GALERIE OBECNÍHO DOMU - Opavský svět kultury

Sestavuji aktuální kalendář ...
Hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

GALERIE, VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY
GALERIE OBECNÍHO DOMU

Ostrožná 46, 746 01, Opava, tel.: +420 553 791 947, +420 734 518 907
www.oko-opava.cz
e-mail:
obecni.dum@oko-opava.cz

otevřeno: út - ne 10.00 - 18.00 hod.3.9. - 1.11.

RENÁTA FUČÍKOVÁ - SVĚT V ILUSTRACÍCH
Výstava.
Akce se koná v rámci festivalu Bezručova Opava.
Výstava s poetickým názvem Svět v ilustracích Renáty Fučíkové (1964) připomínající svým názvem letošní 350. výročí úmrtí Jana Amose Komenského je určena dětem, ale také dospělým, kteří mají rádi vyprávění příběhů. Ty prostřednictvím krásných kreseb přední české ilustrátorky ověnčené mnoha světovými cenami, Renáty Fučíkové, vycházejí ze hlubokých základů evropské civilizace a jejího kulturního a myšlenkového bohatství, ať už jde o ukázku z jejího rozsáhlého díla o Dějinách Evropy, Starého a Nového zákona, anebo z jejích nejnovějšího knižního počinu - Historie Čechů v USA. Vždy vypráví divákovi srozumitelně a v souvislostech používaje k tomu nejrůznější výtvarné techniky a jejich kombinace, zejména pak grafiku evokující techniku proškrabávané kresby. Téma této výstavy - spojení díla Renáty Fučíkové a idejí J. A. Komenského - je více než příznačné, neboť autorka intuitivně kráčí ve šlépějích velkého pedagoga a realizuje svůj vlastní „Orbis pictus“ - Svět v ilustracích.
Vernisáž výstavy proběhne ve středu 2.9. v 17.00 hodin.
1.9. - 31.10. / foyer Obecního domu
VOJTĚCH KRÁL - OKRAJOVÁ ZÁLEŽITOST
Výstava.
Vojtěch Král se narodil v Opavě v roce 1986. Svůj vztah k umění se začal budovat jako autodidakt od 15ti let. Jeho současná tvorba se dělí do několika rovin, které se navzájem prolínají. Od striktního graffiti, přes street art až po malbu na zakázku. Velkou péči a čas věnuje přípravě propracovaných choreografií na fotbalové zápasy Slezské Opavy, na kterých spolupracuje s úzkou skupinou. Je velkým fanouškem architektury. Současná výstava v OKO zahrnuje díla namalovaná v letech 2013 - 2020. Nejedná se zde pouze jen o konceptuální výstavu, nýbrž o výběr toho nejlepšího z jeho tvorby. Autor se nechává inspirovat přírodními motivy, toky barev, ale také svými nejbližšími. Vojtěch pracuje jako designér v automobilovém průmyslu. Má dvě děti a manželku, která se věnuje focení.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 3.9. v 18.00 hodin.


pátek 4.9.
OPAVSKÝ MAJÁLES
Opavský majáles, který každoročně spoluorganizujeme v květnu a máme na něm také OKO stage zaměřující se na elektronickou muziku, se přesouvá na 4. 9. 2020. Program hlavního pódia - Poetika, Jakub Děkan a band, Munroe, Ghostface, Lety mimo, DJ Wich, Marie Tomanová, Horizont.

úterý 8.9. / 18.30 hod. / Sál purkmistrů
LIDSKOST NENÍ DOCELA ZTRACENA ANEB UTOPISMUS, NEBO REALISMUS KOMENSKÉHO PROJEKTU NÁPRAV VĚCÍ LIDSKÝCH?
Akce se koná v rámci festivalu Bezručova Opava.
Přednáška pedagoga, komeniologa a bratrského faráře Jana Hábla. Když J. A. Komenský před 350 lety zemřel, zanechal po sobě své nejvýznamnější dílo s názvem Obecná porada o nápravě věcí lidských. Přednáška bude „poradou“ nad Poradou: o čem kniha je, proč vznikla, co jsou to věci lidské, co je s nimi v nepořádku, a především otázka nejdůležitější - je možné je nějak napravit, polepšit?

středa 9.9. + středa 16.9. + středa 23.9. / Sál purkmistrů
T-FILM 2020 - TAJEMSTVÍ TALENTU
VIII. ročník mezinárodního filmového festivalu.
Mezinárodní filmový festival T-film 2020 představuje krátké dokumentární filmy na témata: environmentální, sociální, globální inspirace, nové technologie, rozvoj talentu anebo podpora nadaných, ochrana tradic a kulturního dědictví, a péče a zachování technických a průmyslových památek.

Program pro veřejnost:
středa 9.9. / 17.00 hod. / Sál purkmistrů
KOVY ŘEŠÍ DĚJINY

středa 16.9. / 10.00 hod. / Sál purkmistrů
NEDEJ SE!: ZAHRADA JAKO RÁJ
NEDEJ SE!: PRALES NAD ZLATO

středa 23.9. / 17.00 hod. / Sál purkmistrů
40 DNÍ
Od 17.30 hodin následná beseda s MUDr. Janem Cimickým.  středa 23.9. / 18.00 hod. / Švédská kaple
BACH A PACHELBEL V CEMBALOVÉM RECITÁLU MAHANA ESFAHANI (Irán, Anglie)
Akce se koná v rámci festivalu Bezručova Opava.
Koncert íránsko-amerického cembalisty, žáka Zuzany Růžičkové. Cembalo: Mahan Esfahani.
Program:
Johann Pachelbel (1653-1706):
Fantasia ex dis
Ciaccona D dur
Johann Sebastian Bach (1685-1750): „Clavier-Ubung Part II“:
Concerto F dur v italském stylu, BWV 971
Overture (Partita) h moll ve francouzském stylu, BWV 831
Mahan Esfahani (*1984, Teherán)
Je íránsko-anglický cembalista, žák Zuzany Růžičkové. Jako teenager vyměnil hru na klavír za cembalo. Vystudoval muzikologii a historii na Stanfordově univerzitě v Kalifornii, USA. Hru na cembalo studoval u Petera Watchorna na Morrissey College of Arts and Sciences, Boston College, Massachusetts, a později v Praze u české cembalistky Zuzany Růžičkové. V letech 2008 až 2010 se stal nositelem ocenění Umělec nové generace (New Generation Artists), udělovaném stanicí BBC Radio 3 a v roce 2014 slavil prvenství v soutěži - nejlepšího instrumentalistu roku, vyhlašovanou britskou Královskou filharmonickou společností, a v soutěži o cenu Umělec roku 2014, vyhlašovanou hudebním časopisem Gramophone. Od svého londýnského debutu v roce 2009 pracuje neúnavně na tom, aby učinil cembalo jedním z předních koncertních nástrojů hudby nejen klasické, ale také současné. V této netradiční misi dále pokračoval vůbec prvním cembalovým recitálem ve historii hudebního festivalu BBC Proms v roce 2011 a následně v rámci recitálů například v curyšské Tonhalle, Kolínské filharmonii, Wigmore Hall, londýnském Barbican Centre, Wiener Konzerthaus, Konzerthaus Berlin, newyorském muzeu Frick Collection. V roce 2015 odstartoval svou kariéru v Severní Americe, kde vystoupil jako sólista s Chicago Symphony Orchestra. V roce 2015 a 2016 absolvoval mimo jiné turné po Číně s Britten Sinfonia a objevil se také na koncertech a recitálech ve Španělsku, Polsku, Austrálii, Estonsku, Norsku, Turecku, Spojených státech a Německu a slavil i trojnásobný návrat do londýnské Wigmore Hall.
V roce 2015 dostal ocenění hudebního magazínu BBC „Objev roku“ a byl nominován hned ve třech kategoriích prestižních cen Gramophone Awards, známých jako „Oscar klasické hudby,“ pro nejlepšího barokního instrumentalistu, nejlepšího instrumentalistu anebo znovu pro umělce roku. Ve stejném roce začal působit jako profesor na Guildhall School of Music & Drama v Londýně.
Po dvou úspěšných albech pro Hyperion Records - Württengbergských sonátách Carla Phillippa Emanuela Bacha, za které získal ocenění Gramophone Award a Diapason d’Or, kompletních klávesových dílech Jeana-Philippe Rameau, vyhlášených na seznamu nejlepších nahrávek roku 2014 dle kritiků listu The New York Times podepsal Mahan Esfahani exkluzivní smlouvu s firmou Deutsche Grammophon. Své debutové album při této společnosti s názvem Time Present and Time Past, obsahující hudební nahrávky takových mistrů jako Johann Sebastian Bach a Alessandro Scarlatti, vydal na jaře roku 2015 a toto album bylo oceněno cenou Choc de Classica ve Francii. Nyní pokračuje jako profesor cembala na londýnské Guildhall School of Music and Drama. Pro nás je mimořádně potěšující, že se kvůli studiu u prof. Růžičkové přestěhoval do Prahy, kde má dodnes základnu pro své koncertní cesty.


 
TOPlist
Copyright 2016. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky