozsáhlé retrospektivní výstavě v roce 2017 v Galerii Slezskoostravského hradu v Ostravě, anebo prostřednictvím autorské instalace v Brightonu, kterou připravila pro tamní mezinárodní AOH Festival 2018.
7.11.2019 - 5.1.2020 / foyer Obecního domu
DĚTI Z PLAKÁTU
Výstava.
Pro tvorbu filmových plakátů, které vytvořili žáci a studenti výtvarného oboru Základní umělecké školy v Opavě pod vedením Markéty Janečkové se stala inspirací výstava filmových plakátů 60. - 70. let ze sbírky Terryho ponožky, která se uskutečnila na jaře tohoto roku v Domě umění. Děti svou tvorbou vzdaly holt všem filmařům a umělcům, kteří byli nuceni tvořit v nesvobodné době, mnohdy ani tvořit nemohli nebo jejich díla skončila v trezoru.
Vernisáž výstavy proběhne ve středu 6.11. v 17.00 hodin ve foyer Obecního domu.
čtvrtek 14.11. / 17.00 hod.
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY LUCIE SABEV/OVA - NA HRANĚ KOMPLEXITY
Komentovaná prohlídka s autorkou výstavy.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky